اصلاح جزئی قیمت ارز و آهن

اصلاح جزئی قیمت ارز و آهن

اصلاح نسبی نرخ دلار در روز گذشته تا حدودی در بازار آهن نیز سرایت کرد و بسیاری از حوزه‌ها را تحت تأثیر قرار داد، به این صورت که جز نوسانات اندکی که گزارش شد عمده بخش‌های بازار بدون تغییر اعلام قیمت کردند.

آهن پرایس: با نزدیک شدن به پایان هفته ثبات نسبی به بازار آهن بازگشت و غالب مبادی فروش قیمت روز آهن آلات را ثابت اعلام کردند اگرچه همچنان نوسانات افزایشی در بخش‌هایی از بازار قابل مشاهده بود.

پس از اجرای طرح بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز شاهد اصلاح نرخ دلار در روز گذشته بودیم، به طوری که از ابتدای روز به تدریج قیمت دلار عقب‌نشینی کرد و به کانال 35 هزار تومانی بازگشت؛ در پایان روز گذشته هر دلار در بازار آزاد حدود 35 هزار و 640 تومان به فروش رسید.

تحلیل نوسانات بازار آهن

بازار میلگرد در روز گذشته آرام‌تر و باثبات‌تر بود به طوری که قیمت روز میلگرد آجدار در بسیاری از شرکت‌ها ثابت بود اما در عین حال برخی همچنان در صدد افزایش قیمت بودند به طوری که حدود 50 الی 300 تومان افزایش قیمت داشتند.

قیمت تیرآهن هم در برخی شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما تیرآهن ذوب آهن و فولاد یزد در برخی سایزها 10 تا 50 هزار تومان افزایش قیمت داشت؛ تیرآهن ذوبی در سایزهای 16 و 18 ثابت بود و سایزهای 20 الی 27 نیز جسته وگریخته افزایش داشتند، بیشترین افزایش قیمت هم در سایز 20 ایجاد شد. نرخ روز ناودانی ایرانی و اروپایی و همچنین قیمت نبشی در اکثر مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت روز ورق سیاه نیز روز گذشته بدون تغییر عرضه شد اما برخی ضخامت‌های فولاد مبارکه و گیلان افزایش 400 تومانی داشتند. نرخ ورق گالوانیزه در برخی مبادی فروش افزایش 600 تومانی داشت؛ همچنین قیمت ورق روغنی با افزایش 100 تومانی اعلام شد و ورق رنگی نیز افزایش 300 تومانی داشت.

انواع لوله‌های داربستی، مبلی، گازی و ... ثابت اعلام شدند، بازار پروفیل روز گذشته نسبتا آرام بود و تنها نوسانات جزئی داشت، به طوری که شماری از کارخانه‌ها از جمله نیکان پروفیل و پایا اصفهان ثبات قیمت داشتند، تعدادی دیگر حقیمت محصولات خود را کاهش دادند و برخی دیگر نیز 100 تومان افزایش قیمت داشتند.

قیمت قوطی آهن در 10 روز گذشته افزایش 200 الی 400 تومانی را تجربه کرده است، به گونه‌ای که کف نرخ قوطی پروفیل ضخامت 2 میلیمتر در بازار بین 21 هزار و 500 الی 22 هزار تومان اعلام می‌شد و سقف نرخ آن نیز حدود 22 الی 22 هزار و 800 تومان برآورد شد.

اصلاح نسبی نرخ دلار در روز گذشته تا حدودی در بازار آهن نیز سرایت کرد و بسیاری از حوزه‌ها را تحت تأثیر قرار داد، به این صورت که جز نوسانات اندکی که گزارش شد عمده بخش‌های بازار بدون تغییر اعلام قیمت کردند.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که در مجموع حدود 203 هزار و 948 تن به تابلو معاملات بورس راه یافت که از این میزان نیز 168 هزار و 960 تن به میلگرد اختصاص داشت که حدود 170 هزار و 444 تن کمتر از حجم اعلام شده بود.

تنها حدود 39 هزار و 720 تن میلگرد از کل حجم عرضه شده مورد استقبال قرار گرفت که نرخ نهایی آن 13 هزار و 117 تومان در نظر گرفته شده بود.

تأمین زیرساخت تولید 55 میلیون تنی فولاد

کمبود انرژی در کشور از جمله چالش‌هایی است که همواره صنایع فولادی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در همین زمینه امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: ظرفیت اسمی تولید فولاد حدود 60 میلیون تن برآورد شده است اما به دلیل کمبود انرژی و نیز افت تقاضا به کاهش میزان تولد مواجه هستیم.

قالیباف در ادامه افزود: اگر در زمینه تأمین انرژی برای صنایع از جمله آب، برق و گاز به‌راحتی انجام شود امکان تولید فولاد در دو سال آینده به حدود 55 میلیون تن می‌رسد که در واقع با تأمین زیرساخت‌ها این میزان از تولید دور از دسترس نخواهد بود.

وی همچنین بیان کرد: برخی شرکت‌های فولادی و معدنی برای حل چالش کمبود انرژی خود در بخش‌های مختلف انرژی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و قصد دارند آب، برق و گاز را خودشان تأمین کنند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: قیمت آهن افزایشی و تقاضا کاهشی

سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به پیشرفت فولادی‌ها در زمینه تأمین انرژی، اظهار کرد: فولادی‌ها در قالب طرح پیشگامان برای توسعه زیرساخت‌های انرژی نیازمند 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هستند، در حالی که فولادسازان برای انتقال آب و تولید 12 مگاوات برق، سرمایه‌گذاری‌های متعددی انجام داده‌اند. در همین راستا در استان سمنان یک نیروگاه بخش خصوصی به مدار سراسری برق متصل شده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)