دوراهی قیمت‌ها در بازار آهن

دوراهی قیمت‌ها در بازار آهن

قیمت آهن در بازار آزاد کاهش یافته، اما در بورس کالا شاهد افزایش قیمت آهن اسفنجی و شمش بودیم. انتظار می رود با رفع قطعی برق و بازگشت به شرایط عادی در شهریورماه، اوضاع بازار فولاد بهبود یابد. فعالان این حوزه منتظر تصمیمات دولت جدید در زمینه رونق صادرات، تسهیل قوانین صادراتی، رفع تحریم‌ها، اصلاح قیمت‌گذاری در بورس کالا و حذف واسطه‌ها هستند...

آهن پرایس: گزارش‌ها از بازار آهن پس از انتخابات ریاست جمهوری حاکی است عمده قیمت آهن آلات با روندی کاهشی همراه بوده است. در این میان، شاهد افت 50 تا 100 هزار تومانی قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی بنگاه‌های تهران هستیم اما شماری از کارخانه‌ها قیمت روز تیرآهن را ثابت اعلام کردند.

با وجود محدودیت عرضه شمش به دلیل مشکلات تأمین برق، قیمت میلگرد آجدار نیز در بازار داخلی ثابت ماند و تنها در برخی مبادی فروش کاهش 200 تا 300 تومانی مشاهده شد. نرخ پیشنهادی از 26400 تومان برای میلگرد خلیج فارس، 26600 برای قیمت میلگرد ابرکوه تا 27500 تومان برای قیمت میلگرد نیشابور متغیر بود.

قیمت ورق سیاه و انواع ورق گرم در غالب کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت ورق سیاه مبارکه با کاهش 200 تا 400 تومانی عرضه شد در این میان قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق استیل، قیمت ورق روغنی و انواع ورق سرد در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت روز پروفیل آهنی، قیمت پروفیل صنعتی، پروفیل مبلی و سایر قوطی پروفیل‌ها بدون تغییر عرضه شدند، همچنین قیمت لوله داربستی و مانیسمان و انواع لوله‌ها نیز در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شدند. قیمت روز نبشی و ناودانی هم جز کارخانه ناب تبریز که کاهش 100 تا 500 تومانی داشت در سایر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد.

در مجموع، بازار آهن و فولاد در رکودی نسبی به سر می‌برد و نوسانات جزئی در قیمت‌ آهن مشاهده می‌شود به طوری که انتظارات مثبت ناشی از انتخابات و امید به مهار قیمت دلار، تقاضای سرمایه‌ای در بورس کالا را تحت تاثیر قرار داده و از التهابات بازار آهن کاسته است.

کاهش قیمت آهن در بازار، افزایش قیمت در بورس

انتخابات ریاست جمهوری و کاهش انتظارات تورمی، موجب افت قیمت آهن آلات در بازار آزاد شده است با این حال، در بورس کالا شاهد افزایش قیمت آهن اسفنجی و شمش بودیم و به نوعی بازار آهن دچار دوراهی در قیمت‌ها شده است.

گزارش‌ها از معاملات دیروز بورس کالا حاکی است با وجود تعطیلی هفته آینده، تقاضا برای شمش در بورس افزایش یافت، اما به طور کلی، رکود در بازار آهن تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت. قطعی برق، محدودیت نقدینگی و کمبود تقاضا از جمله عواملی هستند که به این رکود دامن می‌زنند.

از شهریورماه با رفع قطعی برق و بازگشت به شرایط عادی، می‌توان انتظار بهبود اوضاع را داشت اما در حال حاضر فعالان فولادی منتظر تصمیمات دولت جدید در خصوص رونق صادرات، تسهیل قوانین صادراتی، رفع تحریم‌ها، اصلاح قیمت‌گذاری در بورس کالا و حذف واسطه‌ها هستند.

روند نزولی معاملات در بورس کالا

گزارش‌ها از جزئیات معالمات شمش در بورس حاکی است در سومین هفته تیرماه، شاهد افت 21 درصدی حجم معاملات شمش فولاد نسبت به هفته قبل بودیم. در این هفته، 73 درصد از شمش‌های عرضه شده به فروش رسیدند، در حالی که این رقم در هفته گذشته 94 درصد بود.

حجم عرضه شمش در 18 تیرماه 23 درصد نسبت به 11 تیرماه کاهش یافت و تقاضا نیز با افت 60 درصدی همراه بود اما با وجود کاهش تقاضا، قیمت شمش در بورس کالا 0.7 درصد افزایش یافت و به 22 هزار و 822 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

براساس آمار موجود نرخ شمش در چند هفته اخیر روند افزایشی داشته و احتمال می‌رود سقف قیمت شمش در هفته آینده نیز تا 300 تومان افزایش بیابد. این در حالی است که قیمت میلگرد بازار در شرایط فعلی افزایش 100 تومانی را هم نمی‌پذیرد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: چالش جدید میلگرد ارزان و شمش گران

با این حال با وجود تعطیلی‌های مذهبی هفته آینده، تقاضا برای شمش به طور موقت افزایش یافت اما پیش‌بینی می‌شود که بازار فولاد تا پایان مردادماه با رکود روبه‌رو باشد. برخی کارشناسان معتقدند احتمالا تا زمان انتخابات ریاست جهوری آمریکا نوسانات چشمگیری در بازار رخ نخواهد داد و این بازه زمانی که قیمت‌ها روند کاهشی دارند بهترین فرصت برای خرید آهن به شمار می‌رود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.