کمبود گندله بحران آینده فولاد

کمبود گندله بحران آینده فولاد
کمبود گندله بحران آینده فولاد

آهن پرایس: سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در رابطه با عواقب رفتارهای غیرحرفه ای و گسترش روابط سیاسی در حوزه صنعت فولاد هشدار داد و همچنین بیان کرد: توجه آنچنانی به طرح جامع فولاد نشده است و بر حسب بازخوردها و جو روانی ایجاد شده توسط رسانه ها، در رابطه با ...

آهن پرایس: سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در رابطه با عواقب رفتارهای غیرحرفه ای و گسترش روابط سیاسی در حوزه صنعت فولاد هشدار داد و همچنین بیان کرد: توجه آنچنانی به طرح جامع فولاد نشده است و بر حسب بازخوردها و جو روانی ایجاد شده توسط رسانه ها، در رابطه با نحوه عرضه سنگ آهن، کنسانتره و گندله تصمیم گیری ها صورت می گیرد.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران با توجه به عرضه سنگ آهن در بورس کالا، گفت: در بورس کالا و در میان محصولات بالادست زنجیره آهن و فولاد، تنها سنگ آهن در این عرصه تقاضا دارد ولی در گندله با مازاد روبه رو هستیم که گندله های تولیدی بدون مشتری باقی مانده اند و متقاضیان با نرخ کمتری از تولیدکنندگان خرید می کنند.

سعید عسکرزاده با ذکر اینکه بر حسب آمار طرح جامع فولاد که هر سال توسط یک شرکت متخصص اعلام می شود، گفت: در حال حاضر ۱.۵ میلیون تن مازاد گندله موجود است، اما با وجود فشارهای شرکت های فولادی، دولت صادرات مازاد گندله را نمی پذیرد؛ اما به زودی همین موضوع سبب خواهد شد تا با کمبود شدید گندله در داخل کشور مواجه شویم، زیرا تولیدکنندگان این محصول رغبتی به تولید گندله ندارند؛ که در این صورت با اتمام و فروش این ۱.۵ میلیون تن، دیگر گندله‌ای وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه افزود: طبیعی است که وقتی با مازاد عرضه مواجه باشیم و امکان عرضه محصول در بازارهای صادراتی نیز از صنایع معدنی سلب شود، واحدهای گندله و کنسانتره نیز ظرفیت تولید خود را کاهش داده و به زودی و احتمالا در خرداد ماه با کمبود شدید عرضه و در نتیجه افزایش قابل توجه قیمت‌ها مواجه شویم.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ذره بین چینی ها بر فولاد ایران

دبیر انجمن سنگ آهن ایران برنامه ریزی در خصوص زنجیره آهن و فولاد را مانند مدیریت پیاز و سیب زمینی دانست و بیان کرد: گاهی شاهد آن بودیم که در طول یک سال با مازاد عرضه پیاز و کمبود سیب‌زمینی روبه رو بوده ایم، اما سال بعد به صورت سینوسی برعکس این اتفاقات روی می ‌دهد. این اتفاقات به علت دخالت دولت رخ می دهد و بازار را دچار آشوب می کند. شرکت‌های فولادی در حال حاضر به معامله سنگ‌ آهن در بورس کالا با ۲۰ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه معترض هستند.

سعید عسکرزاده ذکر کرد: این درحالی است که نرخ جهانی سنگ‌ آهن بیش از دو برابر نرخ فعلی است و با رفتارهای عوام ‌پسندانه و بزرگنمایی موضوعاتی همچون خام فروشی، نرخ‌ گذاری و با سروصدا های رسانه‌ ای مشکلی حل نمی ‌شود و در نهایت در بلند مدت به کل زنجیره آسیب وارد می‌شود؛ بنابراین تنها راه توسعه هم ‌زمان و متوازن زنجیره، عدم دخالت دولت، اجازه صادرات به مازاد محصولات معدنی و در نهایت تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضا با توجه به قیمت‌های جهانی است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 1 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • کامبیز حبیبی
    کامبیز حبیبی1401/05/21 - 18:57 پاسخ

    قیمت اهن الات سسنگین وسبک

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی