تغییر استراتژی در بازار راکد آهن

تغییر استراتژی در بازار راکد آهن
تغییر استراتژی در بازار راکد آهن

آهن پرایس: نخستین روز هفته درحالی آغاز شد که قیمت روزانه آهن آلات تغییر بخصوصی نداشتند و غالب مبادی فروش مقاطع فولادی را با ثبات قیمت عرضه کردند این درحالی است که روز گذشته شاهد عقبگرد قیمت دلار به کانال 29 هزار تومانی بودیم به طوری که در بازار آزاد هر دلار به قیمت...

آهن پرایس: نخستین روز هفته درحالی آغاز شد که قیمت روزانه آهن آلات تغییر بخصوصی نداشتند و غالب مبادی فروش مقاطع فولادی را با ثبات قیمت عرضه کردند این درحالی است که روز گذشته شاهد عقبگرد قیمت دلار به کانال 29 هزار تومانی بودیم به طوری که در بازار آزاد هر دلار به قیمت 29 هزار و 880 تومان به فروش رسید.

بررسی قیمت روزانه آهن

با توجه به ثبات قیمت اهن در چندین روز اخیر روز گذشته هم کماکان بر همان منوال گذشت و بازار آهن نوسان چندانی را تجربه نکرد از همین رو قیمت روزانه میلگرد در عمده شرکت‌ها ثبات داشت و تنها چند شرکت کاهش قیمت 150 الی 300 تومانی داشتند البته یک شرکت نیز با 50 تومان افزایش اعلام قیمت کرد.

قیمت روزانه نبشی و ناودانی نیز عمدتا ثابت اعلام شد و تنها دو شرکت کاهش 50 الی 500 تومانی را تجربه کردند. در بخش کیلوفروشی قیمت تیرآهن 50 تومان افزایش داشت اما در بخش شاخه فروشی عمدتا قیمت‌ها ثابت اعلام شد و تنها یک شاخه 20 هزار تومان افزایش قیمت داشت.

در کنار ثبات قیمت در برخی شرکت‌ها قیمت روز پروفیل و انواع لوله نیز به طور میانگین با کاهش قیمت 100 الی200 تومانی همراه بود؛ همچنین قیمت انواع ورق سیاه، گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز با 100 الی 200 تومان کاهش قیمت عرضه شد اگرچه در برخی مبادی فروش ثبات قیمت نیز مشاهده می‌شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن در خواب زمستانی

به گزارش آهن پرایس، از آنجایی که ادامه مذاکرات برجام از ششم دی‌ماه از سرگرفته خواهد شد استمرار ثبات قیمت اهن در چند روز آینده، محتمل‌ترین گزینه برای بازار آهن است و به نظر می‌رسد تغییرات قابل توجه و اثرگذاری که بازار را به تحرک وادارد، رخ ندهد.

از سوی دیگر کاهش میزان معاملات در تالار صنعتی نیز به این شرایط دامن زده و به ثبات بیش از پیش قیمت روزانه اهن الات منجر شده است. اگرچه عدم متقاضی مصرف نیز خود مزید بر علت است و می‌توان گفت اصلی‌ترین فاکتور تعیین‌کننده شرایط فعلی در بازار اهن است.

 از همین رو مشاهده می‌کنیم که این شرایط فروشندگان را تحت فشار قرار داده تا از تغییرات قیمت محصولات خود دست کشیده و به ثبات رو بیاورند اگرچه در این میان برخی عرضه‌کنندگان میل به افزایش قیمت‌ها دارند اما در حال حاضر بازار پتانسیل افزایش قیمت را ندارد.

مطابق آمار از بورس کالا در روز گذشته، تنها شاهد انجام معاملات به میزان 2 هزار و 8 تن بودیم. میلگرد کلاف که تنها 160 تن تقاضا داشت به قیمت 15 هزار و 199 تومان معامله شد که بیانگر رقابت 1/6درصدی این محصول بود.

ورق گرم اصفهان نیز که به قیمت 20 هزار و 826 تومان عرضه شد تقاضای 650 تنی را ثبت کرد، همچنین میلگرد ساده با قیمت 13 هزار و 920 تومان عرضه شد که تقاضای 198 تنی این محصول را به ثبت رساند.

به طور کلی می‌توان گفت روز گذشته میزان معاملات در بورس کالا رونق چندانی نداشت و حدود 70 درصد محصولات عرضه شده معامله نشدند، همچنین بنا بر آمار موجود امروز نیز حدود 172 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه خواهد شد که شامل سنگ آهن، گندله و اهن اسفنجی و کنسانتره است.

درحال حاضر آنچه بازار آهن با آن دست و پنجه نرم می‌کند عدم تقاضا و مازاد عرضه است اگرچه کاهش توان مالی و عدم گردش پول را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. نتیجه این شرایط آسیب‌ها و فشارهایی است که به برخی واحدهای فولادی به ویژه واحدهای کوچکتر تحمیل می‌شود و اگر این واحدها روند و اصول کار خویش را تغییر ندهند همچنان دچار ضرر و زیان خواهند بود.

این واحدها می‌توانند از تولید محصولاتی که مشتری چندانی ندارد دست کشیده و محصولاتی را تولید کنند که دارای متقاضی است و سود مالی در بر دارد یا نحوه فروش محصولات خود را تغییر داده و با کاهش سود، فروش بیشتری داشته باشند. این راهکارها و تغییر روند فعالیت در شرایط بحرانی می‌تواند کمک کننده باشد یا از تعطیلی واحدهای فولادی کوچک جلوگیری کند.

اخبار منتشر شده از مذاکرات وین بیانگر سیگنال‌های مثبت در این زمینه است به طوری که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره حصول توافق در این دور از مذاکرات ابراز امیدواری کرد و احتمال رسیدن به توافق را بالا دانست.

وی بیان کرد که ما به دنبال توافق به شرایط خوب هستیم و معتقدیم توافق نکردن بهتر از توافق بد است. گفتنی است فردا ششم دی ماه ادامه مذاکرات برجام از سر گرفته می‌شود و باید دید نتایج این نشست‌ها به کجا ختم خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 1 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)