بررسی چالش‌های صنایع فولادی

بررسی چالش‌های صنایع فولادی
بررسی چالش‌های صنایع فولادی

آهن پرایس: بازار فولاد هر بار به گونه ای درگیر نابسامانی و عدم توازن میشود یک بار قیمت گذاری دستوری، بار دیگر قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان منجر به برهم خوردن تعادل این بازار و در نهایت نابسامانی قیمت روز آهن آلات خواهد شد. حمیدرضا نظری، سرپرست مدیریت فروش گروه...

آهن پرایس: بازار فولاد هر بار به گونه ای درگیر نابسامانی و عدم توازن میشود یک بار قیمت گذاری دستوری، بار دیگر قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان منجر به برهم خوردن تعادل این بازار و در نهایت نابسامانی قیمت روز آهن آلات خواهد شد.

حمیدرضا نظری، سرپرست مدیریت فروش گروه ملی صنعتی فولاد ایران اظهار داشت: قیمت گذاری های دستوری باعث کاهش توان تولید خواهد شد چرا که این دخالت ها منجر به عدم اجرای مکانیزم عرضه و تقاضا و تنظیم بازار می گردد و این فرمول های مختلف و متفاوت برای تعیین قیمت ها در بورس مبانی آشفتگی بازار را فراهم خواهد کرد. 

ما نیازمندیم که دخالت و دستکاری های دولت نباشد و قیمت های دستوری به بازار تحمیل نشود، آنگاه عرضه و تقاضا توازن و تعادل و نرخ بازار را مشخص خواهد کرد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: فولاد ایران در یک هفته گذشته

بازار برای اینکه تنظیم شود نیاز به عرضه و تقاضا دارد و فرمول هایی که هم اکنون در قیمت گذاری بورس کالا در جریان است بر اساس فوب خلیج فارس یا سی آی اس می باشد و این امر باعث شده که یک شیوه قیمت گذاری مشخص در بازار وجود نداشته باشد.

حال آنکه بنا بر اینست که 100 درصد محصولات تولیدی بازار فولاد و آهن در بورس عرضه شوند و بعضا مشتری به مقدار کافی وجود ندارد و همین امر منجر به ضرر شرکت ها می گردد که در همین حد خلاصه نمی شود و در بخش تامین نقدینگی، تامین مواد اولیه، تامین سرمایه در گردش و تولید نابسامانی و دشواری های بیشتری را رقم می زند.

نتایج قطعی گاز و برق در صنایع فولادی

معاون بازرگانی گروه ملی صنعتی فولاد ایران اظهار داشت: قطعی گاز و برق بر میزان تولیدات و قدرت خرید کارخانه ها اثرگذار است و همچنین موجب خسرات سنگین بیش از 35 میلیاردی در ماه برای منابع انسانی می گردد. 

ایشان همچنین افزود: چنانچه گروه ملی صنعتی فولاد دو یا سه ماه کار نکند قدرت خریدش را در حدود 70 الی 100 میلیارد از دست خواهد داد و در شرایط کنونی ناچار می شود برای خریدهای هفتگی به جای 10 هزار تن شمش، 7000 هزار تن خرید داشته باشد و همین مسئله منجر به کاهش میزان تولید و کمبود کالا در بازارهای صنعتی و آهن و بازار فولاد خواهد شد. 

خلاصه کلام اینکه چنانچه این روند ادامه یابد آنگاه میزان ظرفیت تولید کارخانه ها از 60 هزار تن به 30 هزار تن کاهش خواهد یافت و در نهایت امر منجر به کاهش توان خرید مواد اولیه و شمش به نصف خواهد شد و باعث خالی ماندن ظرفیت ها می شود. 

ساخت نیروگاه برای تامین گاز صنایع فولادی

مدیرعامل فولاد خوزستان اظهار داشت: برای مقابله با چالش های عدم پایداری برق در شرکت های فولادی می توانیم اقدامات چندگانه ای انجام دهیم یکی از این اقدامات ساخت نیروگاه های تولید برق خصوصی، در عین حال رعایت الزامات قانونی و استاندارد مطابق با عملکرد انرژی در فرآیندها و تجهیزات است. در همین جهت فولاد خوزستان در صدد احداث نیروگاه 520 مگاواتی برآمده است که این نیروگاه امکان توسعه تا هزار مگاوات را نیز در برنامه های آتی خود دارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)