چگونگی اصلاح شیوه نامه فولادی

چگونگی اصلاح شیوه نامه فولادی
چگونگی اصلاح شیوه نامه فولادی

آهن پرایس: بر اساس فرصت 15 روزه وزارت صمت برای اصلاح شیوه نامه فولادی، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این رابطه اظهار کرد: تغییرات این شیوه نامه باید به گونه ای اعمال شود که قابل نظارت باشد زیرا در حال حاضر این دستورالعمل ها ناگهانی اعمال می شوند و...

آهن پرایس: بر اساس فرصت 15 روزه وزارت صمت برای اصلاح شیوه نامه فولادی، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این رابطه اظهار کرد: تغییرات این شیوه نامه باید به گونه ای اعمال شود که قابل نظارت باشد زیرا در حال حاضر این دستورالعمل ها ناگهانی اعمال می شوند و از سوی دیگر نیز بر اجرای آنها نظارتی وجود ندارد. شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که از 28 آبان ماه امسال ابلاغ شده، تا به امروز که نزدیک 80 روز از ابلاغ آن می گذرد، برای تنظیم بازار فولاد در مسیر اجرا با چالش های بسیاری روبه رو شده است.

این شیوه نامه از همان روزهای ابتدایی  که از ابلاغ آن می گذشت با نقدهای زیادی از طرف حلقه های مختلف زنجیره فولاد علی الخصوص فولادسازان مواجه شد و همین مخالفت ها موجب شد اجرای بخش های زیادی از آن مانند عرضه محصولات بالادستی زنجیره فولاد در بورس کالا و همچنین برنامه ریزی های دولت جهت انتقال حداقل 20 درصد از صادرات فولادی به انتهای زنجیره ناتمام باقی بماند.

با وجود اینکه طی روزهای اخیر با بهبود محسوس حجم عرضه محصولات میانی و پایانی زنجیره فولاد در بورس کالا مواجه شدیم و حتی در مدت زمان اجرای شیوه نامه، تولیدکنندگانی که کمتر حاضر به عرضه محصولاتشان در بورس بودند، در مسیر بورس قرار گرفته اند اما بازار فولاد کشور حتی با گذشت حدود سه ماه از ابلاغ و همچنین اجرای ناقص شیوه نامه فولادی  اخیر دولت به درستی تنظیم نشده و هنوز  دخالت های دلالان در طول زنجیره فولاد از بین نرفته است.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن گرفتار کمبود تقاضا

بعد از آن که هفته اخیر معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به نامه وزیر کار طی ابلاغیه ای به معاون اقتصادی رئیس جمهور دستور داد که شیوه نامه فولادی اخیر دولت مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد، روز دوشنبه همین هفته نیز اردشیر سعد محمدی، سرپرست جدید معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در سخنرانی خود بیان کرد که بر اساس رایزنی هایش در جلسه روز یکشنبه با نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر شده است که  با هم فکری فعالان زنجیره فولاد، شیوه نامه مطرح شده طی 15 روز مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد و قرار بر این شده است که نهایی کردن جزئیات طرح فولادی و ارسال آن به صحن علنی توسط نمایندگان مجلس به بعد از ایجاد تغییرات موردنیاز در شیوه نامه موکول گردد.

بر اساس اعلام روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران، قرار است شنبه آینده سعد محمدی طی جلسه ای مشترک بابرخی فعالان صنفی زنجیره فولاد در ساختمان اصلی وزارت صمت به بررسی عرضه های فولادی و اصلاحات شیوه نامه بپردازد. در همین رابطه، سعید عسگر زاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد: نظم بخشی به فرآیند عرضه و تقاضای بازار فولاد به پروسه طولانی مدتی تبدیل شده است و طبیعتا احتیاج به یک دستور العمل شفاف نیازمندیم. این اتفاقات تا مرحله ای به درستی پیش رفته است اما در مقاطع متفاوت به دلایل مختلف عملیاتی نشده است.

دبیر کل انجمن سنگ آهن کشور با توجه به این موضوع که جزئیات طرح فولادی مجلس نیازمند اصلاحاتی جدی است، بیان کرد: در حقیقت دراین طرح در تمامی ماده ها انسجام وجود ندارد به این معنی که این طرح در مرحله ای از حالت قانون خارج شده و به یک بخشنامه دولتی شباهت پیدا کرده است و حتی در برخی موارد نیز به دستورالعمل اجرایی تبدیل شده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی