خلاء شدید مصرف‌کننده در بازار آهن

خلاء شدید مصرف‌کننده در بازار آهن

روند بازار آهن همچنان روی مدار ثبات قرار دارد و تغییر قابل توجهی در نرخ محصولات فولادی مشاهده نشد. بازار آهن در رکودی رخوت‌انگیز به سر می‌برد که با خلاء شدید مصرف‌کننده واقعی مواجه است.قیمت دلار نیز مانند بازار آهن نوسان چشمگیری نداشت.

آهن پرایس: روند بازار آهن همچنان روی مدار ثبات قرار دارد و تغییر قابل توجهی در نرخ روز آهن آلات مشاهده نشد. بازار آهن در رکودی رخوت‌انگیز به سر می‌برد که با خلاء شدید مصرف‌کننده واقعی مواجه است.

قیمت دلار نیز مانند بازار آهن نوسان چشمگیری نداشت اما در پایان روز با اندکی کاهش در بازار آزاد به قیمت 30 هزار تومان خرید و فروش شد.

تحلیل بازار آهن آلات

رکود گسترده حاکم بر بازار آهن، ثبات نرخ میلگرد آجدار در عمده شرکت‌ها را در پی داشت اگرچه افزایش 100 الی 200 تومانی هم در شماری از مبادی فروش مشاهده شد.

قیمت قوطی و پروفیل و قیمت لوله گازی، داربستی و انواع آن نیز عمدتا ثابت اعلام شدند و پروفیل نیکان در برخی سایزها 100 تومان کاهش قیمت داشت. براساس شنیده‌ها نرخ پروفیل ضخامت 2 با ورق اهواز روز گذشته حدود 18 هزار و 200 الی 18 هزار و 500 اعلام شد و پروفیل با ورق فولادی 18 هزار و 800 الی 19 هزار و 500 تومان بود. ممکن است با عرضه ورق در بورس کالا نرخ پروفیل با ورق فولادی تا 18 هزار الی 18 هزار و 500 تومان ریزش کند.

قیمت نبشی و قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی تقریبا در همه کارخانه‌ها بدون تغییر قیمت عرضه شدند، همچنین قیمت انواع ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی هم تغییر نداشت و تنها قیمت ورق رنگی کارخانه هفت الماس کاهش 500 تومانی داشت اما نرخ ورق سیاه و انواع آن با کاهش 100 الی 300 تومانی اعلام قیمت شد و کارخانه ورق سیاه گیلان با ثبات قیمت همراه بود.

تیر آهن شاخه‌ای نیز در اکثر مبادی فروش با افزایش 10 الی 30 هزار تومانی همراه بود اما کارخانه ماهان و ظفر بناب تغییر قیمت نداشتند. براساس شنیده‌ها تیراهن ذوب اهن اصفهان نیز در غالب بنگاه‌ها ثبات داشت و فقط سایز 18 این محصول است که با القای کمبود مصنوعی روزانه درحال افزایش قیمت 30 الی 50 هزار تومانی است.

آنچه از اوضاع بازار آهن و فولاد برآورد می‌شود عملا معامله‌ای صورت نمی‌گیرد درحالی که قیمت مقاطع فولادی میانی و نهایی داخلی تحت تأثیر نرخ جهانی و ضعف تقاضا کاهش چشمگیری داشته است اما با وجود این باز هم مصرف‌کننده‌ای مشاهده نمی‌شود به طوری که براساس شنیده‌ها این شرایط به نارضایتی و نگرانی فروشندگان منجر شده است.

گزارش‌ها از بازار آهن حاکی است که با نزدیک شدن به پایان فصل گرما سهمیه برق صنایع فولادی نیز افزایش یافته است به همین جهت شاهد افزایش حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا هستیم، به طوری که روز گذشته حدود 193 هزار تن شمش در بورس عرضه شده بود، همچنین عرضه‌های روز گذشته افزایش تقاضا نیز داشت.

به این صورت که به طور کلی محصولات عرضه شده افزایش 25 درصدی تقاضا داشت که معادل 341 هزار تن محصول فولادی است که از این میزان حدود 139 هزار تن به شمش اختصاص داشت که حدود 72 درصد کل عرضه است.

مطابق هر سال با آغاز فصل سرما تقاضا نیز کاهش چشمگیر پیدا می‌کند اما براساس معاملات دیروز، گویا نوردکاران روند دیگری درپیش گرفته‌اند. افزایش تقاضایی که روز گذشته در بورس کالا ثبت شد در اثر کاهش معاملات عرضه‌های دو هفته اخیر بود. خرید در نرخ پایه بسیاری از خریداران را به خرید شمش ترغیب کرده است. اگرچه برخی از تجار نیز در انتظار تعیین فرمول قیمتگذاری محصولات اولیه در بورس، تمایلی به خرید نشان ندادند.

نرخ شمش بورسی در عرضه روز گذشته با قیمت شمش صادراتی ایران تقریبا یکسان شد و حدود 6 دلار تفاوت قیمت داشت. از ابتدای شهریور تاکنون نرخ شمش صادراتی ایران افزایش 5 درصدی داشت و حدود 460 دلار معامله می‌شد. نرخ شمش داخلی نیز کاهشی بود به همین دلیل پس از 6 ماه قیمت این دو محصول همسو شد. برخی معتقدند افزایش قیمت شمش در یک ماه اخیر بی‌اساس بود و افت تقاضای مصرفی موجب کاهش نرخ این محصول شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن در رکودی بی‌سابقه

براساس آمار امروز نیز 7 هزار و 300 تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق قلع اندود و ورق گرم می‌شود. از این میزان حدود 3 هزار و 500 تن به ورق گالوانیزه اختصاص دارد که نرخ پایه آن 24 هزار و 127 تومان در نظر گرفته شده است. این رقم بیانگر کاهش 1/9 درصدی نرخ ورق گالوانیزه درمقایسه با آخرین عرضه است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 6 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (4)

 • مهتابی
  مهتابی1401/06/17 - 08:36 پاسخ

  قیمت ورق سیاه مبارکه ارزون شده؟

 • عباس نژاد
  عباس نژاد1401/06/17 - 08:26 پاسخ

  کاش قیمت میلگرد و تیرآهن بازم پایین بیا

 • معصومي
  معصومي1401/06/16 - 23:26 پاسخ

  قيمت ناوداني سبك و سنگين چقدر فرق داره؟

 • فتاحی
  فتاحی1401/06/16 - 22:36 پاسخ

  میلگرد ذوب بندلاش چند تنیه؟