آهن و فولاد بر مدار کاهش قیمت

آهن و فولاد بر مدار کاهش قیمت

آمار و ارقام از بازارهای جهانی و داخلی آهن و فولاد نشان از افت چشمگیر نرخ محصولات فولادی و همچنین ضعف عرضه و تقاضا دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد در روزهای آتی شاهد ثبات و حتی تداوم ریزش قیمت آهن و فولاد باشیم.

آهن پرایس: گزارش‌ها از بازار آهن حاکی از ثبات و آرامش نرخ روزانه آهن آلات در نخستین روز هفته بود به طوری که غالب مبادی فروش محصولات خود را بدون تغییر قیمت عرضه کردند و تنها در برخی شرکت‌ها به ویژه در بازار قوطی پروفیل کاهش قیمت تداوم داشت.

بازار ارز نیز همسو با بازار آهن روندی ثابت داشت، به طوری که قیمت دلار بدون تغییر در نزدیکی کانال 32 هزار تومانی متوقف شده بود و پایان روز گذشته هر دلار در بازار آزاد 31 هزار و 950 تومان معامله شد.

تحلیل نوسانات بازار آهن و فولاد

ثبات قیمت، عمده‌ترین جو حاکم بر بازار آهن در روز گذشته بود به طوری که قیمت روز میلگرد آجدار جز در تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها که کاهش 100 الی 200 تومانی داشتند، در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد. کف قیمت پیشنهادی میلگرد آجدار روز شنبه حدود 15 هزار و 300 تومان بود که در مقایسه با چهارشنبه هفته گذشته حدود 100 الی 200 تومان کاهش داشته است؛ همچنین براساس آمار بازار میلگرد در بازه قیمتی 15 هزار و 300 الی 16 هزار و 500 تومان بود و نرخ متوسط این محصول هم 15 هزار و 730 تومان برآورد شد.

قیمت روز تیرآهن هم در بخش کیلوفروشی و هم در بخش شاخه‌ای عمدتا ثابت اعلام شد اما بالاخره پس از مدتی تیرآهن شاخه‌ای هم با کلیت بازار همسو شده و حباب قیمتی آن درحال شکسته شدن است به طوری که تیرآهن ذوب آهن اصفهان روز گذشته حدود 50 الی 70 هزار تومان ریزش قیمت داشت.

قیمت ناودانی ایرانی و نبشی هم نسبتا در کلیه شرکت‌ها ثبات داشت اما نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و... همچنان در مسیر کاهشی قرار داشتند و با ریزش 100 الی 200 تومانی اعلام شدند، به طور مثال قوطی با ضخامت 2 میلیمتر در بازه قیمتی 20 الی 21 هزار تومان قرار داشت.

انواع ورق‌ها نیز نوسانات متعددی داشتند به طوری که نرخ روز ورق سیاه حدود 100 الی 300 تومان در عمده شرکت‌ها کاهش داشت اما قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی تقریبا در اغلب مبادی فروش ثابت و بدون تغییر بود.

همانطور که از گزارش‌ها برمی‌آید خبری در بازار آهن نیست و با توجه به شرایط فعلی کشور که اغلب استان‌ها با سیل و تبعات آن درگیر هستند، به نظر می‌رسد اوضاع بازار آهن در هفته جاری هم ثابت بماند و کف کانال 15 هزار تومانی میلگرد حفظ شود.

از سوی دیگر بازار جهانی و داخلی فولاد هم همچنان رو به کاهش است و بنابر اظهار یکی از اعضای اتاق بازرگانی، نرخ جهانی فولاد ریزش 30 درصدی داشته که هنوز پالس آن به بازار داخلی نرسیده است، ولی به نظر می‌رسد این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد.

بر همین اساس هفته گذشته نرخ بیلت صادراتی ایران 465 دلار در هر تن اعلام شد که در مقایسه با هفته پیش‌ از آن، ریزش 3/2 درصدی داشته که رقمی حدود 15/5 دلار برآورد شده است، همچنین قیمت اسلب صادراتی هم با 60 دلار کاهش حدود 465 دلار اعلام شد که حدود 11/4 درصد تخمین زده شد.

براساس آمار نرخ شمش و اسلب صادراتی منطقه CIS در 20 ماه اخیر به کمترین میزان خود رسیده است بر همین اساس هفته گذشته اسلب صادراتی تغییر چندانی نداشت و حدود 460 دلار اعلام شد، شمش صادراتی هم حدود 525 دلار بود که تقریبا 11 دلار کاهش قیمت داشت.

همچنین بر مبنای گزارش‌ها در یک ماه گذشته 12/5 درصد کاهشی بوده و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 30 درصد برآورد شده است. قیمت میلگرد در ابتدای پاییز سال گذشته 875 دلار بود و در حال حاضر این رقم در هر تن به 575 دلار کاهش پیدا کرده است که علت آن را می‌توان به اقتصاد چین و کاهش تقاضا نسبت داد. زیرا طبق آمار اقتصاد چین در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته که حدود 4/8 درصد بوده، ریزش داشته و امسال حدود 0/4 درصد اعلام شده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: قیمت آهن در یک ماه گذشته

با این اوصاف از آنجایی که بزرگترین بازار مصرف فولاد و سنگ آهن کشور چین است، احتمال می‌رود در روزهای آینده باز هم این ریزش قیمت‌ها تداوم داشته باشد که البته شیوع مجدد کرونا بیشتر به این امر دامن می‌زند. آنچه از آمار برمی‌آید تولید فولاد در چین با کاهش 6/5 درصدی در نیم‌سال اول 2022 مواجه بوده که این آمار بیانگر کاهش چشمگیر عرضه و تقاضای فولاد است.

براساس گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته، 28 هزار تن ناودانی با نرخ حدود 16 هزار و 498 تومان عرضه شده بود که بدون رقابت از روی تابلو اعلانات حذف شد. حدود 35 هزار و 200 تن هم شمش بلوم عرضه شده بود که رقابت قابل ملاحظه‌ای نداشت و حدود 14 هزار و 535 تومان معامله شد. امروز نیز حدود 17 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل شمش بلوم و آهن اسفنجی است، حدود 15 هزار تن شمش با قیمت حدود 13 هزار و 169 در نظر گرفته شده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • روح الله راشدی
    روح الله راشدی 1401/05/10 - 15:41 پاسخ

    آیا میلگرد افزایش پیدا میکنه یا ن

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: