بازار آهن روی خط ثبات

بازار آهن روی خط ثبات

به رغم روند نسبتا ثابتی که در بازار آهن شاهد هستیم تقاضای هیجانی چشمگیری وجود ندارد و فعالان بازار درحال رصد و نظاره بازار هستند. مهمترین محرکه‌های بازار آهن، قیمت دلار و بحران گاز بود که حالا به نظر می‌رسد اثرات این دو مؤلفه پیشخور شده است...

آهن پرایس: نخستین روز هفته با ثبات قیمت روز آهن آلات در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن و فولاد همراه بود، اما در عین حال تحرکات جزئی هم در برخی مبادی فروش مشاهده شد.

بازار ارز روز گذشته روند اصلاحی داشت و قیمت دلار در ابتدای روز در کانال 44 هزار تومان اعلام شد اما در پایان روز به کانال 43 هزار تومان عقب‌نشینی کرد و هر دلار در بازار آزاد حدود 43 هزار و 800 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن و فولاد

بازار میلگرد روز شنبه روند نسبتا آرام و ثابتی داشت و تحرکات مختصری نیز در برخی مبادی فروش مشاهده شد، اما برخی کارخانه‌ها نیز بین 50 الی 200 تومان کاهش قیمت داشتند. نرخ میلگرد آجدار روز گذشته حدود 19 هزار و 500 الی 21 هزار تومان اعلام شد، متوسط نرخ این محصول هم 20 هزار و 335 تومان برآورد شد.

قیمت روز قوطی آهن نیز در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما کاهش جزئی هم مشهود بود، همچنین قیمت روز لوله مانیسمان، داربستی، گازی و سایر لوله‌ها نیز در همه کارخانه‌ها ثابت اعلام شدند.

انواع ورق‌های سرد و گرم نیز عمدتا ثابت اعلام شدند اما قیمت برخی ضخامت‌های ورق سیاه در کارخانه‌های فولاد مبارکه و اکسین با کاهش 300 الی 500 تومانی همراه بود؛ قیمت ورق گالوانیزه هم عمدتا ثابت اعلام شد، همچنین قیمت ورق رنگی حدود 100 تومان کاهش قیمت داشت و ورق روغنی هم افزایشی اعلام شد.

قیمت تیرآهن نیز به تبعیت از جو کلی بازار، روند نسبتا ثابتی داشت، برخی سایزهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد یزد حدود 30 الی 100 هزار تومان کاهش قیمت داشتند. قیمت روز نبشی و انواع ناودانی هم در عمده کارخانه‌ها ثابت اعلام شد.

همانطور که در تحلیل روز گذشته نیز اشاره شد به رغم روند نسبتا ثابتی که در بازار آهن شاهد هستیم تقاضای هیجانی چشمگیری وجود ندارد و فعالان بازار درحال رصد و نظاره بازار هستند.

در یک ماه گذشته مهمترین فاکتورهایی که محرک بازار بودند قیمت دلار و بحران گاز است که حالا به نظر می‌رسد اثرات این دو مؤلفه پیشخور شده است، با این اوصاف به نظر می‌رسد امروز بازار آهن روند ثابت همراه با برخی تخفیفات و اصلاح قیمت باشد.

در پی تلاش بازارساز برای تثبیت نرخ دلار در کانال‌های فعلی، ممکن است دلار در بین دو کانال 43 تا 45 هزار تومانی تثبیت شود. در صورتی که بازارساز بتواند بازار ارز را ثابت نگه دارد ممکن است در ماه پایانی سال که از برودت هوا کاسته می‌شود، احتمالا گاز برخی تولیدکنندگان وصل شده و عرضه شمش و آهن اسفنجی نیز افزایش می‌یابد، یک دوره ثبات و رکود در بازار ایجاد شود که کفه سنگین آن به نفع کاهش و تخفیف قیمت آهن باشد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تلاش بازارساز برای اصلاح قیمت‌ها

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که از 37 هزار و 80 تن شمش بلوم عرضه شده حدود هزار تن معامله شد که نرخ آن 21 هزار و 115 تومان بود که به گویای افزایش 10 درصدی نرخ این محصول نسبت به قیمت پایه آن است. همچنین 2 هزار تن میلگرد آلیاژی نیز با قیمت 18 هزار و 600 تومان معامله شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 1 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.