گردش بازار آهن به میل تولیدکننده

گردش بازار آهن به میل تولیدکننده

تعطیلات چند روز گذشته، بازار آهن و فولاد را نیز به حالت راکد درآورد و اغلب مبادی فروش اعلام قیمت نکردند یا فروش خود را بستند؛ اما با وجود این روز شنبه برخی از شرکت‌ها همچنان به افزایش نرخ آهن آلات تمایل داشتند. بازار ارز نیز تقریبا روز شنبه بدون نوسان بود و نرخ دلار تغییر چندانی نداشت.

آهن پرایس: تعطیلات چند روز گذشته، بازار آهن و فولاد را نیز به حالت راکد درآورد و اغلب مبادی فروش اعلام قیمت نکردند یا فروش خود را بستند؛ اما با وجود این روز شنبه برخی از شرکت‌ها همچنان به افزایش نرخ آهن آلات تمایل داشتند.

بازار ارز نیز تقریبا روز شنبه بدون نوسان بود و نرخ دلار تغییر چندانی نداشت، به طوری که در پایان روز هر دلار در بازار آزاد حدود 31 هزار و 550 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

براساس آمار موجود روز شنبه که بازار تقریبا در حالت نیمه تعطیل قرار داشت، قیمت روز میلگرد آجدار در برخی مبادی فروش 50 الی 300 تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و برخی نیز بدون تغییر اعلام قیمت کردند، به طوری که کف نرخ میلگرد رقمی حدود 15 هزار و 300 الی 15 هزار و 500 تومان برآورد شد.

با توجه به اینکه افزایش قیمت آهن از پایان هفته گذشته کلید خورده بود، برخی میلگرد بورسی را که حدود 15 هزار و 300 تومان خریداری کرده بودند، با افزایشی بیش از حد انتظار حدود 16 هزار تومان اعلام کردند.

حذف سقف مجاز تعیین قیمت توسط بورس کالا به افزایش تصنعی و جهشی نرخ محصولات فولادی منجر می‌شود و نبود سقف مشخص و حد مجاز در قیمت‌های داخلی، منافع خرده‌فروشان و حلقه‌های میانی زنجیره فولاد را به خطر خواهد انداخت، زیرا براساس فاکتورهای جهانی و نرخ محصولات صادراتی کمتر از قیمت‌های داخلی است و آنچه در بازار داخلی درحال وقوع است، خواسته و تصمیم بازارساز است که با هدف حمایت از فولادسازان اجرایی شده است.

همانطور که پیش‌تر نیز بیان شده است، با اجرایی شدن دو دستورالعمل توسط بورس کالا، عامل چنین تغییر روندی در بازار شد. یکی از این دو دستورالعمل اجازه خرید شمش از بورس کالا توسط تجار و دیگری لغو محدودیت سقف قیمت‌های صادراتی شمش است.

 از تبعات این دو دستورالعمل می‌توان به مهندسی حجم و قیمت عرضه‌های بورسی اشاره کرد؛ اما در این میان می‌توان اخبار احیای مذاکرات برجام را نیز جزو فاکتورهای مهم اثرگذار در روند چند روز گذشته بازار به شمار آورد.

گویا این پروسه کمی پیچیده شده و طرفین مذاکره بدون دستیابی به توافق خاصی به کشورهای خود بازگشته‌اند، ظاهرا طرف آمریکایی و اروپایی از پیش‌نویس قطعی و غیرقابل تغییر بودن آن خبر می‌دهند ولی طرف ایرانی خواهان امتیازات بشتری است.

با این حساب می‌توان در خوشبینانه‌ترین حالت گفت ممکن است پیش از نشست شورای حکام و پیچیده‌ شدن مسأله هسته‌ای ایران به پیش‌نویس فعلی پاسخ مثبت بدهد.

یا اینکه ایران برای دریافت امتیازات بیشتر، امضای پیش‌نویس را به پس از نشست شورای حکام در آبان ماه موکول کند و گزینه سوم اینکه درنهایت ممکن است هیچ توافقی صورت نگیرد.

با توجه به احتمالاتی که بیان شد بازار ارز در صورت توافق، کاهشی خواهد شد و در غیراین‌صورت نرخ دلار افزایش خواهد یافت.

اما با درنظر گرفتن اوضاع سیاسی موجود دستیابی به توافق طی دو هفته آینده بعید به نظر می‌رسد و احتمالا نرخ دلار نیز به کمتر از 32 هزار تومان نخواهد رسید.

همچنین با توجه به اعمال دامنه مثبت و منفی 3 درصد در نرخ فولاد، اگر توافقی حاصل نشود، دامنه مثبت 3 درصد در هفته جاری و هفته آینده روی محصولاتی مانند شمش و میلگردهای اعتباری اعمال خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن روی انگشتان بازارساز

با این اوصاف ممکن است کف قیمت شمش فولادی حدود 13 هزار تومان و کف نرخ میلگرد هم 14 هزار و 500 تومان تعیین شود که این امر به افزایش نرخ میلگرد بورسی تا کانال 16 هزار تومانی منجر خواهد شد.

حال باید دید آیا در هفته سوم متقاضیان داخلی حاضر خواهند شد محصولاتی با 5 الی ده درصد بیش از قیمت‌های صادراتی آن را خریداری کنند؟!

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • مرادی
    مرادی 1401/05/19 - 08:51 پاسخ

    خدا کنه که مذاکرات برجام به نتیجه برسه و قیمت ها پایین بیاد