انتظارات کاهشی فعالان بازار آهن

انتظارات کاهشی فعالان بازار آهن
انتظارات کاهشی فعالان بازار آهن

انتظارات کاهشی فعالان بازار آهن

آهن پرایس: در روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد روند نزولی را با شیب نسبتا تندی طی کرد و این موضوع سبب شد بار دیگر فعالان بازار آهن دچار بلاتکلیفی شوند و این بازار همچنان در وضعیت رکود باقی مانده است. از سوی دیگر بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا بیان کرده است که با شرکای اروپایی خود در رابطه با بازگشت به برجام و مذاکره با ایران گفت و گو خواهد کرد و همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز ذکر کرده که باید بهتر است جلسه اول مذاکرات برجامی پیش از این که ایران از پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج شود، برگزار گردد. با اینکه در روز گذشته علی اکبر صالحی گفت فعلا بر خروج از نظارت‌های پادمانی آژانس تمرکز کرده‌ایم. 

از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا نیز در قالب بیانیه مشترک ایالات متحده و تروئیکای اروپایی ضمن هشدار به ایران درباره کاهش تعهدات هسته‌ ای خود، تلویحا گفته است که آمریکا به میز مذاکره بازخواهد گشت و نماینده آمریکا در سازمان ملل هم نامه درخواست اجرای مکانسیم ماشه علیه ایران را از دبیرکل این سازمان پس گرفته است. البته باید در نظر گرفت که این صحبت ها هنوز با درخواست های ایران در رابطه با این که اول آمریکا از برجام خارج شده و اروپا که چند سال از اجرای تعهدات برجامی غفلت کرده است، باید تحریم ها را لغو کنند که ایران هم به تعهدات برجامی خود بازگردد و در این میان سخنگوی دولت وعده داده است که نوروز 1400 با غلبه بر تحریم‌ها آغاز خواهد شد، می ‌توان نشان‌ دهنده این باشد که احتمالا به ‌زودی مذاکرات مجددی انجام می ‌شود. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : وسوسه ارزی در بازار آهن

در روز گذشته همچنین نرخ ارز با روند نزولی و سقوط نرخ ها همراه بوده که نرخ دلار نقدی با کاهش 650 تومانی نسبت به اخرین اعلام قیمت در روز پنجشنبه به 25 هزار و 250 تومان رسید و نرخ فروش اسکناس دلار در سایت سنا هم با کاهش 125 تومانی به 25 هزار و 45 تومان رسید. در این میان قیمت مقاطع طویل فولادی در روز گذشته عمدتا ثابت ماند و البته شاهد کاهش ملایم قیمت محصولات برخی از تولیدکنندگان در این حوزه بودیم. فعالان بازار آهن بار دیگر به انتظارات کاهشی بازگشته و این وضعیت سبب آن شده که بازار آهن مجدد در وضعیت رکودی قرار گیرد و خبری از خرید و فروش در این بازار در روز گذشته نبوده و بنگاه‌ داران هم برای جذب مشتری به ارائه تخفیفات جذاب پرداختند. 

در هر صورت در روز گذشته عمده تولیدکنندگان میلگرد آجدار نرخ محصولاتشان را ثابت اعلام کرده‌اند و بعضا کاهش 50 تا 100 تومانی هم در نرخ محصولات این حوزه مشاهده شد.همچنین عمده تولیدکنندگان تیرآهن نرخ محصولاتشان را ثابت اعلام کرده‌اند و با وجود رشد محدود ابتدایی صبح نرخ برخی سایزهای تیرآهن ذوبی، بنگاه‌های تهران از ثبات نسبی و کاهش اندک 10 هزار تومانی قیمت سایزهای مختلف این محصول در اصلاحیه قیمت‌های بعد از ظهر تیرآهن ذوب آهن نسبت به روز پنجشنبه حکایت داشت. همچنین عمده تولیدکنندگان نبشی و ناودانی نرخ محصولاتشان را ثابت اعلام کردند و البته برخی شرکت‌های این حوزه هم از اعلام قیمت روزانه پرهیز کردند. بررسی بازار قوطی و پروفیل نیز از ثبات نسبی و کاهش 100 تا 200 تومانی قیمت‌های اعلامی بیشتر تولیدکنندگان این حوزه حکایت داشت و محدوده قیمتی پروفیل با ضخامت 2 بسته به شرکت تولیدکننده و ورق استفاده‌ شده در کانال 21 هزار و 600 تا 22 هزار و 800 تومان قرار گرفت.


اشتراک گذاری:
امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: