اوضاع ناپایدار بازار آهن

اوضاع ناپایدار بازار آهن
اوضاع ناپایدار بازار آهن

آهن پرایس: براساس اخبار بازار ارز، روز گذشته نرخ دلار همچنان روند کاهشی داشت و با قیمت 27 هزار و 140 تومان معامله شد اما بازار آهن روندی معکوس داشت و قیمت روز آهن در اغلب شرکت‌ها سیر صعودی در پیش گرفت، در عین حال برخی شرکت‌ها نیز ثبات قیمت...

آهن پرایس: براساس اخبار بازار ارز، روز گذشته نرخ دلار همچنان روند کاهشی داشت و با قیمت 27 هزار و 140 تومان معامله شد اما بازار آهن روندی معکوس داشت و قیمت روز آهن در اغلب شرکت‌ها سیر صعودی در پیش گرفت، در عین حال برخی شرکت‌ها نیز ثبات قیمت داشتند.

روز گذشته 70 هزار تن شمش با کف قیمت به فروش رسید و شرکت‌هایی که شمش خود را به بالاترین قیمت عرضه کردند، مشتری نداشتند. شاید بتوان گفت افزایش قیمت میلگرد در روز گذشته به افزایش قیمت شمش وابسته باشد. برخلاف اوایل هفته قیمت محصولات فولادی روز سه‌شنبه کمی سیر صعودی داشت اما بنابر تحلیل‌های اخیر از بازار روز آهن این نوسانات بیشتر ناشی از تحولات سیاسی موجود است و مطابق متغیرهای کلان اقتصادی توجیه چندانی ندارد و این روند کاهش و افزایش قیمت‌ها همچنان ناپایدار است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: رکود عمیق بازار آهن

با توجه به شرایط فعلی جامعه و بنابر دلایلی که در خبر روز گذشته با عنوان «رکود عمیق بازار آهن» ذکر کردیم، به نظر می‌رسد قیمت‌ها همچنان ثبات داشته باشد و فاکتوری که به کاهش قیمت در بازار آهن منجر شود، وجود ندارد مگر رخدادهای سیاسی که در کوتاه مدت جو بازار را متشنج کند.

براساس آمار موجود از بازار آهن قیمت میلگرد در روز گذشته در اکثر شرکت‌ها با 50 الی 200 تومان افزایش اعلام شد اما برخی شرکت‌ها همچنان ثبات قیمت داشته و تعداد محدودی نیز با 50 تومان کاهش قیمت همراه بودند. مثلا قیمت میلگرد آجدار 14 کارخانه آریا ذوب روز گذشته با قیمت 15 هزار و 300 تومان به فروش رسید که 100 تومان افزایش قیمت داشت. اما میلگرد 14 کارخانه صبا فولاد زاگرس با قیمت 15 هزار و 900 معامله شد که کاهش 30 تومانی داشت.

قیمت نبشی در اکثر مبادی فروش بدون تغییر بود و تنها نبشی کارخانه منظومه افزایش 50 تومانی داشت. قیمت ناودانی نیز همچنان ثابت بود و تغییری نداشت. قیمت تیرآهن نیز در قسمت کیلوفروشی در برخی شرکت‌ها با افزایش 100 تومانی همراه بود اما به‌طور کلی تغییر قیمت چندانی مشاهده نشد، در بخش شاخه فروشی نیز برخی شرکت‌ها افزایش 20 الی 30 هزار تومانی داشتند اما بعضا نیز ثبات قیمت رویت می شد. در این میان قیمت پروفیل‌ها در برخی شرکت‌ها با کاهش 100 الی 300 تومانی همراه بود. مثلا پروفیل با ضخامت 3 کارخانه صابری با قیمت 25 هزار تومان معامله شد که کاهش 300 تومانی داشت.

عرضه مقاطع طویل در بورس کالا

امروز 146 هزار و 206 تن میلگرد، نبشی و تیرآهن در بورس کالا عرضه می‌شود. قیمت پایه میلگرد عرضه‌شده 13 هزار و 871 تومان درنظر گرفته شده که نسبت به آخرین عرضه رشد 6/1 درصدی دارد. میزان میلگرد عرضه شده نیز 128 هزار و 539 تن اعلام شده که این حجم نسبت به عرضه پیشین 9/29 درصد افزایش یافته است. همچنین قیمت تیرآهن 14 هزار و 33 تومان اعلام شده که نسبت به عرضه پیشین این محصول کاهش 04/0درصدی دارد، میزان تیرآهن عرضه شده نیز 17 هزار و 167 تن در نظر گرفته شده که این میزان به نسبت عرضه پیشین 6/17 درصد کاهش داشته است.

حذف تصمیمات شخصی در کسب‌وکار

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در رابطه با حذف امضاهای طلایی و رواج سیستم تصمیم‌ساز اظهار کرد: ماهیت امضاهای طلایی به این صورت است که این اشخاص در صدد حل مشکل تنها در یک بخش هستند و توجهی به حل معضل در کل مجموعه یا کل سیستم بازار ندارند که این جریان گاهی آسیب‌های جبران‌ناپذیری ایجاد خواهد کرد.

عسگرزاده گفت: بهتر است به جای اعمال تصمیم‌های شخصی و خودمحور یک سیستم تصمیم‌ساز ایجاد شود. زیرا هرچقدر سیستم اداری ما قانونمدار و شفاف باشد تصمیمات شخص‌محور به شیوه صحیح‌تری حذف و اصلاح خواهد شد. وی در ادامه درباره شکل‌گیری سیستم تصمیم‌ساز در سریع‌ترین زمان ممکن گفت: اگر هرچه زودتر این فرایند اجرایی شود دیگر تصمیمات فردی در کسب‌وکارها اعمال نخواهد شد و معضلات در کل یک مجموعه به‌صورت سیستماتیک حل خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)