تدبیری در برابر نوسانات قیمت فولاد

تدبیری در برابر نوسانات قیمت فولاد
 تدبیری در برابر نوسانات قیمت فولاد

تدبیری در برابر نوسانات قیمت فولاد

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، بنا بر اظهارات یکی از فعالان  حوزه فولاد کشور با اشاره به اینکه فعالان صنعت فولاد و معدن از توسعه ابزارهای مالی در بورس کالای ایران استقبال می‌ کنند، اظهار داشت: در دنیا بسیاری از شرکت‌ های بزرگ از ابزار های مالی بورس‌ های کالایی بهره می ‌برند به‌ طوری‌که دو خودرو ساز رنو و پژو برای بیمه قیمت فولاد مورد نیازشان در تولید خودرو از قرار داد های فیوچرز و فوروارد سنگ ‌آهن بهره می‌ برند. تحقیقات نشان داده، لزوم استفاده از ابزار های مالی در حوزه فولاد و معدن به منظور پوشش ریسک نوسانات قیمتی از مهم ‌ترین ابزار های مالی که در بورس‌ های کالایی دنیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد. فیوچرز و فوروارد سنگ آهن که  با حجم بالایی قرارداد مواجه است و سبب گشته تا سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان محصولات فولادی و سنگ ‌آهن خود را در برابر نوسان قیمت‌ ها در آینده بیمه می‌ کنند.
خودرو سازانی مانند رنو و پژو برای اینکه خود را در برابر نوسان قیمت محصولات فولادی مورد نیاز بیمه کنند، از ابزار های مالی سنگ‌ آهن استفاده می‌کنند که این امر، ریسک آنها را به مقدار زیادی کاهش می ‌دهد. این ابزار های مالی روی محصولات فولادی کمتر مورد استفاده قرار گرفتند زیرا مصرف‌کنندگان یا خریداران فولادی که می‌خواهند موقعیت خود را حفظ کنند یعنی ریسک‌ های خود را از نوسانات قیمت فولاد پوشش دهند، این کار را با قرار دادهای سنگ‌ آهن انجام می‌دهند.
کارشناسان تصریح کردنند، با توجه به تجربه موفق دنیا اگر  بر روی ابزار های مالی سنگ‌ آهن کار کنیم و ابزارها و مشتقات مالی آن در بورس کالای ایران را به مصرف‌کنندگان این محصول و سایر محصولات فولادی معرفی کنیم، آنها می‌ توانند از مزایای این ابزار بهره‌ مند شده و خود را در برابر نوسانات قیمت فولاد بیمه کنند.
برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳