تلاش بازارساز برای اصلاح قیمت‌ها

تلاش بازارساز برای اصلاح قیمت‌ها

بلاتکلیفی و سرگردانی بازیگران بازار این روزها بیش از هر زمان دیگری مشهود است، التهابات پی درپی بازار ارز، افت تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای، اخبار منفی سیاسی و اقتصادی به نوعی ناامیدی و استیصال منجر شده که خریدار را تنها به نظاره روند بازار وامی‌دارد...

آهن پرایس: هفته گذشته با بازار آهن پرتلاطمی مواجه بودیم اما در پایان هفته بازار نسبتا آرام بود و در روز نیمه تعطیل پنجشنبه قیمت روز آهن آلات در مسیر ثبات قرار گرفت.

بازار ارز نیز در انتهای هفته تغییرات چشمگیری نداشت و قیمت دلار نسبتا ثابت بود، به طوری که در پایان هفته هر دلار در بازار آزاد حدود 44 هزار و 450 تومان معامله شد. براساس گزارش‌ها با تداوم ورود بانک مرکزی جهت نرخ‌سازی در بازار ارز، امروز تزریق 5 هزار یورو در بازار آغاز شده است که ممکن است تا حدودی قیمت دلار را اصلاح کند یا از پیشروی بیشتر آن جلوگیری کند.

گفتنی است از آنجایی که عراق پایگاه اصلی انتقال دلار و صادرات به ایران بود از هفته گذشته با ورود آمریکا جلوی این کار گرفته شد و آنطور که پیداست در روزهای آتی دلار کمتری وارد کشور خواهد شد که این امر احتمالا التهابات بازار ارز را بیشتر خواهد کرد.

بررسی نوسانات بازار آهن آلات

قیمت روز میلگرد آجدار در اغلب مبادی فروش روند ثابتی داشت اما اصلاح 200 تومانی نیز در برخی مبادی فروش مشاهده شد. قیمت میلگرد در بورس هفته گذشته حدود 19 هزار و 634 تومان رسید که با افزایشی 5 درصدی، بالاترین نرخ میلگرد در تاریخ معاملات ایران را مشاهده کردیم.

نرخ میلگرد اعتباری هم در معاملات هفته گذشته حدود 20 هزار و 823 تومان برآورد شد، فاصله نرخ شمش با میلگرد در بورس کالا به حدود 16/2 درصد افزایش یافته است که از میانگین طولانی مدت آن در کشور بالاتر است. قیمت روز ناودانی و نبشی نیز عمدتا ثابت اعلام شد اما افزایش قیمت جزئی نیز مشهود بود.

همچنین قیمت روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی غالبا ثابت اعلام شد اما در بخش شاخه‌فروشی اصلاح 50 الی 300 هزار تومانی هم در برخی سایزها مشهود بود. قیمت قوطی پروفیل نیز در اغلب بخش‌ها ثابت اعلام شد، همچنین قیمت لوله مانیسمان، داربستی، صنعتی و سایر لوله‌ها نیز در اکثر مبادی فروش بدون تغییر بود.

همانطور که از روند نوسانات نرخ آهن آلات در چند هفته اخیر برآورد می‌شود، نرخ دلار به یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای جهت‌دهی به بازار آهن شده است. به طوری که با هر بار جهش نرخ دلار شاهد اوج‌گیری قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی بودیم.

همچنین میزان تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای نیز که در حال حاضر افت قابل توجهی داشته است، عاملی است که علاوه‌بر نرخ دلار، تأثیر چشمگیری در روند بازار آهن ایجاد می‌کند. نکته‌ای که در این باره وجود دارد توقف پروژه‌های عمرانی و کاهش تقاضای سرمایه‌ای در فصل سرما است که به کاهش تقاضای مصرفی منجر شده است.

در واقع می‌توان گفت متقاضیان مصرفی و سرمایه‌ای محصول مورد نیاز خود را پیش از اوج‌گیری قیمت‌ها خریداری کرده‌اند و اکنون محصول را یا در انباری نگهداری می‌کنند یا از کارخانه پیش‌خرید کرده‌اند و در حال حاضر نظاره‌گر روند بازار آهن و فولاد هستند.

به عبارتی درحال‌حاضر تماشاگران بازار نقدینگی لازم برای خرید محصول ندارند و معاملاتی هم که مشاهده می‌شود مربوط به معاملات اعتباری بورس کالا است؛ چرا که پس از نوسانات التهابی که در چند ماه اخیر در بازار آهن رخ داد، بازار را ملتهب کرده و پس از این طوفان‌های متوالی قیمتی نیاز به استراحت و آرامش دارد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افسار بازار آهن در دست دلار 

کاهش روزانه ارزش پول ملی بازیگران بازار را مستأصل کرده و از عملکرد بازارساز ناامید شده‌اند و بلاتکلیف و سرگردان چاره‌ای جز نظاره بازار ندارند، در واقع بی‌ثباتی بازارها و اخبار سیاسی منفی، افزایش نرخ تورم و مسائلی از این دست، به طور کلی امکان پیش‌بینی بازار آهن و حتی سایر بازارهای مالی را دشوار و ناممکن کرده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.