وسوسه ارزی در بازار آهن

وسوسه ارزی در بازار آهن
وسوسه ارزی در بازار آهن

آهن پرایس: در هفته ای که گذشت بازار آهن همچنان با نوسانات ارزی همراه بوده و از سوی دیگر نبود تقاضا در این بازار و تاثیرعوامل بنیادی نیز از طرفی دیگر مشهود بود. باوجود نوسانات فراوان ارز در این هفته بالاخره نرخ دلار با 25 هزار و 900 تومان بسته شد و میانگین موزون حواله نیما نیز...

آهن پرایس: در هفته ای که گذشت بازار آهن همچنان با نوسانات ارزی همراه بوده و از سوی دیگر نبود تقاضا در این بازار و تاثیرعوامل بنیادی نیز از طرفی دیگر مشهود بود. باوجود نوسانات فراوان ارز در این هفته بالاخره نرخ دلار با 25 هزار و 900 تومان بسته شد و میانگین موزون حواله نیما نیز به 23 هزار و 860 تومان رسید.

در بازار ارز همچنان با دو عامل افزایش تقاضای مصرفی برای پایان سال و همچنین نقد نشدن مطالبات ارزی مواجه هستیم. در دیگر سو موضوع برجام نیز بر سر این بازار سایه افکنده است که با وجود امید به بازگشت آمریکا به برجام قبل از ورود بایدن، این امید بعد از ورود دولت جدید به کاخ سفید کماکان از بین رفته است و هنوز تکلیف برجام مشخص نیست. 

در بازار آهن نیز بلاتکیفی کاملا قابل شهود است که مردم از این وضعیت نابسامان بسیار ناراضی بوده و پیام های ارسالی به مجموعه آهن پرایس نیز حاکی از این موضوع است چرا که مردم اظهار دارند که با افزایش نرخ دلار قیمت مقاطع با افزایش چشم گیری همراه است اما با کاهش نرخ دلار این بازار سعی به ثابت نگه داشتن نرخ محصولات خود دارد و گاها کاهش بسیار ملایم در این بازار دیده می شود. 

به هر حال در هفته ای که گذشت اکثر مبادی فروش مقاطع فولادی با توجه به نوسانات نرخ ارز قیمت های خود را بالا و پایین بردند. سر انجام متوسط قیمت میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد در طول یک هفته گذشته با رشد ۲۹۳ تومانی به ۱۳ هزار و ۴۱ تومان رسید. همچنین قیمت نبشی نیز در بازار آزاد با افزایش 306 تومانی به قیمت 13 هزار و 640 تومان رسید. و میانگین نرخ پروفیل نیز در بازار آزاد با در نظر گرفتن ضخامت 2 با رشد 836 تومانی به 22 هزار و 550 رسید و نرخ انواع لوله ها نیز از جمله قیمت لوله مانیسمان ثابت بوده است و اما قیمت لوله درزدار و قیمت لوله داربستی با نوسانات همراه بوده است .

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : ممنوعیت خام فروشی سنگ آهن

میانگین قیمت انواع شمش القایی در بازار آزاد با رشد ۴۵۰ تومانی به ۱۱ هزار و ۷۷۵ تومان رسید و همچنین قیمت ورق سیاه ۲ رول عرض ۱.۲۵ فولاد مبارکه در بازار آزاد با افزایش ۱۰۰۰ تومانی ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت خورد.از سوی دیگر در بورس کالا بعد از دو هفته اعمال ضریب ۷۵ درصد CIS  در معاملات مقاطع طویل فولادی، در هفته گذشته در روز عرضه مقاطع ضریب ۸۰ درصد اعمال شد، اما ۹۵/۷ درصد حجم عرضه میلگرد آجدار با طول عادی به قیمت ۱۲ هزار و ۵۳۱ تومان با احتساب مالیات و رقابت ۰/۷ درصدی معامله شد.

باید توجه داشت که در هفته جاری رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر خواهد کرد، اما چشم اندازی برای حل مشکلات دیده نمی ‌شود، چون اساسا برای غربی ها لغو تحریم‌ ها هدف نیست و از سوی دیگر، ایران می‌ گوید فقط لغو عملی تحریم‌ها را می پذیرد.  روندهای معاملات بورس کالا و بازار ارز نشان می ‌دهد احتمالا در هفته جاری نیز شاهد نوسان رو به بالای قیمت‌ها در بازار فولاد کشورالبته با شیب کم خواهیم بود، مگر این که در عوامل خارج بازار اتفاق خاصی رخ دهد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.