پایان سالی خوش برای فولادی ها

پایان سالی خوش برای فولادی ها
پایان سالی خوش برای فولادی ها

آهن پرایس: حجم معاملات به واسطه کاهش قیمت های پایه در بورس کالا رونق یافت. از روزهای ابتدایی بهمن ماه کاهش قیمت پایه شمش و محصولات فولادی آغاز شد و همین موضوع موجب شد رونق به معاملات این بخش بازگردد. از جمله عواملی که توانستند این بازار را...

آهن پرایس: حجم معاملات به واسطه کاهش قیمت های پایه در بورس کالا رونق یافت. از روزهای ابتدایی بهمن ماه کاهش قیمت پایه شمش و محصولات فولادی آغاز شد و همین موضوع موجب شد رونق به معاملات این بخش بازگردد. از جمله عواملی که توانستند این بازار را از حالت رکود خارج کنند می توان به کاهشی شدن نرخ ارز نیمایی همزمان با افت بهای شمش و محصولات فولادی کشورهای CIS با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال که می توان این زمان را زمان خروج بازار مقاطع طویل فولادی از رکود سنتی محسوب کرد، اشاره کرد.

با وجود اینکه سیگنال های جهانی حاکی از تداوم قیمت های فعلی شمش در بازارها حداقل تا دو هفته آینده می باشد، اما سیر صعودی نرخ ارز در بازار داخلی مشاهده می شود و همین موضوع می تواند عاملی برای افزایش بهای پایه شمش و محصولات فولادی باشد. حفظ دوران رونق بیش از قیمت پایه و یا بازگشت این بازار به دوران رکود تحت تاثیر انتظارات تورمی می باشد که در حال حاضر شاهد موجی هرچند ضعیف از افزایشی شدن انتظارات تورمی می باشیم که لازم به ذکر است که قسمتی ازاین افزایشی شدن انتظارات با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال محتمل است.

هفته اخیر، بازار فیزیکی بورس کالا میزبان عرضه 145 هزارتن شمش فولادی با نرخ پایه عرضه 10 هزار و 100 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این قیمت کمترین قیمت عرضه در مدت زمان 7 هفته اخیر یعنی پس از هفته منتهی به 12 دی ماه بود.

این روند کاهشی بهای عرضه شمش فولادی از 3 هفته قبل در بورس کالا آغاز شده و همین کاهش قیمت توانسته منجر به بازگشت مجدد رونق به این بازار شود، به این صورت که در روز دوشنبه 20 بهمن ماه خریداران شمش فولادی تقاضایی برابر 201 هزارتن را در این بازار به ثبت رساندند که بیشترین تقاضای ثبت شده در این بازار پس از هفته منتهی به 12 دی ماه بود. بر اساس بررسی های انجام شده بر معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا، طی ماه های اخیر، قیمت پایه مهم ترین عامل رونق یا عدم رونق در این بازار محسوب می شود.

 طی هفته های گذشته با آغاز تکانه های کاهشی در بهای آزاد ارز در کشور مواجه شدیم که این مسئله موج کاهشی برای فعالان بسیاری از بازارها به شمار می رفت و حتی موجب شد تا بخش پایین دست زنجیره فولاد خریدهای خود را به امید کاهش قیمت مواد اولیه از جمله شمش فولاد به تعویق بیندازد. در نهایت در معاملات روز دوشنبه 20 بهمن ماه، 111 هزار تن انواع شمش فولادی با میانگین قیمت 10 هزار و 160 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد که با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد بهای شمش فولادی خریداری شده در این بازار به 11 هزار و 600 تومان به ازای هر کیلوگرم می رسد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: دریافت عوارض صادراتی زنجیره فولاد

بنابراین انتظار می رود با درنظر داشتن هزینه حمل و تبدیل و سود معقول نوردکار، میلگرد تولیدی با این شمش، قیمتی در حدود 12 هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم داشته باشد. البته لازم به ذکر است که با توجه به هزینه مالیات ارزش افزوده مجدد و کارمزد و هزینه حمل این محصول به بازار خرده فروشی و سود معقول تاجر، محصولی که از این شمش تولید می شود قیمتی بیش از 14 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم داشته باشد. این در حالی است که میلگرد در بازار آزاد همچنان در کانال 12 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسد؛ به این صورت که در آخرین روز معاملات هفته گذشته یعنی روز سه شنبه 21 بهمن ماه میلگرد به ازای هر کیلوگرم در این بازار به قیمت 12 هزار و 400 تومان معامله شد.

در روز سه شنبه 21 بهمن ماه رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی میزبان عرضه 68 هزار تن انواع میلگرد بود و این کالا با قیمت پایه 10 هزار و 760 تومان به ازای هر کیلوگرم در این بازار عرضه شد؛ قیمت پایه میلگرد عرضه شده نسبت به عرضه هفته قبل با کاهشی 300 تومانی به ازای هر کیلوگرم مواجه شد که همین مسئله موجب شد تا خریداران بیشتری به این بازار ورود کنند.

در پایان لازم به ذکر است که نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و اتمام فصل سرد که زمان سنتی رکود مصرفی در بازار محسوب می شود نیز می تواند دلیلی برای ترغیب شدن نوردکاران در جهت خرید مواد اولیه خطوط تولید باشد. غالبا در هفته های پایانی سال افزایش تقاضا و رشد قیمت در بازار مقاطع فولادی کشور نیز رخ می دهد، هر چند که تجربه کردن رشد مجدد قیمت در شرایطی که مقاطع طویل فولادی از ابتدای امسال تا روز 21 بهمن ماه شاهد رشد 106 درصدی بوده است به راحتی رخ نمی دهد اما می توان انتظار داشت که نزدیکی به روزهای پایانی سال می تواند منجر به رونقی مجدد در این بازار شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 3 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.