تحولات این روزهای بازار فولاد

تحولات این روزهای بازار فولاد
تحولات این روزهای بازار فولاد

تحولات این روزهای بازار فولاد

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بازار فولاد در روز های اخیر بیش از آنکه بر مبنای داده‌ های بنیادین و قطعی حرکت کند بیشتر سراغ حدس و گمان ‌هایی می ‌رود که از پایه و اساس مشخص برخوردار نیست. در گذشته با توجه به روند افزایشی قیمت‌ ها در بازار فیزیکی بورس‌ کالا می‌شد از جریان کلی در آینده بازار اطلاع یافت.

مهم ‌ترین واقعیت این روز های بازار فولاد را باید خود نمایی جدید نقدینگی و تلاش برای خرید محموله‌ ها عنوان کرد آن‌ هم در شرایطی که بخش اعظم تقاضای موجود در بازار را خرید های انباری به منظور واسطه‌ گری و سفته‌ بازی تشکیل می‌ دهد. این رویکرد معاملاتی خطرناک است زیرا ورود به فاز اشباع خرید یک دارایی بالاتر از قیمت واقعی آن و رشد موجودی انبار ها از یک سو میزان تقاضا را کاهش داده و از سوی دیگر امکان تغییر فاز سریع در بازار را مطرح می‌کند. 

این روند به‌ زودی محقق خواهد شد یعنی نقدینگی موجود در بازار به قدری به خرید همت می‌کند تا توان خرید خود را از بین برده و با رشد موجودی انبار ها، تمایل به فروش تقویت خواهد شد. البته در مورد زمان وقوع این شرایط  نمی ‌توان اظهار نظر قاطعی داشت آن هم در حالی‌ که رشد بهای شمش در بورس و بازار شرط لازم و کافی برای افزایش قیمت میلگرد را فراهم کرده و البته جولان نقدینگی در بازار هم به شتاب رشد قیمت‌ ها می‌ افزاید.

در شرایطی که تقاضای موجود در بخش مصرف واقعی یا صادرات چندان گسترده نیست و موجودی انبارها نیز به نسبت افزایش یافته و شاهد رشد بیشتر موجود ی انبار ها در روز های اخیر هستیم اوضاع شاید اندکی تغییر کند اگرچه باز هم جریان غالب قیمتی در بازار را باید از مسیر نرخ‌ های کشف ‌شده در بورس‌کالا رهگیری کرد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: