تغییر نرخ ارز محاسباتی توسط بورس کالا

تغییر نرخ ارز محاسباتی توسط بورس کالا

فروش صد درصدی شمش در بورس کالا، نرخ تورم، کمبود مواد اولیه و انرژی و نیز رشد نرخ دلار آتش افزایش قیمت‌ها را شعله‌ورتر کرد، بنابراین در چنین شرایطی شاهد افت میزان معاملات و کاهش روزانه تقاضا و قدرت خرید مردم هستیم، به همه این فاکتورها می‌توان صدور بخشنامه جدید توسط بورس کالا را نیز اضافه کرد که به زودی اثرات آن نمایان خواهد شد...

آهن پرایس: روز دوشنبه در ابتدای روز روند بازار آهن و فولاد در برخی حوزه‌ها کمی ثابت بود اما کماکان نوسانات افزایشی تداوم داشت و قیمت روز آهن آلات رو به بالا بود.

بازار ارز نیز همچنان با حفظ روند افزایشی و ثبت رکوردهای تاریخی روند صعودی دارد و در پایان روز دوشنبه در بازار آزاد حدود 41 هزار و 520 تومان معامله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن و فولاد

بازار میلگرد در ابتدای روز کمی ثبات داشت اما در اواسط روز نوسانات افزایشی شدت گرفت و هر کیلوگرم قیمت میلگرد آجدار حدود 50 الی 300 تومان افزایش یافت. قیمت میلگرد 14 ذوب آهن اصفهان در یک ماه اخیر با افزایش حدود 3 هزار تومانی همراه بود به طوری که در ابتدای ماه پیش حدود 15 هزار و 50 تومان اعلام قیمت شد اما اکنون حدود 19 هزار و 200 تومان اعلام می‌شود.

قیمت روز ورق سیاه نیز افزایش 200 الی 900 تومانی داشت و در کنار ثبات قیمت در چند کارخانه، قیمت ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی هم با افزایش 500 تومانی توأم بود. قیمت ورق آهن فولاد مبارکه ضخامت 2 میلیمتر در یک ماه اخیر از 21 هزار و 850 تومان به 27 هزار و 900 تومان افزایش یافت. قیمت نبشی و ناودانی هم در چند کارخانه افزایش 100 الی 200 تومانی داشت و در چند کارخانه هم ثابت بود.

قیمت روز تیرآهن در برخی کارخانه‌ها افزایش 10 الی 100 هزار تومانی داشت و برخی مبادی فروش نیز بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند. قیمت هر شاخه تیرآهن سایز 14 ذوبی نیز در یک ماه گذشته از 2 میلیون 850 هزار تومان به 3 میلیون و 90 تومان افزایش یافته است.

قیمت قوطی آهن در اکثر کارخانه‌ها روز دوشنبه نیز افزایش 100 الی 500 تومانی داشت؛ قیمت پروفیل ساختمانی ضخامت 2 میلیمتر کارخانه صابری در یک ما گذشته از 22 هزار و 700 تومان به 27 هزار و 500 تومان افزایش یافته است. نرخ لوله گازی، مبلی، صنعتی و انواع لوله‌ها نیز روز دوشنبه عمدتا با افزایش 100 الی 500 تومانی همراه بودند.

گزارش‌ها از بورس کالای روز دوشنبه حاکی است که حدود 95 هزار و 375 تن محصول فولادی به فروش رسید که معادل 89/7 درصد از کل محصول عرضه شده بود. در همین میان حدود 90 هزار و 125 تن شمش بلوم نیز به طور کامل به فروش رسید که نرخ نهایی آن 15 هزار و 721 تومان اعلام شد.

از آنجایی که شمش عرضه شده به طور کامل معامله شد روند رو به ثبات بازار آهن را مجددا برآشفت و قیمت‌ها صعودی شد از طرفی دیگرنرخ تورم، کمبود مواد اولیه و انرژی و نیز رشد نرخ دلار آتش افزایش قیمت‌ها را شعله‌ورتر کرد، بنابراین در چنین شرایطی شاهد افت میزان معاملات و کاهش روزانه تقاضا و قدرت خرید مردم هستیم به همه این فاکتورها می‌توان بخشنامه جدید را نیز اضافه کرد که به زودی اثرات آن نمایان خواهد شد.

امروز نیز حدود 205 هزار و 246 تن میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی، ورق گالوانیزه G عرضه می‌شود که از این میزان حدود 171 هزار و 778 تن به میلگرد اختصاص دارد که نرخ آن حدود 17 هزار و 979 تومان اعلام شده که بیانگر افزایش 5/8 درصدی نرخ این محصول در مقایسه با آخرین عرضه است.

تعیین نرخ ارز رسمی از نیما تا ارز توافقی

آنچه که از اخبار و گزارش‌ها شنیده می‌شود اخیرا بورس کالا بخشنامه‌ای مبنی بر تغییر محاسبه ارز برای نرخ پایه مصولات عرضه شده از ارز نیمایی تا ارز توافقی به شرکت‌های عرضه‌کننده محصولات ابلاغ کرده است.

با توجه به این ابلاغیه پیش‌بینی می‌شود شوک بزرگی در نرخ پایه محصولات ایجاد خواهد که اثر آن در عرضه‌های هفته آتی بورس کالا نمایان خواهد شد. شنیده می‌شود تغییر نرخ ارز محاسباتی بورس کالا به افزایش 30 درصدی نرخ پایه منجر خواهد شد و در صورت افزایش 30 درصدی نرخ مواد اولیه باید در انتظار شوک عظیمی در صنعت کشور باشیم.

امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو معتقد است اعلام قیمت پایه عرضه‌کننده از نیما به توافقی جهش قیمت پایه معاملات مواد اولیه را در پی خواهد داشت که در اقتصاد کلان کشور نیز تأثیر چشمگیری دارد.

این امر موجب افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی و همچنین افزایش قابل ملاحظه شاخص بورس و سهام شرکت‌ها خواهد شد. همچنین سرمایه را از بازارهای نقدشونده مانند ارز و طلا به بورس سوق خواهد داد و در کوتاه مدت و میان مدت به تعدیل نرخ دلار منجر خواهد شد.

اما این بخشنامه معایبی نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به کاهش تولید ناشی از کاهش میزان و تناژ صادرات محصولات نهایی فولاد اشاره کرد. همچنین برخلاف مصوبه دو هفته گذشته دولت که براساس آن بازگشت صد درصدی ارز صادرکنندگان با نرخ نیما بوده‌ و به افت تولید منجر می‌شود، بنابراین خرید مواد اولیه با دلار 36 هزار و 700 تومانی و فروش محصول با دلار 29 هزار و 200 تومانی برای فولادی‌ها به‌صرفه نیست بنابراین صادرات نیز کاهش خواهد یافت.

از انجایی که با کمبود قابل توجهی در بخش انرژی مواجه هستیم برخی محصولات افت تولید چشمگیری دارند، با این حساب افزایش نرخ پایه به افزایش نرخ کشف شده منتهی خواهد شد که در شاخص تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده اثرگذار خواهد بود.

در واقع می‌توان چنین گفت که این امر به افزایش سوددهی شرکت‌ها منجر خواهد شد اما متقابلا به افزایش قیمت محصولات تولیدشده منتهی می‌شود.

از طرفی دیگر افزایش نرخ پایه مواد اولیه صنایع نیاز این واحدها را به تسهیلات بانکی و سرمایه را بیشتر خواهد کرد که به‌ظاهر تأمین این تسهیلات برای بانک‌ها میسر نیست و نهایتا قدرت خرید مشتری را نیز نباید نادیده گرفت.

از اثرات میان مدت این بخشنامه می‌توان به کاهش عرضه ارز در نیما و تبدیل بازار متشکل ارزی کشور به نهاد اصلی تأمین‌کننده ارز واردات اشاره کرد.

گفتنی است براساس این ابلاغیه بورس کالا، پس از این مبنای نرخ حواله دلار توافقی بازار متشکل ارزی خواهد بود که در حال حاضر نیز بیش از 30 هزار تومان اعلام قیمت می‌شود.

به عنوان نمونه اگر ورق فولاد مبارکه براساس فرمول نرخ حواله دلار نیمایی ضرب در نرخ صادراتی در بورس کالا عرضه می‌شد، پس از این براساس نرخ توافقی بازار متشکل ارزی عرضه خواهد شد که رقم آن افزایش خواهد یافت.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ارز و گاز دو عامل رشد نرخ آهن

از آنجایی که در دو هفته اخیر شمش بلوم در بازار داخلی با دلار 33 الی 34 هزار تومانی معامله شد، در واقع می‌توان گفت که این برنامه با حذف سقف برای فولادی‌ها به‌نوعی عملی شده بود و با این ابلاغیه دلار قیمت پایین برای این گروه‌ها حذف شد که قدمی بود برای تک نرخی کردن بازار ارز که توسط بازارساز عملی شد.

با این حال باید منتظر ماند تا ببینیم نتیجه این اخبار غیرمنتظره و تصمیمات یک‌شبه بورس کالا در بازار به کجا منتهی خواهد شد و چه اثرات و تبعاتی را در پی خواهد داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: