بورس کالا عامل تنظیم بازار

بورس کالا عامل تنظیم بازار

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد سه‌شنبه نیز تقریبا روز آرامی را سپری کرد و قیمت روزانه آهن‌آلات در عمده مبادی فروش با ثبات همراه بود ولی در برخی شرکت‌ها نوسانات جزئی هم مشاهده شد. اما بازار ارز همچنان با نوسان افزایشی...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد سه‌شنبه نیز تقریبا روز آرامی را سپری کرد و قیمت روزانه آهن‌آلات در عمده مبادی فروش با ثبات همراه بود ولی در برخی شرکت‌ها نوسانات جزئی هم مشاهده شد.

اما بازار ارز همچنان با نوسان افزایشی مواجه بود و قیمت دلار هرچند جزئی اما باز هم کمی بالاتر رفت، به طوری که در بازار آزاد حدود 31 هزار و 220 تومان به فروش رسید که به نظر می‌رسد بخشی از این نوسان صعودی نرخ دلار به اخبار مربوط به برجام مربوط باشد.

تحلیل روزانه قیمت اهن‌الات

روند کاهشی قیمت آهن در چند روز اخیر با نزدیک شدن به پایان هفته کمی آرام گرفت و اغلب مبادی فروش قیمت‌ها را تغییر ندادند،  به همین میزان تقاضا نیز ضعیف بود و خرید و فروش قابل ملاحظه‌ایدر بازار آهن اتفاق نیفتاد.

به همین ترتیب قیمت روز میلگرد که در حال حاضر با کف قیمتی 17 هزار و 400 تومان و سقف قیمتی 18 هزار و 975 تومان معامله می‌شود، روز گذشته در اکثر شرکت‌ها ثابت اعلام شد و فقط شمار محدودی از شرکت‌ها نوسان قیمت داشتند.

نرخ تیرآهن نیز مانند چند روز اخیر در بخش کیلوفروشی بدون نوسان اعلام شد، در بخش شاخه‌فروشی نیز اوضاع به همین منوال بود و همه شرکت‌ها ثبات داشتند. همچنین قیمت روز ناودانی و نبشی نیز کماکان با ثبات قیمت همراه بود و جز یکی دوشرکت مابقی تغییری نداشتند.

قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز مانند اکثر محصولات با ثبات قیمت همراه بودند و قیمت ورق سیاه، ورق استیل و ... نیز بدون تغییر اعلام قیمت شدند. اما قیمت روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و... نوسان کاهشی داشتند که حدود 100 الی 200 تومان محاسبه شد.

همانطور که مشخص است با نزدیک شدن به پایان هفته ثبات بیشتری در بازار حاکم می‌شود به طوری که هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا انتظار برای روشن شدن روند بازار،عدم تغییر شرایط در بازار آهن را رقم زده است.

نرخ شمش در آخرین عرضه با کف قیمتی 14 هزار و 567 تومان معامله شد اما در بورس کالای روز گذشته در مقایسه با آخرین عرضه خود حدود 700 تومان پایین‌تر بود که این امر از یک طرف عدم عرضه شمش توسط القایی‌ها در بورس کالا را رقم زد و از سوی دیگر با این شرایط به نظر می‌رسد قیمت میلگرد در عرضه آتی بورس کالا کاهشی باشد؛ با این حال عرضه‌کنندگان محصولات نهایی از هر نوع تغییری دست کشیده و اوضاع را نظاره می‌کنند.

طبق آمار قیمت شمش صادراتی ایران حدود 550 دلار/ تن فوب می‌باشد که ظاهرا تغییر چندانی نداشته است، از طرفی دیگر ظاهرا سیر نزولی قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز متوقف شده است. همچنین در همین حین تاریخ مصوبه اخذ عوارض صادراتی نیز به پایان رسیده و ظاهرا تمدید هم نمی‌شود، قیمت دلار نیمایی نیز در بازه 24 هزار و 415 تومانی است که در مقایسه با هفته گذشته 450 تومان کاهش یافته است.

با این اوصاف شاهد بودیم که با توجه به این شرایط بازار داخلی تمایل چندانی به اصلاح قیمت‌ها نداشت و با دو هفته تأخیر انجام شد، بورس کالا نرخ پایه این محصول را 570 دلار تعیین می‌کرد در حالی که نرخ آهن 550 دلار بود. اما در نهایت بازارساز از مصوبات تنظیم بازار پیروی و قیمت‌ها را اصلاح کرد. با این اوصاف به نظر می‌رسد تعیین نرخ سقف برای هفته آینده، مانع از افزایش ناگهانی قیمت‌های پایه شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ضعف تقاضا در بلاتکلیفی بازار

اما به نظر می‌رسد با کاهش عرضه شمش که در بورس کالا اتفاق افتاد، اگر قیمت‌های صادراتی نیز بهتر شود، عرضه هفته آینده با اعمال دامنه مثبت 3 درصد همراه خواهد بود. البته این در شرایطی است که قیمت محصولات صادراتی روند رو به افزایش داشته و روند نزولی دلار نیمایی هم متوقف شده یا تغییر رویه بدهد.

گفتنی است طبق آمار امروز نیز حدود 211 هزار تن محصولات فولادی در بورس کلا عرضه می‌شود که شامل محصولاتی از قبیل تیرآهن، ناودانی، نبشی و میلگرد و ... است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: