وضعیت عرضه بورسی فولاد در 1400

وضعیت عرضه بورسی فولاد در 1400
وضعیت عرضه بورسی فولاد در 1400

آهن پرایس : در اولین روزهای بازگشایی بازار فولاد در سال 1400 شاهد یخبندان قیمت ها بوده ایم. به گونه ای که تعداد معاملات انجام شده در مقایسه با سال های قبل  شدیدا سیر نزولی داشته است. طبق نظر برخی از کارشناسان بازارفولاد، طی ماه های آینده بازار شرایط سکون خود را حفظ  ...

آهن پرایس : در اولین روزهای بازگشایی بازار فولاد در سال 1400 شاهد یخبندان قیمت ها بوده ایم. به گونه ای که تعداد معاملات انجام شده در مقایسه با سال های قبل  شدیدا سیر نزولی داشته است. طبق نظر برخی از کارشناسان بازارفولاد، طی ماه های آینده بازار شرایط سکون خود را حفظ خواهد کرد و با وجود انتخابات ریاست جمهوری، این مسئله یعنی تداوم نزولی بودن قیمت ارز دور از انتظار نیست و با افت نرخ دلار، قیمت محصولات فولادی هم کاهش می یابد.

در سال 99، بیشترین مسائل و مشکلات در حوزه تنظیم بازار فولاد به موضوع قیمت‌گذاری تعلق داشت که این موضوع بر روی معاملات بازار سهام و سهام شرکت‌های فولادی نیز تاثیرگذار بوده است. از چالش‌های اساسی  زنجیره فولاد موضوع عرضه و معامله در بورس کالا بود که تنها روی یک سری از کالاها برای عرضه و معامله در بورس کالا برنامه‌ریزی و تمرکز شده بود. در حالی که اصل شفافیت و رقابت در بورس کالا حاکم بوده و باید عمده محصولات مهم و کالاهای اولیه از جمله زنجیره تولید فولاد راهی بورس کالا شود تا همه این بخش‌ها از ظرفیت بورس برای رشد تولید و فروش استفاده کنند.

علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: با وجود مخالفت شدید کمیسیون اقتصادی برای قیمت‌گذاری دستوری یکی از راهکار هایی که در اقتصاد کشور می تواند از فساد و رانت جلوگیری کند و به پیشرفت عدالت کمک کند، همین موضوع  قیمت‌گذاری دستوری است که وزارت صمت در ماه‌های گذشته بر ضرورت واقعی‌سازی قیمت فولاد و کنار گذاشتن قیمت‌گذاری تاکید کرد.

علیزاده با اشاره به موضوع عرضه کالاها و مواد اولیه در بورس کالا گفت: یکی از دشواری هایی که در حوزه بازار کالاها با آن مواجه هستیم، این است که فقط بخشی از کالاهای مهم در بورس کالا عرضه و معامله می‌شود و دارای شفافیت آمار است؛ اما بخش دیگر معاملات که به شکل سنتی انجام می‌شود، دارای شفافیت حداقلی داده‌ها هستیم و امکان تنظیم مناسب این بخش نیز وجود ندارد. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : موانع تنظیم بازار فولاد

وی در ادامه افزود: همه کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند،  باید راهی این بستر معاملاتی شوند، پیگیری عرضه فقط بخشی از کالاها از سوی متولیان باعث شده تا تولیدکنندگان از همه ظرفیت‌های بازار سرمایه و بورس کالا استفاده نکنند که به نظر می‌رسد با ورود کل زنجیره‌های تولید به این حوزه، شاهد حل بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های فعلی در بخش تولید باشیم؛ در این زمینه براساس تاکیدهای صورت گرفته، امسال شاهد عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا خواهیم بود.

با توجه به اظهارات این نماینده مجلس، بورس کالا دارای ظرفیت بیشتری نسبت به حجم معاملات فعلی را دارد و باید با فراهم کردن تمهیدات مناسب برای عرضه کل محصولات مهم و مواد اولیه در این بازار، شاهد گسترش فعالیت‌ها و ارائه خدمات متنوع مالی به صنایع و تولید کشور باشیم.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: