وضعیت سنگ آهن در سال جاری

وضعیت سنگ آهن در سال جاری
وضعیت سنگ آهن در سال جاری

وضعیت سنگ آهن در سال جاری

روز جمعه نرخ سنگ آهن در بازار جهانی حدود  ۳۹/ ۵ درصد افزایش داشت. و بیشترین افزایش را در بین کامودیتی‌های بازار فیوچرز داشته است. آیا این شرایط می تواند جرقه ای باشد برای بهتر شدن قیمت در روز های آینده؟ اگرچه برخی کارشناسان با نزدیک شدن به اواخر سال 2017 میلادی خبر از بالا رفتن قیمت سنگ آهن  دادند و از سوی دیگر این افزایش قیمت را تا پایان امسال ادامه دار خواندند، اما ادامه این شرایط در سال جدید میلادی وابسته به معادلات همزمان با این افزایش قیمت در سال جاری می باشد  در غیر اینصورت با کاهش قیمت ها مواجه خواهیم شد.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران در این رابطه می گوید: همانگونه که در ماه های گذشته نرخ جهانی سنگ آهن با کاهش مواجه شد، پیش بینی هایی مبنی بر عدم دوام این افت انجام گرفت و کارشناسان بهبود شرایط را پیش بینی کردند.

هم اکنون سنگ آهن چین که مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت سنگ آهن جهانی می باشد، شرایط نسبتا خوبی دارد، اما میزان تولید فولاد در این کشور در دست کنترل بوده و در شرایطی کاهش یافته است. حال سوالی که پیش می آید این است که این تفاوت ها چه مفهومی خواهد داشت؟

اکبریان در اینگونه پاسخ داد: تولید فولادی جهانی و عرضه و تقاضای آن در سال 2017 نسبت به 2016 شرایط بهتری را سپری می کرد.  اکثر کشور ها با افزایش تولید فولاد مواجه شدند و در سال 2017 بیشتر معادن در مقایسه با سال 2016 افزایش تولید داشته اند. اگر مقایسه ای از لحاظ قیمتی هم بخواهیم انجام دهیم، به این مهم دست می یابیم که سال 2017 شرایط مناسب تر بوده است. این در شرایطی است که میزان تولید فولاد خام چین با 5 درصد افزایش همراه بوده است. همچنین کشور چین در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۷، حدود ۸۷۰ میلیون تن سنگ‌آهن مصرف کرده که این میزان مصرف سنگ‌آهن در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۶، حدود ۷۹۰ میلیون تن بوده است.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: