آرامش در بازار آهن برخلاف بازار ارز

آرامش در بازار آهن برخلاف بازار ارز

رشد قیمت دلار که از ابتدای هفته دوم آبان ماه آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد درحال ثبت سقف تاریخی است؛ اما با این حال به‌رغم تلاش برخی از آهن‌فروشان نوسانات چشمگیری برای نرخ آهن الات ثبت نشد...

آهن پرایس: پنجشنبه گذشته تقاضای مصرفی آهن آلات همچنان در ضعیف‌ترین حالت بود اما با وجود این برخی مبادی فروش از جمله پروفیل آهن با افزایش 100 الی 300 تومانی همراه بود که از نوسانات افزیشی قیمت دلار نشأت می‌گرفت.

بازار ارز نیز در پایان هفته گذشته همچنان روند افزایشی خود را حفظ کرد تا قیمت دلار به کانال 35 هزار تومان برسد. نرخ دلار در ده روز گذشته با جهشی ناگهانی حدود 3 هزار تومان رشد داشت به طوری که در پایان روز پنجشنبه در بازار آزاد هر دلار حدود 35 هزار و 80 تومان به فروش رسید.

تحلیل نوسانات بازار آهن

بازار میلگرد روز پنجشنبه در بخشی از کارخانه‌ها ثابت بود و در شماری از مبادی فروش نیز افزایش 50 الی 100 تومانی تجربه کرد، به طوری که میلگرد سایز 14 ذوب اهن اصفهان با 100 تومان افزایش 16 هزار و 100 تومان قیمتگذاری شد.

نرخ روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز عمدتا ثابت اعلام شد؛ همچنین قیمت قوطی پروفیل در بخش زیادی از مبادی فروش افزایش 100 الی 300 تومانی داشت اما در عین حال برخی کارخانه‌ها تغییری در نرخ محصولات خود اعمال نکردند.

قیمت لوله‌های داربستی، مبلی، گازی و ... نیز در عمده شرکت‌ها بدون تغییر بود؛ در حوزه تیراهن گزارش‌ها حاکی از ثبات این محصول در غالب بود. انواع ورق‌های سرد و گرم از جمله قیمت ورق سیاه و انواع آن، ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز عمدتا ثابت اعلام شد.

همانطور که از گزارش‌ها برمی‌آید به رغم روند جهشی نرخ دلار، بازار آهن و فولاد در آرامش نسبی بود و بازار ارز اثر چندانی بر آن نداشت چرا که مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار در قیمت آهن  اجازه افزایش قیمت را نمی‌دهد.

 گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود یک میلیون و 604 هزار و 795 تن میلگرد کلاف، ناودانی، شمش بلوم، تیرآهن، سنگ آهن دانه‌بندی و ... عرضه می‌شود. از این میزان حدود 68 هزار و 700 تن به شمش بلوم اختصاص دارد که نرخ پایه آن 14 هزار و 968 تومان در نظر گرفته شده است. نرخ شمش در مقایسه با آخرین عرضه حدود 1/1 درصد کاهش دارد اما حجم شمش در این دوره از عرضه افزایشی است.

موانع مضاعف در صادرات

در زمینه صادرات محصولات فولادی کشور مشکلات و موانع مختلفی وجود دارد که بخشی از آن داخلی و بخشی دیگر موانع خارجی است؛ سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ اهن در این زمینه اظهار کرد: جنگ اوکراین و روسیه، مسائل اقتصادی چین و کاهش تقاضا در این کشور، رکود جهانی فولاد و ریزش قیمت‌ها از جمله چالش‌ها و موانع خارجی صادرات ایران هستند.

وی افزود: در داخل نیز مشکلات متعددی وجود دارد که امر صادرات را دشوار می‌کند که مهمترین آنها مسئله تحریم است. افزایش هزینه‌های حمل و نقل دریایی و هزینه‌های انتقال ارز از تبعات دشواری صادرات به دنبال تحریم‌‌ها است.

دبیر انجمن سنگ آهن بیان کرد: سازمان توسعه تجارت، سازمانی است که تحریک تقاضا در خارج از ایران از وظایف اصلی آن است اما فعالیت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه مشاهده نمی‌شود و هر نوع صادراتی هم که هست حاصل تلاش‌ها و فعالیت‌ شرکت‌ها و بنگاه‌ها و ... است.

عسگرزاده در ادامه به برخی سنگ‌اندازی‌ها در زمینه صادرات اشاره کرد و گفت: برخی تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌ها در وزارت صمت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و حتی بانک مرکزی دشواری و مشکلات صادرات کشور را دوچندان می‌کنند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تمایل آهن فروشان به افزایش قیمت

وی در پایان بیان کرد: انتظار می‌رود اگر چالش‌ها و مشکلات بخش صادرات حل نمی‌شود دستکم این مسئله تسهیل شود تا بتوان در زمینه صادرات با سایر کشورها وارد رقابت شد و کمی اوضاع را بهبود بخشید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)