افت خرید آهن در آذرماه

افت خرید آهن در آذرماه

نخستین روز هفته بازار آهن در ثبات حداکثری و آرامش به سر برد و رخداد جدیدی در بازار مشاهده نشد، اما بازار ارز روندی افزایشی در پیش گرفت. از همین رو حجم معاملات نیز در کمترین حالت خود گزارش شد و معاملات رونق چندانی نداشت.

آهن پرایس: گزارش‌ها از بازار آهن داخلی حاکی است که روز گذشته عمده مبادی فروش قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند و جسته‌وگریخته کاهش قیمت هم مشهود بود؛ اما با این حال شنیده می‌شود که حجم معاملات بسیار ضعیف است و در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

در نخستین روز هفته بازار ارز کمی افزایشی شد و قیمت دلار پس از چند روز ثبات در بازار آزاد با افزایش 400 تومانی در محدوده 35 هزار و 630 تومان به فروش رسید.

بررسی نوسانات بازار آهن

گزارش‌ها از بازار میلگرد حاکی است که اکثر کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند اما برخی مبادی فروش کاهش 50 الی 200 تومانی را در لیست فروش خود اعمال کردند، از همین رو کف پیشنهادی قیمت میلگرد آجدار در محدوده 15 هزار و 500 الی 15 هزار و 900 تومان گزارش شد.

قیمت قوطی و پروفیل روز گذشته عمدتا ثابت اعلام شد اما نوسانات جزئی هم مشهود بود به این صورت که چند کارخانه کاهش 100 تومانی داشتند. قیمت قوطی آهن ضخامت 2 میلیمتر از کف 21 هزار تومان تا محدوده 22 هزار و 400 تومان گزارش می‌شود.

قیمت روز لوله مانیسمان، گازی، مبلی و انواع لوله‌ها روز گذشته در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد. نبشی و ناودانی ایرانی با کاهش 100 الی 300 تومانی اعلام قیمت شد و چند شرکت تغییر قیمت نداشتند.

قیمت روز تیرآهن در شماری از مبادی فروش در بخش شاخه‌فروشی کاهش 10 الی 70 هزار تومانی داشت و در برخی مبادی فروش هم ثابت اعلام شد. قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی روند کاهشی داشت که حدود 50 تومان اعلام شد، شماری از کارخانه‌ها نیز محصولات خود را بدون تغییر قیمت عرضه کردند؛ همچنین نیمی از کارخانه‌های ورق سیاه با کاهش 100 الی 500 تومان اعلام قیمت کردند و بخشی از مبادی فروش نیز ثبات قیمت داشتند.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که حدود یک میلیون و 111 هزار و 930 تن محصول فولادی به تابلو معاملات راه پیدا کرد که معادل 73/4 درصد بود. از این میزان 85 هزار و 50 تن به شمش بلوم اختصاص داشت که نرخ پایه آن 15 هزار و 370 تومان در نظر گرفته شده بود اما به دلیل عدم استقبال از این محصول از روی تابلو معاملات حذف شد. امروز نیز حدود 5 هزار تن شمش بلوم با قیمت 14 هزار و 100 تومان در بورس کالا عرضه می‌شود.

افت صادرات فولاد در سالجاری

براساس گزارش منتشر شده از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات محصولات فولادی در 7 ماه گذشته در مقایسه با ایام مشابه سال گذشته کاهشی بوده است که حدود 450 هزار تن گزارش شد.

به این صورت که در 7 ماه گذشته صادرات محصولات میانی با کاهش 9 درصدی مواجه بوده و مقاطع تخت و طویل هم 4 درصد کاهش صادرات داشته است. در کل میزان کاهش محصولات فولادی در مقایسه با سال گذشته حدود 450 هزارتن برآورد شده که رقمی معادل 7/5 درصد است.

بر اساس این گزارش یکی از علل اصلی کاهش صادرات فولاد در این بازه زمانی را می‌توان تعیین عوارض سنگین صادراتی برای محصولات فولادی به شمار آورد؛ زیرا عمده صادرات محصولات فولادی ایران به محصولات میانی اختصاص دارد که غالبا به صورت سفارشی صادر می‌شود؛ به این صورت که از هنگام انعقاد قرارداد تا ثبت در گمرک، حدود 2 الی 3 ماه طول می‌کشد از همین رو اثر مصوبه پس از چند ماه در بازار مشاهده شد و براساس گزارش‌ها اثر این مصوبه در آمار صادرات محصولات فولادی در تیر و مردادماه نمود بیشتری داشت.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: پاییز؛ اوج رکود بازار آهن

به عقیده کارشناسان این انجمن، وضع چنین مصوبه‌ای غیرکارشناسی و بدون برنامه بود که پیامدهای جبران‌ناپذیری نیز به همراه داشت؛ به طوری که صادرات و ارزآوری محصولات فولادی در این ایام کاهش چشمگیری داشت؛ اما با توجه به اینکه اصلاح این مصوبه به موقع انجام نشد بخش فولاد دچار زیان شد و علاوه‌بر از دست رفتن بازارهای هدف صادرات، ارزآوری فولاد ایران در زمانی که فولاد جهانی در بالاترین نرخ خود قرار داشت، از دست رفت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)