ردپای اخبار سیاسی در بازار آهن و ارز

ردپای اخبار سیاسی در بازار آهن و ارز

جو منفی سیاسی و ظرفیت افزایش نرخ دلار و همچنین تداوم سیاست‌های غلط پولی_مالی، کفه سنگین ترازو در ماه‌های پایانی سال در همه بازارهارا به نفع رشد قیمت‌ها محتمل و ممکن می‌کند. همچنین احتمال می‌رود با توجه به افزایش قیمت دلار و تداوم این روند افزایشی، بازار آهن و فولاد نیز در نیمه‌های بهمن و پس از سال نو چینی مجددا با موجی از افزایش قیمت‌ها همراه خواهد بود...

آهن پرایس: روز گذشته بازار آهن و فولاد در بسیاری از مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بود اما برخی از بنگاه‌ها به افزایش قیمت روز آهن آلات اقدام کردند که گویا این نوسانات جزئی ناشی از اثرات روانی اخبار سیاسی و اقتصادی است.

بازار ارز اما پس از تثبیت نسبی در سه هفته اخیر روز گذشته دوباره رو به افزایش گذاشت و از کانال 41 هزار تومان به 43 هزار تومان رسید. به این صورت که در مدت یک روز با رشد 2/5درصدی از کانال 41 هزار تومانی به کانال 43 هزار تومان رسید.

 اختلافات سیاسی بین ایران و اروپا را می‌توان از عمده‌ترین دلایل افزایش دوباره قیمت دلار به شمار آورد و به نظر می‌رسد با تداوم این شرایط نرخ دلار کانال‌های بالاتر را نیز لمس خواهد کرد.

تحیلی روزانه بازار آهن

بازار میلگرد روز گذشته هم روند نسبتا ثابتی داشت و اغلب مبادی فروش تغییری در نرخ محصولات خود اعمال نکردند اما برخی از کارخانه‌ها هم با کاهش قیمت میلگرد آجدار و برخی دیگر با افزایش نرخ همراه بودند. کف قیمت میلگرد در بازار آزاد حول 18 هزار و 800 الی 19 هزار و 200 تومان اعلام شد.

قیت روز تیرآهن نیز در بسیار از شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما افزایش قیمت 50 الی 100 هزار تومانی در برخی سایزهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان مشهود بود و برخی سایزها نیز با اصلاح قیمت 10 الی 60 هزار تومانی همرا بود.

قیمت روز ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی در برخی مبادی با افزایش قیمت توأم بود و برخی نیز بدون تغییر قیمت عرضه شدند؛ قیمت ورق سیاه هم عمدتا ثابت اعلام شد و ورق آهن فولاد مبارکه اصفهان در برخی ضخامت‌ها اصلاح قیمت 100 تومانی داشت.

بازار پروفیل نسبتا آشفته بود به طوری که در برخی کارخانه‌ها تغییر قیمتی مشاهده نشد و برخی مبادی فروش هم افزایش 300 الی 500 تومانی داشتند؛ کف قیمت قوطی آهن ضخامت 2 میلیمتر بین 28500 الی 29500 تومان اعلام شد و سقف قیمت این محصول هم 29500 الی 30500 تومان گزارش شد؛ همچنین قیمت روز انواع لوله‌ داربستی، گازی، مبلی و سایر لوله‌ها ثابت اعلام شدند.

قیمت روز ناودانی ایرانی و ناودانی اروپایی و همچنین قیمت روز نبشی نوسانات متعددی داشتند به طوری که در برخی مبادی فروش افزایشی بود و برخی کارخانه‌ها هم کاهش 100 الی 500 تومانی اعمال کردند اما عمدتا ثابت اعلام شدند.

در پایان روز گذشته انتشار اخباری مبنی بر تشدید تحریم‌های اروپا علیه ایران و بروز تحرکات در بازار آزاد دلار، موجب شد برخی نسبت به ورود مجدد تقاضای سرمایه‌ای به این بازار امیداور شوند که البته این امر به ورود پول تازه به این بازار وابسته است و ورود پول تازه هم در گرو حضور متقاضی مصرف واقعی در بازار است.

 به نظر می‌رسد با توجه به جو منفی سیاسی و ظرفیت افزایش نرخ دلار و همچنین تداوم سیاست‌های اشتباه پولی_مالی، کفه سنگین ترازو در ماه‌های پایانی سال در همه بازارها به نفع رشد قیمت‌ها باشد؛ همچنین احتمال می‌رود با توجه به پتانسیل افزایش قیمت دلار، بازار آهن و فولاد هم پس از روزهای نخستین بهمن و گذر از ایام سال نو چینی با تحریک مجدد قیمت‌ها مواجه شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: مصائب کمبود گاز در صنایع فولادی

گزارش‌ها از روند معاملات بورس کالای روز گذشته نیز حاکی است که بیش از نیمی محصولات عرضه شده بالاتر از نرخ پایه معامله شدند؛ به عبارتی از 78 هزار و 383 تن میلگرد حدود 38 درصد آن به قیمت 18 هزار و 392 تومان به فروش رسید که بیانگر افزایش 1/8 درصدی آن نسبت به قیمت پایه است.

تیرآهن عرضه شده هم حدود 22 هزار و 123 تن بود که با قیمت 19 هزار و 973 تومان معامله شد. قیمت تیرآهن معامله شده حدود 6/5 درصد از قیمت پایه بالاتر اعلام شد

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: