نگاهی بر وضعیت تولید فولاد

نگاهی بر وضعیت تولید فولاد
نگاهی بر وضعیت تولید فولاد

آهن پرایس: بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، 23 میلیون و 26 هزار تن  فولاد میانی شامل انواع بیلت، بلوم و اسلب از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه در کشور تولید شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته...

آهن پرایس: بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، 23 میلیون و 26 هزار تن  فولاد میانی شامل انواع بیلت، بلوم و اسلب از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه در کشور تولید شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 12 درصدی داشته است. بنابراین می توان گفت میزان تولید فولاد ایران در سال 99 افزایشی بوده است. اگر روند سرعت تولید فولاد در سه ماه پایانی سال نیز همانند 9 ماه ابتدایی باشد می توانیم شاهد این باشیم که تولید فولاد کشور در سال 99 به حدود 29 میلیون تن برسد که می تواند رکوردی جدید در تولید فولاد کشور محسوب شود.

در شرایطی که امسال، همانند سایر نقاط دنیا ایران نیز درگیر شیوع ویروس کووید 19 بود، کسب رکورد جدید نکته ای مثبت و حائز اهمیت به شمار می رود. انجمن جهانی فولاد مجموع میزان تولید فولاد 64 کشور عضو این انجمن را در سال 2020 برابر با یک میلیارد و 829 میلیون تن اعلام کرد که نسبت به سال 2019 میزان تولید فولاد این کشورها با افت 9 درصدی مواجه شده است. در صورتی که انتظار می رفت براساس برآوردهای اولیه میزان تولید فولاد در این سال به حدود دو میلیارد تن برسد اما درگیری گسترده بسیاری از کشورها با ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها در نقاط مختلف دنیا موجب شد سطح تولید فولاد بسیاری از کشورها با کاهش مواجه شود.

اما در این بین ایران از جمله کشورهایی بود که حتی باوجود درگیری با ویروس کرونا با کاهش سطح تولید فولاد مواجه نشد و حتی میزان تولید فولاد طی سال 2020 با رشد 13.4درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به 29 میلیون و 30 هزار تن رسید و بدین ترتیب همانند سال گذشته ایران در جایگاه دهم تولید فولاد کشور قرار گرفت. باوجود اینکه تولید فولاد کشور طی سال های اخیر سیر صعودی داشته اما واقعیت این است که تولید فولاد خام در کشور از ظرفیت سازی برای این صنعت جا مانده است.

این خبر را نیز می توانید مطالعه کنید: تعویق در بررسی شیوه نامه فولادی

در سند دورنمای توسعه کشور، دستیابی به ظرفیت تولید 55 میلیون تن در بخش صنعت فولاد مد نظر قرار گرفته است و در سال های اخیر نیز ظرفیت سازی چشمگیری در این زمینه به ویژه در بخش شمش سازی صورت گرفته به این صورت که ظرفیت اسمی تولید فولاد کشور از 22.5 میلیون تن در سال 93 به 35 میلیون تن ظرفیت راه اندازی شده در سال 97 رسید و این روند به گونه ای تداوم یافت که در سال 98 ظرفیت راه اندازی شده به 40 میلیون تن رسید.

همچنین لازم به ذکر است بر اساس بررسی های قبلی ظرفیت اسمی فولادسازی در کشور می بایست تا پایان امسال به حدود 43 میلیون تن فولاد برسد. بدین ترتیب باید اذعان کرد که تحقق یافتن ظرفیت سازی تولید 55 میلیون تن فولاد دور از دسترس نیست ولی این موضوع به معنای رشد تولید فولاد به این میزان در کشور نمی باشد. میزان ظرفیت فعال این صنعت در کشور با وجود اینکه ظرفیت اسمی فولادسازی و میزان تولیدخام کشور سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته، با کاهش نسبت به سال های قبل مواجه شده است که این مسئله به معنای کاهش کارایی این صنعت تلقی می شود. مهم ترین دلیل بود رشد تولید متناسب با افزایش ظرفیت را می بایست در توسعه نامتوازن زنجیره فولاد کشور جست و جو کرد.

میزان تولید محصولات فولادی شامل مقاطع طویل و مقاطع تخت نیز همانند تولید فولاد خام در کشور که افزایشی بوده، روندی صعودی داشته است. بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در این زمینه که به پایان آذر ماه امسال مرتبط است؛ در 9 ماه ابتدایی امسال مجموع تولید انواع این مقاطع ازجمله تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع به هشت میلیون و 696 هزارتن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد افزایش داشته است.

باوجود روند افزایشی به‌وجود‌آمده در تولید فولاد کشور، بخش صادرات در هیچ یک از محصولات حلقه‌های مختلف این زنجیره شامل آهن اسفنجی، انواع شمش و محصولات فولادی با رشد مواجه نشد. مسئله یعنی کاهش صادرات در بازار شمش و محصولات فولادی در حالی رخ داد که بازار داخل هم به ‌خصوص در بخش محصولات طویل فولادی با رکودی قابل توجه مواجه شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.