نوسانات جزئی در بازار اهن

نوسانات جزئی در بازار اهن
نوسانات جزئی در بازار اهن

آهن پرایس: روز گذشته بازار ارز شاهد نوسان بسیار جزئی در نرخ دلار بود به طوری که قیمت دلار با اندکی افزایش در بازار آزاد با قیمت 27 هزار و 600 تومان مبادله شد. اخبار بازار آهن نیز گویای حفظ قیمت آهن آلات در غالب شرکت‌ها بود البته کاهش و افزایش قیمت محدودی نیز مشاهده شد...

آهن پرایس: روز گذشته بازار ارز شاهد نوسان بسیار جزئی در نرخ دلار بود به طوری که قیمت دلار با اندکی افزایش در بازار آزاد با قیمت 27 هزار و 600 تومان مبادله شد. اخبار بازار آهن نیز گویای حفظ قیمت آهن آلات در غالب شرکت‌ها بود البته کاهش و افزایش قیمت محدودی نیز مشاهده شد اما تمایل کلی بازار بیشتر بر ثبات قیمت‌ها بود.

از دلایل قابل توجه این رکود و سکون بازار همانطور که در تحلیل‌های پیش‌تر نیز بیان کردیم می‌توان عوامل درونی همچون کاهش تقاضای مصرفی و سرمایه‌گذاری و از عوامل بیرونی نیز ثبات قیمت‌های جهانی و مذاکرات برجام و بورس کالا و غیره را نام برد. اگرچه با توجه به اوضاع حاکم گویا عوامل بیرونی تأثیر قابل توجهی در روند بازار نداشته است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: رونق بازار آهن در گرو تقاضای مصرفی

بنابراین با توجه به شرایط موجود در بازار آهن فروشندگانی که در صدد فروش محصولات انبارشده هستند تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در قیمت‌ها ‌ایجاد نکردند که همین امر به سکون جاری دامن زده است.

در نتیجه در یک برآیند کلی از اوضاع قیمت روزانه اهن در روز گذشته می‌توان گفت که قیمت‌ها در یک بازه محدودی در رفت و آمد بود و نوسان قیمت چشمگیری روی نداد، گفتنی است احتمال دارد در چند روز آتی نرخ پروفیل با افزایش قیمت ورق مبارکه در بورس کالا، افزایش پیدا کند.

اخبار موجود از روند کلی مذاکرات برجامی نیز بیانگر از سرگیری دور هفتم نشست‌ها از نیمه دوم ماه نوامبر است، البته تاریخ قطعی آن تا پایان هفته مشخص و اعلام خواهد شد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این زمینه اظهار کرد که مشخصا مذاکرات برجام از بن بست آغاز نخواهد شد و تا زمانی که ایران مطمئن نشود «تمام تحریم‌های آمریکا به صورت مؤثر برداشته نشود هیچ اقدام جبرانی را متوقف» نمی‌کند. حال با این اوصاف باید منتظر نتایج این نشست‌ها باشیم تا شاید با رفع احتمالی تحریم‌ها گشایشی در اقتصاد کشورمان اتفاق بیفتد.

به تحلیل اهن پرایس از قیمت روزانه آهن، روز گذشته قیمت میلگرد در غالب شرکت‌ها با حفظ و تثبیت قیمت در بازار عرضه شد اگرچه در این میان چند شرکت نیز با کاهش و افزایش جزئی اعلام قیمت کردند. به عنوان نمونه میلگرد آجدار 14 کارخانه نیشابور کاهش 50 تومنی داشت و در بازار به قیمت 16 هزار و 210 تومان به فروش رسید.

قیمت نبشی و ناودانی در برخی شرکت‌ها با فزایش 50 الی 100 تومانی عرضه شد اما در این میان برخی شرکت‌ها تغییری نداشته و ثبات قیمت داشتند. قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی نیز ثبات قیمت داشت ولی در بخش شاخه‌فروشی کاهش 20 الی 40 هزار تومان مشاهده شد، برای مثال قیمت تیراهن 14 ذوب اهن اصفهان 2 میلیون و 510 تومان بود که کاهش قیمت 40 هزار تومانی داشت.

همچنین قیمت پروفیل‌ها با افزایش محدود 50 الی 100 تومانی همراه بود اما در عین حال برخی شرکت‌ها نیز بدون تغییر بوده و ثبات قیمت داشتند. انواع ورق‌های رنگی، روغنی و گالوانیزه هم در غالب مبادی فروش قیمت خود را حفظ کرده و بدون تغییر بود. قیمت انواع لوله‌های داربستی، مانیسمان و درزدار نیز اکثرا با افزایش مختصر 50 الی 100 تومانی اعلام شد اما مانند سایر محصولات فولادی برخی شرکت‌ها نیز دست به قیمت‌ها نزده و ثابت بودند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • امین کرامت پناه
    امین کرامت پناه1400/08/12 - 10:18 پاسخ

    سلام و عرض ادب ،من به مدت ده سال تو زمینه فروش محصولات فولادی فعالیت دارم به تازگی با وب سایت خوبتون آشنا شدم و برای بررسی بازار و قیمت ها تو این مدت از تحلیلاتون استفاده می برم ،تقریبا همه چیز مفید و مختصر تو تحلیلاتون میاد که بنظرم کافیه ،البته اگه ورق های گرم بازار مثل مبارکه و اکسین که تقاضای بالایی دارند در کنار سایر محصولات مثل نبشی میلگرد تیرآهن آهن اسفنجی و شمش و بیلت آورده بشن کاملتر میشن همچنین ورق سرد.ضمنا برای روز سشنبه هم تحلیل تاثیر تغییرات بورس کالا روز دوشنبه در میزان عرضه و تقاضای فولاد تغییرات قیمت پایه و میانگین نسبت به هفته های قبل هم آورده بشه خیلی بهتر میشه . ممنون بابت وقتی که میزارید.