بازار کاهشی فرصتی برای ساخت‌وساز

بازار کاهشی فرصتی برای ساخت‌وساز

ریزش قیمت مقاطع فولادی در یک ماه اخیر بسیار چشمگیر بوده به طوری که در هر کیلوگرم حدود 5 الی 6 هزار تومان برآورد شده است. در چنین شرایطی که ضعف تقاضا نیز بسیار چالش‌برانگیز شده، آغاز جدی ساخت مسکن ملی، تمهیدی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی خرد است که در کنار ایجاد اشتغال و تعدیل بازار آهن، مشکل مسکن را نیز تاحدودی حل خواهد کرد.

آهن پرایس: روز گذشته بازار آهن و فولاد در آرامش نسبی بود و قیمت روزانه آهن آلات در بسیاری از حوزه‌ها ثبات داشت، همچنین ریزش قیمت نیمی از محصولات نیز همچنان ادامه‌دار بود.

بازار ارز نیز نوسانات قابل ملاحظه‌ای نداشت و تقریبا ثابت بود به طوری که قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش 100 تومانی، حدود 31 هزار و 859 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن و فولاد

ریزش توأم با ثبات قیمت این روزها فضای کلی حاکم بر بازار آهن و فولاد را تشکیل می‌دهد، به همین ترتیب روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در کنار ثبات در برخی از شرکت‌ها با کاهش 100 الی 300 تومانی در شمار زیادی از مبادی فروش اعلام قیمت شد. طبق آمار موجود کف نرخ میلگرد روی 15100 الی 15200 تومان قرار دارد و نرخ متوسط آن نیز حدود 15 هزار و 540 تومان برآورد شده است.

قیمت روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی همچنان ثابت و بدون تغییر بود اما در بخش شاخه‌فروشی علاوه‌بر ثبات قیمت، شاهد کاهش 10 الی 20 هزار تومانی نرخ تیراهن ذوبی بودیم.

قیمت روز نبشی و ناودانی جز در چند کارخانه که ثبات داشتند در غالب مبادی فروش کاهش 100 الی 300 تومانی داشتند. نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... نیز همچنان ریزشی بود که این رقم حدود 100 الی 300 تومان برآورد شد.

انواع ورق‌ها نیز به همین منوال بودند به طوری که نرخ روز ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی در بسیاری از شرکت‌ها ثابت اعلام شد ولی قیمت ورق سیاه به طور میانگین با کاهش 100 الی 200 تومانی عرضه شد.

همانطور که قابل ملاحظه است این روزها بازار روندی آرام دارد و با توجه به تعطیلات پیش رو نیز به نظر نمی‌رسد نوسان چندانی ایجاد شود، به این ترتیب ثبات و ریزش نسبی قیمت در بازار آهن و ضعف تقاضا تا پایان هفته همچنان ادامه خواهد داشت.

آمارها از بورس کالا حاکی از این است که عرضه‌های شمش در دو روز گذشته چندان مورد استقبال واقع نشده است به طوری که از 15 هزار تن شمش عرضه شده در بورس دیروز تنها 4 هزار تن از آن معامله شد.

امروز نیز 45 هزار و 900 تن محصول فولادی در بورس عرضه خواهد شد که شامل شمش بلوم و ورق سرد و ... است. شمش عرضه شده حدود 122 هزار و 500 تن است که قیمت آن11 هزار و 950 تومان تعیین شده است که در مقایسه با هفته گذشته حدود 4 درصد کاهش داشته است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد نرخ شمش بلوم عرضه شده در بورس کالا براساس مؤلفه‌های مورد تأیید ستاد تنظیم بازار کف قیمتی را تجربه کرده است و انتظار می‌رود که استقبال خوبی از این محصول صورت بگیرد.

حال با توجه به اینکه چقدر از این محصول استقبال می‌شود، نرخ پایه میلگرد در عرضه روز چهارشنبه با احتساب فاصله 11 درصدی از قیمت شمش، نرخ میلگرد حدود 13 هزار و 200 الی 14 هزار و 250 تومان تعیین می‌شود که با احتساب ارزش افزوده رقمی حدود 14 هزار و 400 تومان الی 15 هزار و 500 تومان خواهد بود.

ساخت مسکن ملی در بازار کاهشی

با توجه به ریزش قیمت اهن الات در یک ماه اخیر و تداوم آن از ابتدای مرداد ماه تاکنون، حمیدرضا رستگار رئیس صنف اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات استان تهران در این زمینه اظهار کرد: اولین عاملی که به رکود تقاضا منجر شده، عدم ساخت و ساز است، به‌طبع وقتی ساخت وسازی انجام نمی‌گیرد مصرف نیز کاهشی شده و ضعف تقاضا به رکود بازار منجر می‌شود.

وی افزود: زیرفروشی فولاد روسیه برای حفظ تولیدات خود و اوضاع اقتصادی چین به کاهش قیمت‌های جهانی منجر شده است در نتیجه پالس آن به بازار داخلی نیز ارسال شده و کاهش قیمت‌ها را رقم زده است.

رستگار در ادامه بیان کرد: تأثیر بازار جهانی بر بازار داخلی بسیار چشمگیر بوده به طوری که تقریبا در 10 روز گذشته کاهش 4 الی 5 هزار تومانی در هر کیلو آهن را مشاهده کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: رشد منفی قیمت‌ها در چند هفته اخیر و ضعف تقاضا ممکن است تعطیلی واحدهای تولیدی کوچک را به دنبال داشته باشد، وی همچنین افزود با توجه به کاهش مصرف و مازاد 10 الی 12 میلیون تنی مقاطع فولادی، بهترین راهکار در شرایط فعلی صادرات این محصولات است.

 درادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: آهن و فولاد بر مدار کاهش قیمت

رستگار گفت: کاهش قیمتی که درحال حاضر مشاهده می‌کنیم حاصل افزایش تولید نیست و در شرایطی که آهن آلات در پایین‌ترین نرخ قرار دارند، فرصت خوبی برای آغاز ساخت مسکن ملی است که رئیس جمهوری وعده آن را داده بود، چرا که این امر علاوه‌بر ایجاد اشتغال و حل مشکلات بخش مسکن، ممکن است تعادلی در بازار آهن ایجاد کند.

رئیس صنف اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات استان تهران در پایان در زمینه کاهش اخیر قیمت مقاطع فولادی بیان کرد: در 15 روز گذشته قیمت مقاطع فولادی همچون ورق، نبشی و ناودانی، پروفیل، میلگرد حدود 5 الی 6 هزار تومان کاهش داشته است به طوری که نرخ محصولات به قیمت‌های سال گذشته رسیده است که بهترین مهلت برای آغاز جدی ساخت مسکن ملی به شمار می‌رود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: