حرکتی موثر در تعیین نرخ پایه شمش

حرکتی موثر در تعیین نرخ پایه شمش
حرکتی موثر در تعیین نرخ پایه شمش

آهن پرایس: نحوه ی محاسبه ی قیمت شمش بلوم و مقاطع فولادی در بورس کالا طی یک ابلاغیه منتشر شد. شرح ابلاغیه بدین صورت است که در بازه مثبت و منفی 3 درصد کشف قیمت شده است. آنچه که پر اهمیت است در هفته ی گذشته اولا نسبت معامله به عرضه و ثانیا نسبت عملکرد هر عرضه کننده در مقایسه با...

آهن پرایس: نحوه ی محاسبه ی قیمت شمش بلوم و مقاطع فولادی در بورس کالا طی یک ابلاغیه منتشر شد. شرح ابلاغیه بدین صورت است که در بازه مثبت و منفی 3 درصد کشف قیمت شده است. آنچه که پر اهمیت است در هفته ی گذشته اولا نسبت معامله به عرضه و ثانیا نسبت عملکرد هر عرضه کننده در مقایسه با سایر عرضه کنندگان دو فاکتور پراهمیت تعیین شد. طی این ابلاغیه حداقل عرضه ی قابل قبول، کف عرضه تعیین شده است. در پی این ابلاغات ذهنیتی مبنی بر تعدیل قیمت ها در بین بازاریان به چشم می خورد.

اگر چه مصوبه ای که پیشتر در بورس کالا تحت عنوان تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی ابلاغ شد، وابستگی بهای عرضه این محصولات به نرخ ارز و قیمت های جهانی را متعادل تر کرد، اما افت نرخ نسبت به کاهش قیمت جهانی را با محدودیت مواجه ساخت.

البته قابل توجه است که نرخ ارز نیمایی هم بر این بازار اثرات خود را دارد. در شرایط فعلی بورس کالا ابلاغیه نحوه تعیین قیمت پایه ی خود را مجددا بازبینی کرده و این روند امید را به ارمغان آورده است. البته رهگیری نتایج ابلاغیه دستورالعمل جدید امکان پذیر نمی باشد. لیکن اظهار نظر دقیق در این باره پس از اجرای مصوبات آن انجام خواهد شد. انتظار داریم در صورتی که ایراداتی احتمالا در اجرای مصوبات رویت شد؛ بی درنگ بورس کالا در صدد رفع آن اقدام نماید، چرا که کوچکترین قصوری در این امر می تواند زیان کلانی در بخش تولیدکنندگان یا صادر کنندگان کشور بینجامد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: توافقات بزرگ فولادسازان در بورس

طی هفته های گذشته بورس کالا  کاهش پرواضح خرید شمش و مقاطع فولادی را لمس کرد. این چنین رکودی کم سابقه بوده است چرا که طبق تجربه ی سالهای پیشین بهار و تابستان زمان اوج تقاضای بازار فولاد است. شایان ذکر است افزایش قیمت مداوم و پیوسته نرخ پایه شمش در هفته های اخیر در این مسئله بی تاثیر نبوده است. 

آنچه که حائز اهمیت است بر اساس مصوبات وزارت صمت؛ تولیدکنندگان شمش و مقاطع فولادی می توانند محصولاتی را که در بورس کالا فروش نرفته، صادر نمایند. در حال حاضر بازارهای صادراتی شمش و محصولات فولادی رونق یافته است؛ چرا که فولادسازان و نوردکاران از این عدم استقبال خریداران نهایت بهره را برده و به سمت صادرات روی آورده اند. 

این رویه باعث شد تا بورس کالا ابلاغیه قبلی خود را مورد بازبینی قرار داده و تغییراتی مبنی بر نحوه تعیین قیمت پایه شمش و مقاطع فولادی ایجاد نماید. بدین ترتیب که تولیدکنندگانی که محصولات آنها در معاملات بورس کالا فروش نرفته ملزم هستند در عرضه های بعدی از نرخ پایه خود 3 درصد بکاهند. اگر چه این بازبینی و تغییرات ارزشمند است؛ در عین حال نیز ایراداتی به آن وارد است. اما انتظار می رود این ابلاغیه جدید نیز در بازه زمانی کوتاهی مجددا مورد بازنگری و رفع نواقص قرار گیرد. چنانچه ایراداتی نیز مشخص شد بلافاصله نسبت رفع آن اقدامات موثر صورت گیرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.