تلاش بازارساز برای تحریک تقاضا

تلاش بازارساز برای تحریک تقاضا

بازار آهن و فولاد این روزهای در دوراهی ضعف تقاضا و کاهش قیمت‌های صادراتی و جهانی و ابلاغ دستورالعمل‌ها قرار دارد که نتیجه آن افزایش قیمت در نیمی از بازار و ثبات در نیم دیگر آن است.

آهن پرایس: در نخستین روز کاری بعد از تعطیلات، در نیمی از بازار شاهد ثبات نرخ روزانه اهن آلات بودیم و بخش دیگر بازار به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کردند.

بازار ارز پس از افزایش و ورود قیمت دلار به کانال 32 هزار تومانی، روز گذشته مجددا عقب‌نیشنی کرد و در بازار آزاد تقریبا 31 هزار و 600 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن آلات

پس از تحرک بازار اهن به واسطه دستورالعمل‌های جدید صادرشده در بورس کالا، از هفته گذشته بازار میلگرد افزایش قابل ملاحظه‌ای را در این مدت زمان محدود تجربه کرد، به طوری که در مجموع در یک هفته اخیر بازار میلگرد به طور میانگین حدود 750 تومان افزایش قیمت را تجربه کرد.

روز گذشته نیز نرخ روز میلگرد آجدار در غالب مبادی فروش افزایش 100 الی 300 تومانی را تجربه کرد به طوری که برخی شرکت‌ها قیمت دوم نیز اعلام کردند؛ قیمت متوسط میلگرد آجدار حدود 16 هزار و 55 تومان برآورد شد ه در مقایسه با چهارشنبه گذشته 430 تومان افزایش یافته است.

 اما قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی در عمده شرکت‌ها با افزایش 100 الی 200 تومانی اعلام شد و چند کارخانه نیز ثبات قیمت داشتند. نرخ روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی حدود 250 الی 500 تومان افزایش یافت درحالی که برخی شرکت‌ها همچنان ثابت بودند. تیرآهن شاخه‌ای نیز در برخی شاخه‌های پرفروش آن حدود 30 الی 50 هزار تومان افزایش داشت.

نرخ روز قوطی پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... روز گذشته در عمده مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بودند. در چند روز اخیر پروفیل ضخامت 2 میلیمتر فولاد مبارکه روی قیمت 21 هزار تومان ثابت مانده است. با توجه به اینکه نرخ پایه عرضه ورق گرم کلاف فولاد مبارکه نامشخص است، ترس از پایین بودن نرخ این محصول موجب ثبات بازار پروفیل شده است.

انواع ورق‌ها نیز مانند سایر محصولات فولادی اعلام قیمت شدند به این صورت که نرخ ورق سیاه تغییر قیمت نداشت و نرخ ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز تقریبا در کلیه مبادی فروش بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

این روزها بازار در پی تحریک بازارساز میل به افزایش تدریجی و پلکانی دارد اگرچه از سوی دیگر عواملی مانند ضعف تقاضا و قیمت‌های جهانی مانند ترمز عمل کرده و نوسان افزایشی بازار را با سختی همراه کرده است.

حذف محدودیت سقف مجاز نرخ صادراتی در بورس و افزایش نرخ پایه عرضه فولاد در بورس و بازار داخلی بدون محدودیت، ورود واسطه‌ها را برای خرید مواد اولیه آزاد کرد.

با ابلاغ این دستورالعمل‌ها، فعالان بازار در پی واکنشی به افزایش قیمت‌ها اقدام کردند و برخلاف قیمت‌های صادراتی که رو به کاهش است، نرخ میلگرد در بازار داخلی از 15 هزار تومان در یک هفته به 15 هزار و 700 تومان رسید.

عرضه‌های مهندسی شمش در بورس کالا، ورود آزاد واسطه‌ها برای خرید مواد اولیه از بورس و تحریک تقاضای مواد اولیه مانند شمش، عرضه‌های اعتباری شمش که برای نوسان‌گیری خریداران واسطه‌ای جذاب و رقابت خرید آن را افزایش می‌دهد، حذف سقف نرخ پایه عرضه در افزایش قیمت‎های مداوم و بدون پشتوانه بازارهای جهانی و صادراتی که به سود بالای واسطه و خریدار منجر می‌شود؛ از روش‌هایی است که گردش بازار را به سمت و سوی تولیدکننده هدایت می‌کند.

اینکه این روند تا چه زمانی ادامه‌دار است، دقیقا مشخص نیست اما ممکن است همین بازارساز مجددا با ابلاغ چند دستورالعمل دیگر اثر این ابلاغیه‌ها را خنثی کند یا پس از اینکه هیجانات روانی تخلیه و قیمت‌گذاری دستوری بی‌اثر شد، محصولات با ضعف شدید تقاضا مواجه شود و بازار به‌تدریج سرد شده و دیگر این ابلاغیه‌ها نیز توان تحرک آن را نداشته باشند.

از نگاهی دیگر، برای تولیدکننده هم تا حدی خرید شمش رقابتی توجیه دارد که آن هم بر مبنای فعالیت در بازارهای صادراتی است. طبق اظهارات پیشین، بالاترین قیمتی که می‌توان برای خرید شمش هزینه کرد حدود 13 هزار و 500 الی 14 هزار تومان است که به دنبال آن نرخ میلگرد در دامنه 16 الی 17 هزار تومانی قرار خواهد گرفت.

اما در حال حاضر چالشی که در بازار داخلی ما وجود دارد ضعف شدید تقاضای مصرفی است و به نظر می‌رسد هرچقدر تحریک تقاضا اتفاق بیفتد، مصرف چشمگیری از سوی حوزه‌های ساخت‌وسازی و عمرانی مشاهده نخواهد شد مگر اینکه با استمرار و تداوم این گونه بازارسازی‌ها منتظر شروع تقاضای مسکن ملی باشیم یا اینکه در بازارهای صادراتی اتفاق مثبتی روی بدهد، به هرحال در شرایط فعلی تصمیم بازارساز افزایش قیمت‌های داخلی برخلاف قیمت‌های جهانی است.

اما در تحلیل بازار در روزهای اخیر باید چند نکته مهم را مورد توجه قرار داد، ابتدا توجه به دلار نیمای 27 هزار تومانی است. دولت با ارسال سیگنال کف 27 هزار تومانی رقم واقعی بازار با برجام یا بدون برجام، دست‌کم 10 درصد بالای نیما و حدود 30 هزار تومان را برآورد کرد که ممکن است بدون برجام به بیش از 30 درصد دلار نیما هم برسد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: گردش بازار آهن به میل تولیدکننده

به عبارتی برجام مانند مسکن موقت عمل می‌کند و اخباری که به طور مداوم از حواشی آن به گوش می‌رسد تقریبا اثرات آن را از بین برده است.

مورد دوم این است که بازار جهانی نیز تغییرات جزئی کرده است و به نظر می‌رسد اگر شمش‌های هفته آینده رقابت بالایی نداشته باشد، روی نرخ پایه مورد معامله قرار می‌گیرد.

با این حساب قیمت میانگین شمش حدود 12 هزار و 900 الی 13 هزار تومان خواهد شد که این امر به معنی حمایت از نرخ پایه میلگرد روی 14 هزار و 300 الی 14 هزار و 400 تومان است ولی با وجود این باید دید عرضه‌های امروز بورس به چه صورت خواهد بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: