تک روی بازار آهن در افزایش قیمت

تک روی بازار آهن در افزایش قیمت
تک روی بازار آهن در افزایش قیمت

آهن پرایس: برخی از اظهار نظر های سیاسی حاکی از آن است که مذاکرات وین تقریبا به نتیجه رسیده است اما واقعیت این است که اختلافات میان مذاکره کنندگان همچنان وجود دارد. در این میان بازار جلوتر از اخبار حرکت می کند و واکنش چندانی به برخی از رخدادهای سیاسی نشان نمی دهد...

آهن پرایس: برخی از اظهار نظر های سیاسی حاکی از آن است که مذاکرات وین تقریبا به نتیجه رسیده است اما واقعیت این است که اختلافات میان مذاکره کنندگان همچنان وجود دارد. در این میان بازار جلوتر از اخبار حرکت می کند و واکنش چندانی به برخی از رخدادهای سیاسی نشان نمی دهد؛ البته لازم به ذکر است که فاکتورهای تاثیر گذار بر بازار همزمان با اخباری که از دولت شنیده می شود موجب می شوند که در برخی از روزها در بازارآهن، قیمت ها نوسان یابد و به صورت موقت کاهشی شود.

از نظر فعالان حوزه سیاست زمان زیادی تا اتمام مذاکرات باقی مانده است و با در نظر داشتن این موضوع که با رد صلاحیت چهره های اصلاح طلب در مسیر انتخابات مواجه شدیم، موضوع آزادسازی منابع در طرحی تحت عنوان مبادله زندانیان شاید هیچ زمانی رخ ندهد.

با این تفاسیر، در بازار ارز از آغاز اولین روز هفته گذشته شاهد افزایش 350 تومانی نرخ ارز بودیم و این تغییرات قیمتی تا پایان هفته ای که گذشت تداوم یافت، به نحوی که نرخ ارز روی قیمت 23 هزار و 300تومان هفته را به پایان رساند. با وجود این نوسانات، به نظر می رسد که نرخ ارز بین کانال 22 و 23 هزارتومان در حرکت باشد.

در بازارهای جهانی از جمله چین، اقداماتی که از سوی این دولت صورت گرفته است، موجب شده تا همچنان با کاهش قیمت ها روبه رو شویم. همچنین کاهشی شدن قیمت ها به شمش و اسلب صادراتی ایران نیز نفوذ کرده است و بر اساس گزارشات منتشر شده متال بولتن، در بازارهای صادراتی ایران با مسئله زیر فروشی مواجه هستیم.

با وجود اینکه عدم تقاضا در بازار همچنان به چشم می خورد، اما با این حال نیز تولیدکنندگان هفته گذشته به افزایش حدود 6.2 درصدی برای نرخ پایه شمش اقدام کردند که رقابت 0.4 درصدی که صورت گرفت به ایجاد سه درصد سقف دامنه نوسان متقارن که تعیین شده بود، منجر شد. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: عرضه اختصاصی ورق گرم در بورس

همین مسئله بهانه ای شد تا باوجود اینکه اوایل هفته گذشته شاهد ثبات یا کاهش قیمت ها بودیم، اما از اواسط هفته قیمت ها مجددا روندی صعودی داشته باشند. تا جایی که قیمت تیرآهن 14 با افزایش حدود 175 تومانی به رقم 14 هزار و 700 تومان رسید؛ میانگین قیمت میلگرد 14 نیز با افزایش 151 تومانی به 14 هزار و 535 تومان رسید.

در شرایطی که کاهش نسبی در قیمت های جهانی به چشم می خورد، فاصله قیمت شمش با قیمت شمش صادراتی به چیزی حدود 10 درصد رسیده است. طبق دستورالعمل ابلاغ شده نیز محدودیت جنس برای اعمال سقف دامنه یعنی سه درصد برای تولیدکنندگان وجود ندارد.

در این میان این سوال مطرح است که آیا تولیدکنندگان با اینکه می دانند بازار کشش قیمت های موجود را ندارد و همچنین عرصه بر بازارهای صادراتی کشورهای همسایه با اعمال عوارض تنگ تر شده و از سوی دیگر نیز بازار چین به اصلاح قیمت ها اقدام کرده است؛ افزایش قیمت پایه در بورس کالا صرفا در جهت پر کردن کف عرضه در این بازار می باشد؟ 

اگر چنین شرایطی که احتمال وقوع آن اندک است رخ دهد، وضعیت هفته ای که گذشت مجددا تکرار خواهد شد و در غیر این صورت اگر تعیین نرخ پایه شمش بر اساس واقعیت های بازار انجام شود، با کاهش قیمت مقاطع مواجه خواهیم بود. به عبارت دیگر سرنوشت قیمت محصولات فولادی در هفته‌های آتی با کاهش یا افزایش قیمت شمش در بورس کالا مشخص خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.