ترکش های بورس بر پیکره بازار آهن

ترکش های بورس بر پیکره بازار آهن
ترکش های بورس بر پیکره بازار آهن

آهن پرایس: بررسی های صورت گرفته بر بازار شمش و مقاطع طویل فولادی در مدت زمان روزهای اخیر نشان دهنده وجود تناقض در میان دو بازار ذکر شده می باشد. با وجود رونق بازار شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا به واسطه انگیزه های صادراتی، عدم تقاضای...

آهن پرایس: بررسی های صورت گرفته بر بازار شمش و مقاطع طویل فولادی در مدت زمان روزهای اخیر نشان دهنده وجود تناقض در میان دو بازار ذکر شده می باشد. با وجود رونق بازار شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا به واسطه انگیزه های صادراتی، عدم تقاضای مصرفی و سرمایه ای موجب شده است که بازار مقاطع طویل فولادی در رینگ معاملاتی بورس کالا و همچنین بازار آزاد با رکود سنگینی مواجه شود. دراین بین اعمال فروش های اعتباری برای مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا موجب شد از رکود در این بازار اندکی کاسته شود و منجر به انجام معامله محصول از این بازار با نرخی بالاتر از قیمت روز در بازار آزاد شود.

رکود در بازار مقاطع طویل فولادی به واسطه نوسانات ارزی، طی مدت زمان هفته گذشته شدت گرفت؛ این موضوع در حالی است که در زمان مشابه سال قبل یعنی هفته ابتدایی اردیبهشت سال 99 در این بازار با اوج گیری در تقاضای مصرفی و سرمایه ای مواجه بودیم. اما امسال تعدیل انتظارات تورمی و همچنین سیگنال های منفی انتظارات ارزی در هفته های آغازین موجب شده تا با عقب نشینی خریداران از این بازار روبه رو شویم. در بازار شمش فولاد اما روند کاملا متفاوتی را شاهد بوده و بالا رفتن بهای جهانی باعث شده تا خرید از رینگ معاملاتی بورس کالا به واسطه تولید و صادرات محصول توجیه اقتصادی داشته باشد.

بورس کالا شرایط نسبتا پیچیده ای را سپری کرده است. به این صورت که در روز سه شنبه 7 اردیبهشت، رینگ معاملاتی بورس کالا میزبان عرضه حدود 132 هزار تن شمش فولادی بود، برای میزان در نظر گرفته شده تقاضایی برابر با 190 هزار تن در بازار به ثبت رسید و در نهایت منجر به معامله 97 هزار تن محصول از این بازار شد. نرخی که برای این محصول در بازار در نظر گرفته شده بود رقمی برابر 11 هزار و 800 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که نسبت به نرخ پایه هفته قبل رشد180 تومانی در هر کیلوگرم را تجربه کرده است.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: دوگانگی در بازار آهن

لازم به ذکر است که این قیمت پایه تقریبا برابر میانگین نرخ معامله شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا در هفته گذشته بود، از این رو انتظار می رفت تا خریداران از این عرضه با درنظر گرفتن سابقه عملکردی خریداران موجود در این بازار در مدت زمان هفته های اخیر استقبال کنند. در نهایت رقابت میان خریداران شمش فولادی عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا موجب شد که نرخ معامله شمش در روز سه شنبه 7 اردیبهشت به رقم 11 هزار و 900 تومان برسد.

شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا در حالی با این نرخ مورد معامله قرار گرفت که بهای پایه ای که برای میلگرد فولادی در نظر گرفته شده بود،  در روز بعدی یعنی 8 اردیبهشت ماه 12 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلو گرم اعلام شد. با وجود اینکه میان بهای پایه عرضه شمش و میلگرد به عنوان محصول نهایی، تفاوت غیرقابل قبولی وجود داشت، اما از عرضه شمش فولاد در بازار معاملاتی بورس کالا استقبال خوبی صورت گرفت.

در مجموع، بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در حالی با رکود سنگینی مواجه شده است که به لحاظ سنتی در زمانی قرار داریم که زمان اوج سنتی تقاضا می باشد، اما عواملی همچون نداشتن اطمینان کافی به آینده بازارها با توجه به اینکه نرخ ارز دارای روند نزولی می باشد و همچنین رشد بیش از اندازه انتظارات مصرف کننده در ماه های قبل موجب شده تا تقاضای فصلی در این بازار مشاهده نشود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی