تنظیم بازار با احیای صادرات فولاد

تنظیم بازار با احیای صادرات فولاد

بازار آهن و فولاد ایران این روزها چه در بازار داخل و چه در بازارهای منطقه، شرایط متفاوتی را سپری می‌کند. به رغم مازاد تولید نه در بازارهای داخلی تقاضای مصرف داریم نه امکان صادرات آنها وجود دارد. از همین رو تلاش برای تصاحب دوباره بازار صادراتی یکی از این برنامه‌ها برای اصلاح وضع بازار فولاد کشور است.

آهن پرایس: قیمت روزانه آهن‌آلات در آخرین روز تیرماه با ثبات نسبی و کاهش در برخی مبادی فروش همراه بود که ضعف تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای به این امر دامن می‌زد.

بازار ارز نیز تقریبا ثابت بود و تغییر چندانی در قیمت دلار مشاهده نشد، به طوری که پایان هفته در بازار آزاد هر دلار با قیمت 31 هزار و 900 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

سیر نزولی قیمت آهن آلات روز پنجشنبه نیز همچنان در برخی مبادی فروش تداوم داشت و در عین حال بسیاری از شرکت‌ها نیز تغییری در نرخ محصولات خود اعمال نکردند.

بر همین اساس نرخ روز میلگرد آجدار در نیمی از مبادی فروش با کاهش 100 الی 300 تومانی همراه بود و در نیم دیگر بازار تغییری در قیمت‌ها مشاهده نشد. در یک ماهه گذشته نرخ میلگرد با ریزش هزار و 521 تومانی همراه بود به طوری که نرخ میلگرد آجدار سایز 10 در بازه قیمتی 17 هزار و 362 الی 18 هزار و 883 تومان اعلام می‌شد که بیانگر کاهش 8/7 درصدی این محصول است.

نرخ روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی در غالب شرکت‌ها با ثبات همراه بود و تنها در ذوب آهن اصفهان کاهش 200 تومانی مشاهده شد؛ در بخش شاخه‌فروشی نیز عمده مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بودند.

قیمت تیرآهن کیلویی در یک ماه گذشته به طور میانگین کاهشی بوده است به طوری که در بازه 18 هزار و 50 الی 18 هزار و 783 تومان در نوسان بوده است که رقمی حدود 733 تومان است.

قیمت ناودانی و نبشی نیز عمدتا ثابت اعلام شد اما کاهش جزئی در برخی شرکت‌ها نیز مشهود بود. قیمت روز نبشی در یک ماه اخیر به طور میانگین کاهشی بوده است به طوری که از کانال 19 هزار و 869 تومانی به 18 هزار و 525 تومان ریزش کرده است که رقمی معادل 7/2 درصد است.

قیمت روز پروفیل‌ و انواع لوله‌های گازی، داربستی، صنعتی و ... نیز عمدتا ثابت بود و تنها در یک شرکت کاهش 300 تومانی مشاهده شد. در تیرماه قیمت پروفیل با ضامت 2 در بازه 24 هزار و 657 تومانی الی 22 هزار و 588 تومانی در نوسان بود که گویای کاهش 2 هزار و 69 تومانی این محصول است.

بررسی آمار کلی قیمت محصولات فولادی بیانگر سیر نزولی نرخ آنها در یک ماه گذشته است که علل آن را همانطور که پیش‌تر نیز بررسی شد، می‌توان در ضعف تقاضا و کاهش قیمت‌های جهانی جست‌وجو کرد.

براساس گزارش‌ها امروز حدود 38 هزار و 300 تن شمش بلوم در بورس کالا عرضه خواهد شد. کف قیمتی این محصول حدود 13 هزار و 848 تومان تعیین شده که بیانگر افزایش 3 درصدی حجم این محصول در مقایسه با عرضه پیشین است. عرضه شمش بلوم در روز سه‌شنبه 116 هزار و 600 تن بود که با توجه به نرخ پایین این محصول با استقبال خوب متقاضیان مواجه شد.

همچنین حدود 3 هزار و 565 تن تیرآهن در بورس عرضه می‌شود که نرخ آن حدود 17 هزار تومان تعیین شده است. گفتنی است نرخ این محصول در مقایسه با آخرین عرضه حدود 9 درصد افت کرده است. حجم سنگ آهن حدود 98 درصد و ناودانی نیز حدود 85 درصد کاهشی بوده است.

تلاش برای تصاحب دوباره بازار صادرات

زیرفروشی فولاد روسیه و کاهش قیمت محصولات فولادی به از دست رفتن بازارهای هدف صادرات ایران در یکی دوماه اخیر منجر شد، تصویب عوارض صادراتی نیز به کاهش صادرات محصولات ایرانی و از دست رفتن بیش از پیش بازار هدف دامن زد به طوری که صادرات ایران تقریبا به صفر رسید.

در همین زمینه حسین بختیاری معاون فروش فولاد خراسان اظهار کرد: با وجود تولید مازاد بر مصرف داخلی، همچنین با توجه به سهل‌الوصول بودن بازارهای هدف صادرات ایران با توجه به موقعیت کشور و بالا بودن کیفت محصولات فولادی، می‌توان این بازار را مجددا به دست آورد.

وی در ادامه بیان کرد: کسب دوباره بازارهای صادراتی ضروری می‌نماید و تداوم تولید و حیات صنایع فولادی برای کشور ضروری است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار رکودی آهن در ایران و جهان

این فعال صنعتی افزود: توجه دولت به امر صادرات کشور بسیار ناچیز و محدود است، به همین جهت تولیدکنندگان نمی‌توانند چشم‌انداز روشنی داشته و برای صادرات محصولات خود برنامه‌ریزی کنند. همچنین از آنجایی که مجوز صادرات 2 ماه یکبار تمدید می‌شود، به همین دلیل تولیدکننده نمی‌داند آیا سری بعد هم مشمول این شرایط می‌شود و مجوز دریافت می‌کند یا خیر.

بختیاری گفت: کشور ایران از دو نظر دارای امتیازات خوبی برای صادرات است، یکی موقعیت جغرافیایی خاص آن و امکان دسترسی سریع و آسان به کشورهای اطراف و همچنین تولید محصولات فولادی باکیفیت، می‌تواند دوباره بازارهای هدف خود را بازگرداند اگرچه برای این کار ممکن است با مشکلاتی نیز مواجه شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)