بازار آهن در ثبات و سکون

بازار آهن در ثبات و سکون

با پایان هفته ثبات و رکود سنگین‌تری در بازار آهن و فولاد مشاهده شد و غالب حوزه‌ها بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه ‌کردند. بازار ارز هم در همان کانال 32 هزار تومانی در نوسان بود و تا پایان روز کاهش 100 تومانی داشت.

آهن پرایس: با پایان هفته ثبات و رکود سنگین‌تری در بازار آهن و فولاد مشاهده شد و غالب حوزه‌ها بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه ‌کردند.

بازار ارز هم در همان کانال 32 هزار تومانی در نوسان بود و تا پایان روز حدود 100 تومان کاهش یافت، به طوری که هر دلار در بازار آزاد حدود 32 هزار و 650 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

اگرچه نوسانات پراکنده‌ای در قیمت میلگرد مشهود بود اما اغلب کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند در این میان چند کارخانه نیز مانند میلگرد راد همدان و فولاد زاگرس حدود 50 الی 100 تومان کاهش قیمت داشتند.       

همچنین انواع ورق‌ها تقریبا روی ریل ثبات بودند به طوری که قیمت ورق سیاه تقریبا در همه کارخانه‌ها ثابت بود و قیمت ورق گالوانیزه و ورق رنگی نیز بدون تغییر قیمت بود اما ورق روغنی افزایش قیمت داشت.

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز بدون تغییر قیمت بود؛ همچنین لوله داربستی، صنعتی، گازی و ... نیز به تبعیت از جو غالب بازار با ثبات قیمت همراه بود؛ اما قیمت تیرآهن غالبا با کاهش قیمت عرضه می‌شد که حدود 10 الی 130 هزار تومان برآورد شد اگرچه در این میان چند کارخانه مانند ظفربناب و ماهان تغییر قیمت نداشتند.

قیمت قوطی آهن روز گذشته نوسانات پراکنده‌ای داشت به طوری که در چند کارخانه مانند پروفیل نیکان و پایا اصفهان کاهش 200 الی 300 تومانی داشت و در کارخانه یاران 100 الی 200 تومان افزایش قیمت مشاهده شد و در عین حال سایر کارخانه‌ها مانند تهران شرق، صدرا و صابری تغییر قیمت نداشتند.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که حدود 240 هزار و 108 تن محصول فولادی از حدود 442 تن در بورس راه یافت که معادل 54/3 درصد برآورد شد. از این میزان 294 هزار و 160 تن به میلگرد آجدار اختصاص داشت که نرخ پایه آن 14 هزار و 431 تومان در نظر گرفته شده بود.

از کل میلگرد عرضه شده حدود 6/6 درصد به فروش رسید که معادل 19 هزار و 794 تن است؛ همچنین از 17 هزار و 794 تن تیرآهن عرضه شده حدود 0/2 درصد معامله شد که معادل 15 هزار و 850 تن برآورد شد.

با توجه به اینکه در آخرین عرضه حدود 44 درصد از شمش و حدود 7 درصد از میلگرد مورد معامله قرار گرفت، براساس آخرین دستورالعمل قیمتگذاری در بورس، احتمالا نرخ پایه شمش و میلگرد در عرضه بعدی، میانیگن موزون معاملات این هفته در نظر گرفته می‌شود و معاملات دو هفته گذشته لحاظ نخواهد شد.

با توجه به اینکه از عرضه‌های هفته جاری استقبال چندانی نشد، در عرضه بعدی دامنه منفی 3 درصد زیر نرخ میانگین موزون معاملاتی هفته جاری اعمال می‌شود که احتمالا به کاهش میانگین وزنی قیمت پایه عرضه‌های بعدی منجر خواهد شد.

به عنوان مثال میانگین نرخ معاملاتی شمش در دو عرضه گذشته حدود 13 هزار و 59 تومان برآورد شده است در واقع دامنه نرخ پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا در هفته آتی نسبت به این هفته، افزایش قیمتی حول کیلویی ۱۵۰ تا ۱۶۰ تومان خواهد داشت.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: کانال قیمت لحظه‌ای آهن آلات

اما با توجه به حجم معاملات ۴۴ درصدی از حجم عرضه این هفته شمش و عدم استقبال از عرضه برخی مبادی؛ براساس دستورالعمل فعلی بورس کالا؛ مبادی که عرضه آنها این هفته فروش نرفته، هفته آینده شمش با نرخ دامنه منفی ۳ درصد یعنی ۱۲هزار و ۶۶۷ تومان عرضه می‌شود که این موضوع می‌تواند میانگین وزنی نرخ پایه شمش در عرضه بعدی را پایین‌تر نشان دهد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: