چالش تولید کنندگان فولاد

چالش تولید کنندگان فولاد
چالش تولید کنندگان فولاد

چالش تولید کنندگان فولاد

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، تولید کنندگان کوچک صنعت فولاد کشور، از یک سو با مشکلات فراوان تامین مواد اولیه مواجه هستند و از سوی دیگر باید برای فروش محصولات خود در بازار کم‌ رونق داخلی تقلا کنند و این وضعیت مانعی بزرگ در مسیر توسعه و پیشرفت صنایع فولاد است.
یکی از چالش‌ های ماه‌ های اخیر صنایع فولادی به‌ خصوص شرکت‌ های کوچک، تامین مواد اولیه این واحد ها ذکر می شود، به اظهارات کارشناسان بازار فولاد گفته می‌ شود که تولید آهن اسفنجی در کشور، مازاد بر مصرف است، از این رو هم چنان فولاد سازان برای تامین ماده اولیه دچار مشکل هستند و آهن اسفنجی مورد نیاز خط تولید را به صورت مستقیم از شرکت های گوناگون تهیه می کنند. 
در مورد قراضه فولادی نیز شرایط به مراتب بدتر است و قیمت بالای قراضه‌ ها، باعث افزایش قیمت تمام شده شمش‌ های فولادی می ‌شود. مشکل کمبود آب را از دیگر مشکلات واحد های فولاد سازی در مناطق خشک می توان دانست،که از منابع اصلی مورد نیاز در فولاد سازی است که تامین آن حتما باید در جانمایی واحد های تولید فولاد مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر، آب مورد نیاز خود را از منابع گوناگون تامین می کنند. از این رو یک حلقه چاه نیز در اختیار دارند که البته هنوز مورد بهره ‌برداری قرار نگرفته و استفاده از آن نیاز به عملیات لوله‌گذاری و صرف هزینه نیز دارد.
بنا بر این تاثیر سرمایه گذاران خارجی، طبیعتا در شرایطی که سرمایه‌گذار خارجی سرمایه خود را به صنعت فولاد کشور تزریق می‌کند، هم از نظر ارز آوری به اقتصاد کمک می ‌کند و هم با این کار سهمی در ایجاد اشتغال خواهد داشت. ورود به حوزه صنعت کار ساده‌ ای نیست و به نظر می‌ رسد که دولت برای ترغیب سرمایه‌ گذاران خارجی برای این کار، باید تسهیلاتی را در نظر بگیرد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: