تلاطمات قیمتی بازار آهن

تلاطمات قیمتی بازار آهن

رشد بازارهای صادراتی و افزایش چشمگیر نرخ مواد اولیه و به تبع آن افزایش هزینه‌های تولید و جهش شارپی نرخ دلار در کنار برخی عوامل داخلی زمینه سیر صعودی و افزایش شتاب‌زده قیمت محصولات فولادی را فراهم کرده است...

آهن پرایس: شنیده‌ها حاکی از تداوم روند صعودی بازار آهن و فولاد است به‌گونه‌ای که از ابتدای هفته به طور روزانه روزانه شاهد افزایش حدود 300 الی 500 تومانی قیمت آهن آلات در همه بخش‌ها هستیم.

نوسانات شارپی بازار ارز نیز همچنان پابرجا بود و هر روز بر آتش گرانی قیمت دلار دمیده می‌شود؛ به طوری که در پایان روز گذشته هر دلار در بازار آزاد حدود 38 هزار و 560 تومان معامله شد. گفتنی است قیمت دلار از ابتدای هفته تاکنون حدود 2 هزار تومان افزایش داشته است.

تحلیل روزانه قیمت آهن

براساس گزارش‌ها قیمت روز میلگرد دیروز هم از 80 الی 500 تومان افزایش قیمت داشت به طوری که نرخ آن بین 16 هزار و 700 الی 17 هزار و 500 تومان قرار گرفت. در ابتدای سال‌جاری که قیمت آهن آلات در بالاترین میزان خود قرار داشت نرخ میلگرد در کانال 18 هزار تومانی بود اما پس از اجرای برخی سیاست‌ها و ریزش قیمت‌های جهانی، قیمت میلگرد آجدار نیز به تدریج عقب‌نشینی کرد و حتی کانال 14 هزار تومانی را نیز لمس کرد اما طی یک هفته اخیر شاهد رشد مجدد نرخ این محصول هستیم.

همانطور که می‌دانید عوامل متعددی در افزایش چشمگیر قیمت‌های داخلی آهن دخیل است اما نتیجه آن همتراز شدن قیمت میلگرد با قیمت‌های بورس کالا شده و به عبارتی با نرخ تورم همسو شده است.

قیمت روز نبشی و ناودانی روز گذشته هم حدود 100 الی 400 تومان افزایش داشت؛ همچنین نرخ قوطی پروفیل با افزایش 200 الی 500 تومانی در اکثر مبادی فروش همراه بود. قیمت لوله مانیسمان، داربستی، گازی و ... نیز افزایش 200 الی 500 تومانی داشت.

افزایش قیمت 300 الی 700 تومانی در اکثر کارخانه‌های ورق سیاه مشاهده شد؛ قیمت ورق گالوانیزه حدود 800 تومان افزایش قیمت داشت، قیمت ورق روغنی و رنگی هم از 400 الی هزار تومان افزایش چشمگیری را تجربه کردند.

قیمت تیرآهن نیز روز گذشته در بخش شاخه فروشی بین 80 الی 200 هزار تومان افزایش داشت، قیمت تیرآهن 14 ذوبی ده روز پیش 2 میلیون 900 تومان بود اما دیروز حدود 3 میلیون و 600 تومان گزارش شد که معادل افزایش 25 درصدی قیمت این محصول است.

بدیهی است که در این فصل از سال مطابق معمول تقاضای چشمگیری در بازار آهن مشاهده نمی‌شود اما فارغ از میزان تقاضا آنچه در بازار داخلی فعلی رقم می‌خورد همسویی مؤلفه‌های اثرگذار برای افزایش قیمت‌ها است، به طوری که شاهد نزدیک شدن یا حتی پیشی گرفتن نرخ بازار آزاد از قیمت محصولات بورسی هستیم؛ به عبارتی شاهد بازگشت نرخ مقاطع طویل به قیمت‌ها ابتدای سال هستیم.

بهبود و رشد بازارهای صادراتی و افزایش چشمگیر نرخ مواد اولیه و به تبع آن افزایش هزینه‌های تولید و جهش شارپی نرخ دلار در کنار برخی عوامل داخلی زمینه سیر صعودی و افزایش شتاب‌زده قیمت محصولات فولادی را فراهم کرده است.

براساس گزارش‌ها امروز حدود 131 هزار و 552 تن میلگرد، نبشی، ناودانی و تیرآهن در بورس کالا عرضه می‌شود. حدود 103 هزار و 304 تن از این حجم به میلگرد اختصاص دارد که بیانگر کاهش 49 درصدی حجم این دوره از عرضه در مقایسه با هفته گذشته است. نرخ میلگرد بورسی این هفته بدون احتساب مالیات 15 هزار و 553 تومان تعیین شده است که گویا افزایش 480 تومانی نسبت به عرضه پیشین دارد.

کاهش حجم محصولات عرضه شده در رینگ معاملاتی بورس کالا از زمانی آغاز شد که موج سرما در کشور به طور جدی بروز کرد؛ زیرا در چند سال گذشته در فصول سرد با قطعی و محدودیت مصرف گاز در صنایع فولادی مواجه هستیم که به کاهش تولید محصولات فولادی منجر می‌شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افزایش قیمت آهن تا پایان سال

کاهش تولید ناشی از محدودیت مصرف گاز ابتدا در مواد اولیه همچون آهن اسفنجی مشهود بود اما کاهش حجم عرضه‌های امروز نیز مؤید این واقعیت است. حتی برخی تولیدکنندگان تنها 40 درصد از گاز مصرفی موردنیاز خود را می‌توانند تأمین کنند.

کاهش تولید محصولات فولادی خود یکی از عواملی است که به آتش افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند و آنطور که پیداست با توجه به تداوم محدودیت مصرف گاز، روند صعودی  نرخ آهن آلات نیز تداوم خواهد داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: