نرخ شمش پیشگام ریزش قیمت آهن

نرخ شمش پیشگام ریزش قیمت آهن

به دنبال کاهش نرخ شمش صادراتی، شمش فولاد داخلی نیز رو به کاهش گذاشته است که نتیجه آن، ارسال سیگنال کاهشی به کلیه محصولات زنجیره فولاد است، در همین اثنا ازسرگیری مذاکرات برجامی نیز علاوه‌بر بازار ارز و آهن و فولاد به ریزش قیمت‌ها در سایز بازارها نیز منجر شده است.

آهن پرایس: از ابتدای هفته شاهد ریزش نرخ مقاطع طویل در غالب مبادی فروش بودیم و این روند تا پایان هفته با شیب ملایم‌تری ادامه داشت؛ اما در این میان برخی از شرکت‌ها از تغییر قیمت‌ محصولات دست کشیده و به حفظ و ثبات نرخ آهن‌آلات روی آوردند.

بازار ارز نیز که پس از مدت‌ها کاهش قیمت را تجربه کرد، به کانال قیمتی 30 هزار تومانی برگشت و روز گذشته نیز همان کانال را حفظ کرد، به طوری که هر دلار آمریکا در بازار آزاد در مقایسه با روز پیشین با کمی افزایش به قیمت 30 هزار و 700 تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه قیمت آهن آلات

تداوم ریزش قیمت محصولات فولای درحالی ادامه دارد که کف قیمتی میلگرد آجدار وارد کانال 16 هزار تومانی شده است و همچنان سردمدار نوسانات کاهشی در بین سایر محصولات است، به‌طوری که روز گذشته نیز اغلب شرکت‌ها از 100 الی 400 تومان به کاهش نرخ روز میلگرد آجدر اقدام کردند، اما در این میان بخش زیادی از بازار میلگرد نیز در ثبات بود.

قیمت روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... در برخی از مبادی فروش تغییری نداشت اما در غالب شرکت‌ها با کاهش 300 الی 400 تومانی همراه بود، به طوری که پروفیل با ضخامت 2 میلیمتر روی نرخ 23 تومان معامله شد. نرخ روز نبشی و ناودانی ایرانی نیز در کنار کاهش 100 تومانی در کارخانه نبشی آریان فولاد، در مابقی شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

قیمت روز تیرآهن نیز مانند اغلب محصولات، در بخش کیلوفروشی در کنار ثبات قیمت، کاهش 100 تومانی نیز داشت، همچنین در بخش شاخه‌فروشی نیز غالب بازار ثابت بود اما کاهش 10 الی 20 هزار تومانی نیز مشاهده شد. گفتنی است تنها تیرآهن سایز 30 کارخانه ذوب آهن اصفهان افزایشی بود که 12 میلیون و 300 هزار تومان اعلام شد.

نوسان انواع ورق‌ها نیز مانند سایر محصولات بود به طوری ورق سیاه تقریبا ثابت بود اما قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی با کاهش 100 الی 200 تومانی اعلام شد.

همانطور که قابل ملاحظه است با نزدیک شدن به پایان هفته نیز ریزش قیمت‌ها تداوم دارد اما شیب ملایم‌تری به خود گرفته است و به‌تدیج بازار وارد ثبات می‌شود، پس از سیاست‌هایی که برای کاهش نرخ دلار در بازار ایجاد شد با قوت گرفتن ادامه مذاکرات برجام در قطر نزول نرخ دلار شیب تندی به خود گرفت که این امر را می‌توان یکی از علل کاهش نرخ محصولات فولادی در یک هفته اخیر دانست.

همچنین با استقبالی که از شمش عرضه شده در بورس دیروز صورت گرفت، نرخ میلگرد به ناچار در عرضه امروز روی کانال 16 هزار تومان معامله می‌شود. نوسانات اخیر بازار آهن از ریزش نرخ میلگرد تا هزار تومان حکایت دارد به طوری که نرخ میلگرد آجدار سایز 16 با کاهش هزار تومانی، 17 هزار و 200 تومان معامله می‌شود.

اگرچه روند کاهشی قیمت آهن آلات برای متقاضی مصرف امری خوشایند است اما از آنجایی که هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود، برای تولیدکنندگان چالش بزرگی به شمار می‌رود.

چراکه با کاهش نرخ شمش صادراتی ایران به 490 دلار علاوه‌بر رکود صادرات، به کاهش نرخ سایر محصولات فولادی نیز منجر شده است، به طوری که تا دوهفته پیش، کف قیمتی میلگرد 18 هزار و 300 تومان بود اما در حال حاضر میلگرد 16 هزار تومانی خریدار ندارد.

شایان ذکر است که از 100 هزار و 850 تن شمش عرضه شده در بورس کالای روز گذشته حدود 77 درصد آن معامله شد، به طوری که نرخ پایانی این محصول حدود 13 هزار و 175 تومان برآورد شد که بیانگر کاهش 0/7 درصدی نرخ شمش در مقایسه با آخرین عرضه است.

 درادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار متزلزل آهن وفولاد

امروز نیز حدود 127 هزار و 253 تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و ورق گالوانیزه G است. در این دور از عرضه‌ها نرخ میلگرد آجدار 14 هزار و 957 تومان در نظر گرفته شده است که بیانگر کاهش 8/5 درصدی نرخ این محصول نسبت به آخرین عرضه است.

البته مسلم است که این اوضاع پایدار نمی‌ماند و تولیدکنندگان با رایزنی وزارت صمت در صدد جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت‌ها هستند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)