دوگانگی در بازار آهن

دوگانگی در بازار آهن
دوگانگی در بازار آهن

آهن پرایس: در تحلیل و بررسی نوسانات بازار آهن طی هفته اخیر مشاهدات حاکی از آن است که از یک سو به علت عوامل سیاسی نرخ دلار ریزش قیمت را تجربه کرد و از سوی دیگر بورس کالا با تحریک قیمت ها به افزایش قیمت مقاطع دامن زد و همین شرایط...

آهن پرایس: در تحلیل و بررسی نوسانات بازار آهن طی هفته اخیر مشاهدات حاکی از آن است که از یک سو به علت عوامل سیاسی نرخ دلار ریزش قیمت را تجربه کرد و از سوی دیگر بورس کالا با تحریک قیمت ها به افزایش قیمت مقاطع دامن زد و همین شرایط سبب ایجاد دوگانگی در بازار هفته گذشته شد.

این دوگانگی به نحوی بود که به علت کاهش قیمت ارز، قیمت ها در بازار با ثبات و ریزش اندک مواجه شد تا زمانی که قیمت پایه شمش از طرف بورس کالا افزایش یافت و در روزهای بعدی هفته شاهد صعودی شدن قیمت ها با شیب کم بودیم. این طور به نظر می رسد که با نزدیک شدن به دوره های آخر مذاکرات وین، نرخ دلار در هفته جاری با نوسانات رو به پایین بیشتری روبه رو شود.

گزارشات بلومبرگ و متال بولتن نیز حاکی از سنگینی تقاضای جهانی نسبت به عرضه می باشد و همین مسئله همچنان از قیمت ها حمایت می کند. این بدان معنی است که خبری از اصلاح قیمت های جهانی نیست و موضوع دیگر این است که در صورت آغاز این روند همانند سال 2008 با سقوط قیمت ها مواجه نخواهیم شد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار نیمه تعطیل آهن

در بورس کالا نیز متوسط قیمت شمش با رقابت 0/6 درصدی روی 11 هزار و 988 تومان مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است که روند صعودی قیمت های صادراتی فولاد ایران ادامه دارد، بر اساس گزارشات منتشر شده در روز پنج شنبه قیمت اسلب با 15 دلار افزایش مواجه شد و به رقم 650 دلار و همچنین قیمت بیلت نیز با 2 دلار افزایش به 600 دلار رسیده است. اگر این رقم با دلار نیمای 22 هزار و 691 تومانی مقایسه شود، برای شمش به رقمی حدود 13 هزار و 641 تومان می رسیم این بدان معنا است که نرخ شمش بورس بدون در نظر گرفتن مالیات حدود 5/12  درصد پایین تر است.

حال اگر عواملی بخواهند بدون در نظر گرفتن نرخ ارز و همچنین نبود تقاضا در بازار باز هم به تحریک قیمتی اقدام کنند، احتمال دارد که هفته جاری نیز همچون هفته گذشته بازار دچار دوگانگی شود. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که در صورتی که کاهش نرخ ارز تداوم یابد، با توجه به اینکه در بازار تقاضای جدی دیده نمی شود، زور این تحریک ها به افزایشی شدن قیمت ها نمی رسد.

بر اساس گزارشاتی از منابع آگاه از مذاکرات وین از سه لیست مدنظر ایران در رابطه با تحریم ها بر سر دو لیست توافقاتی صورت گرفته است و در این میان تنها لیست سوم و مبحث راستی آزمایی باقی مانده است. برهمین اساس ادامه دار بودن روند کاهشی نرخ ارز دور از انتظار نیست. البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در چنین شرایط حساسی هر اتفاقی می تواند منجر به تغییر جو موجود شود، چون بازار به خبرهای غیرقطعی منابع خارجی نیز واکنش نشان می دهد. در نهایت این احتمال وجود دارد که هفته جاری شاهد ثبات قیمت ها و کاهشی اندک در برخی از روزها باشیم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.