پیش بینی جایگاه فولاد 

پیش بینی جایگاه فولاد 
پیش بینی جایگاه فولاد 

پیش بینی جایگاه فولاد 

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، در حال‌ حاضر ایران در بین ۶۰ کشور جهان رتبه دهم تولید‌کننده فولاد را به خود اختصاص داده و پیش ‌بینی شده با دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی در ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد ساز جهان دست یابیم.
 انجمن جهانی فولاد در ۱۱ ماهه سال گذشته، آمار تولید فولاد ایران را رقم ۲۳میلیون و ۶۴۸ هزار تن ثبت کرد که در مقایسه با تولید گذشته که رقم ۲۲میلیون و ۴۵۲ هزار تن بود، افزایش۳/ ۵ درصدی را نشان می‌ دهد.

با توجه به پتانسیل‌ های مذکور، از طرفی هم سقوط ارزش ریال در چند سال اخیر عاملی بالقوه برای مزیت یافتن صادرات در بازارهای جهانی شد. این در شرایطی است که به ریال هزینه شده است و به دلار درآمد کسب می شود.  بسیاری از کشورها به منظور تشویق صادرات و ارز آوری و مثبت شدن تراز تجاری، ارزش پول ملی‌ شان را نسبت به سایر ارز های رایج جهانی پایین نگه می‌ دارند. 

این ساختار ارزی کشور ما، در بسیاری جهات می‌تواند فرصتی به منظور توسعه صادرات و ارزآوری باشد.  در شرایط تحریم، ادامه رشد صادرات فلزات، در کنار کاهش صادرات نفتی، می ‌تواند اهمیت درآمد های ارزی صنایع فلزی را برای کشور بیشتر کند. اما در حال‌ حاضر با توجه به تهدید تحریم صنایع فلزات اساسی ایران از سوی آمریکا این فرصت ارز آوری می‌ تواند منتج به اثرات متناقضی شود. 

صادرات فولاد ایران از میانگین یک‌ دهم درصد کل تجارت فولاد جهان در دهه اخیر به ۵/ ۱ درصد آن رسیده که این عدد رشد بزرگی است. شاید این یک درصد در مقیاس جهانی کوچک به نظر برسد، اما برای رونق صنعت فولاد ایران کلیدی بوده است. رکود حاکم بر صنایع و بازار مسکن ایران، در کنار کاهش هزینه‌ های عمرانی دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۹ به این معنی است که تقاضای داخلی برای فلزات نمی‌تواند به‌ طور ناگهانی ۳۵ درصد بالا برود و جای بازار خارجی را بگیرد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • اسماعیل
    اسماعیل1398/10/30 - 10:42 پاسخ

    جایگاه کیلوی چند ؟ ما فقط می توانیم به کشورهای افغانستان ،سوریه،عراق و پاکستان صادر کنیم که وضعشان ازما بدتره. داخل کشور هم که تمام پروژه های عمرانی خوابیده مردم هم توان ساخت وساز ندارن . حالا کارخانه ها مثل راد قیمت رو ببرن تو کانال هفت هزار تومان کی می خره

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: