چند قیمتی بودن بازار ورق

چند قیمتی بودن بازار ورق
چند قیمتی بودن بازار ورق

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، مدیر بخش کالایی کارگزاری مفید در خصوص وضعیت فعلی بازار ورق های فولادی گفت: در حال حاضر عرضه محصول در بورس کالا به صورت مناسب انجام می شود. به عنوان مثال اگر برای یکی از...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، مدیر بخش کالایی کارگزاری مفید در خصوص وضعیت فعلی بازار ورق های فولادی گفت: در حال حاضر عرضه محصول در بورس کالا به صورت مناسب انجام می شود. به عنوان مثال اگر برای یکی از انواع ورق های فولادی در بورس 70 هزار تن تقاضا وجود داشته باشد، عرضه آن 60 هزار تن است.

علی اصغر بهرامی افزود: در واقع با این کار زمینه سازی برای فروش محصول به گونه ای است که کمی بالاتر از قیمت پایه معامله شود، زیرا در غیر این صورت به ضرر تولیدکننده بالادستی خواهد شد. به همین دلیل معمولا یک مابه التفاوتی بین عرضه و تقاضا ایجاد می شود که قیمت خیلی پایین نیاید و تولیدکننده بالادستی نیز ضرر نکند. البته این موضوع نیز می تواند به کمک قیمت گذاری مناسب حل شود، به این شکل به جای اینکه کیلویی 9200 تومان ورق عرضه شود رقم پایه را بر اساس قیمت پایه جهانی بگذارند.

به گفته بهرامی، در بازار کمبود ورق وجود ندارد؛ زیرا عرضه از طرف تقاضا مدیریت می شود؛ البته نکته اینجاست که با راه اندازی سایت بهین یاب وزارت صمت، برخی از خریداران که میزان درخواست آنها در حدود 20 تن یا 50 تن است امکان خرید را به دلیل نیاز به رعایت حداقل های مطرح شده در بورس را ندارند. در نتیجه امکان خرید برای آنها فراهم نیست و تقاضا کم می شود و قیمت ها تغییر می کند.

وی درباره اینکه اگر تمامی محصولات فولادی در داخل بورس عرضه شود و همچنین اثرات آن اظهار کرد: اگر این موضوع به درستی مدیریت شود به نظر می رسد نتیجه ای موفقیت آمیز داشته باشد. زیرا اکنون که بستر انجام این کار در بورس کالا فراهم است، در صورتی که همه زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصولات پایین دستی مثل میلگرد و تیرآهن همه در بورس عرضه شود، می تواند موفقیت آمیز باشد به شرط اینکه با برنامه ریزی درست انجام شود.

وی درباره روند قیمت گذاری و دخالت دولت در آن نیز گفت: دخالت دولت در قیمت گذاری یک تعریف خاص دارد؛ به این صورت که دولت ها در اقتصاد آزاد، کاری به روند قیمت گذاری ندارند، اما در ایران به علت مشکلات موجود در کشور که ناشی از تحریم ها است، دست دولت برای کنار نشستن در سیاست گذاری بسته است و ناچارا برای تامین ارز و اقداماتی از این دست به موضوع قیمت گذاری ورود می کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.