کاهش قیمت را در بازار آهن آلات باور کنیم!

کاهش قیمت ها را در بازار آهن آلات باور کنیم!
کاهش قیمت  را در بازار آهن آلات باور کنیم!

در بازار آهن آلات کشور خبری نیست جز روند نزولی قیمت ها! در حال حاضر با توجه به بررسی آمار ها و گزارش های ارسالی از سوی بازار آهن تهران در طول یک ماه اخیر می توان با قاطعیت اعلام کرد که بازار آهن تهران در کل شهریور ماه فقط سیر نزولی قیمت ها را در پی داشته است. با توجه به مشاهده و بررسی نمودار قیمت آهن آلات در طول یک ماه گذشته، به این نتیجه می رسیم که قیمت اهن کاملا روندی رو به پایین داشته است و قیمت ها هر روز، با کاهش نسبت به روز قبل

در بازار آهن آلات کشور خبری نیست جز روند نزولی قیمت ها! در حال حاضر با توجه به بررسی آمار ها و گزارش های ارسالی از سوی بازار آهن تهران در طول یک ماه اخیر می توان با قاطعیت اعلام کرد که بازار آهن تهران در کل شهریور ماه فقط سیر نزولی قیمت ها را در پی داشته است. با توجه به مشاهده و بررسی نمودار قیمت آهن آلات در طول یک ماه گذشته، به این نتیجه می رسیم که قیمت اهن کاملا روندی رو به پایین داشته است و قیمت ها هر روز، با کاهش نسبت به روز قبل اعلام می شوند. با وجود این مورد، عده ای بر این باور هستند که بازار آهن تهران کاهش قیمت چشم گیری نداشته است و نمی توان این روند نزولی قیمت ها را به عنوان کاهش قیمت در بازار اهن بیان کرد. دلیل گفته ی آنها، افزایش قیمت چشم گیری بود که بازار آهن در برج 5 سال جاری تجربه کرده بود. 

فعالان بازار معتقد هستند که در مرداد ماه سال جاری قیمت آهن آلات بشدت بالا رفت و افزایش قیمت ها منجر به کاهش قدرت خرید مردم و بسته شدن فروش از سوی عرضه کنندگان آهن آلات شد. همچنین آنها بر این باور هستند که در مرداد ماه قیمت ها تا حد خیلی زیادی بالا رفتند و این کاهش قیمت 30 تومانی روزانه برج 6 را نمی توان به عنوان کاهش قیمت در بازار دانست. اما اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که بازار آهن در کل شهریور ماه به هیچ عنوان با افزایش قیمت رو به رو نشد و هر روز کارخانه ها قیمت های خود را با 30 الی 100 تومان کاهش نسبت به روز گذشته اعلام می کردند. اگر قیمت آهن آلات در برج 6 را با برج 5 مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که قیمت ها کاهش یافته اند. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن ذوبی سایز 20 انبار تهران در مرداد ماه سال جاری 825000 تومان اعلام شد در حالیکه قیمت تیرآهن ذوبی سایز 20 انبار تهران در آخرین پنج شنبه ی شهریور ماه سال جاری 775000 تومان اعلام شد. همچنین قیمت میلگرد سایز 20 کارخانه پرشین فولاد در مرداد ماه 2490 تومان در هر کیلو اعلام شد؛ در حالیکه قیمت میلگرد سایز 20 کارخانه پرشین فولاد در آخرین پنج شنبه ی شهریور ماه 2090 تومان در هر کیلو شد. با توجه به موارد فوق، بی انصافی است که کاهش قیمت ها را در بازار آهن انکار کنیم.

لازم به ذکر است که به دلیل تعطیلی اکثر کارخانه های آهن آلات در پنج شنبه و تا ظهر کار کردن اکثر عرضه کنندگان و فروشندگان آهن در بازار، در 95% از مواقع قیمت آهن آلات روز پنج شنبه در بازار ثابت و بدون هیچ تغییری نسبت به روز چهارشنبه اعلام می شود. این موضوع در حالی است که در آخرین پنج شنبه ی شهریور ماه سال جاری، فقط قیمت تیرآهن ها ثابت بود و قیمت میلگرد ها با 20 الی 50 تومان کاهش نسبت به روز قبل اعلام شد. قیمت پروفیل ها نیز با 10 الی 20 تومان کاهش اعلام شد.

گفتنی است که در از سال های گذشته تا کنون، فعالان و کارشناسان بازار بر این باور بوده اند که با افزایش قیمت ها می توان بازار را به تحرک و تکاپو انداخت و مردم را به خرید تشویق کرد؛ اما در شرایط فعلی بازار، به نظر می رسد که با کاهش بیشتر قیمت ها می توان مردم را راغب به خرید کرد و بدین صورت بازار را مجددا از سکوت و خاموشی نجات داد.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: