رشد نرخ دلار و وضعیت بازار آهن

رشد نرخ دلار و وضعیت بازار آهن

روز گذشته به دنبال بروز نوسان افزایشی در بازار ارز، بازار آهن داخلی نیز با آن همسو شد به عبارتی رشد نرخ دلار محرک و دستاویزی برای افزایش نرخ آهن آلات بود...

آهن پرایس: روز گذشته شاهد موجی از افزایش 100 الی 500 تومانی قیمت روز آهن آلات در همه زیرمجموعه‌های بازار بودیم، برخی از مبادی فروش نیز تغییری در قیمت‌ها اعمال نکردند. گویا نوسانات افزایشی نرخ دلار و چالش در تأمین مواد اولیه دوباره بازار را در مسیر افزایشی قرار داد.

بازار ارز نیز با افزایش تدریجی توأم بود به طوری که قیمت دلار به کانال 41 هزار تومانی بازگشت و تا پایان روز در مرز این کانال در نوسان بود، در پایان روز نیز در بازار آزاد حدود 41 هزار و 90 تومان معامله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن و فولاد

با افزایش هیجانی قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد شاهد افزایش 100 الی 500 قیمت میلگرد آجدار بودیم که در عمده شرکت‌ها اعمال شد اما برخی کارخانه‌ها هم ثبات قیمت داشتند. طبق آمار قیمت میلگرد آجدار استاندارد حدود 18 هزار و 500 الی 19 هزار و 500 تومان قرار دارد و نرخ متوسط آن نیز حدود 19 هزار تومان برآورد شد.

قیمت ورق گالوانیزه، ورق رنگی و روغنی در اکثر شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه بین 200 الی 500 تومان افزایش قیمت داشت. قیمت انواع لوله‌های گازی، داربستی و ... نیز عمدتا ثابت اعلام شدند.

قیمت روز پروفیل در چند کارخانه از جمله پروفیل نیکان، یاران و... افزایش 100 الی 300 تومانی داشت و در چند شرکت نیز همچنان ثبات قیمت داشت. قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی علاوه‌بر ثبات در چند کارخانه، با افزایش 300 تومانی در چند کارخانه دیگر همراه بود.

قیمت تیرآهن نیز مانند سایر محصولات فولادی در بخشی از شرکت‌ها حدود 10 الی 100 هزار تومان در بخش شاخه‌فروشی افزایش قیمت داشت اما در چند کارخانه هم تغییر قیمت نداشت.

در بررسی علل افزایش نرخ آهن در بازار روز گذشته می‌توان عوامل مختلفی را بررسی کرد، یکی از چالش‌ها که به تحریک قیمت‌ها منجر می‌شد قطعی گاز بود. اگرچه فولادسازان همچنان با کمبود گاز مواجه هستند و برخی نیز با 40 درصد ظرفیت فعالیت خود را ادامه می‌دهند اما با این حال تغییر جدیدی در روند فعالیت این واحدها صورت نگرفته است.

بنابراین می‌توان گفت نرخ دلار از عوامل مهم ایجاد روند فعلی بازار است و در مقایسه با قطعی گاز تأثیر بیشتری دارد که این امر بیانگر همبستگی این دو بازار به هم است. با این اوصاف درحال حاضر که دولت نمی‌تواند اقدام مؤثری در زمینه قطعی گاز انجام دهد، موظف است دست‌کم برای حفظ آرامش در بازار و تعدیل قیمت‌ها، بازار ارز را کنترل کند.

از طرفی دیگر تقاضا بسیار ضعیف و سطحی گزارش می‌شود، موجودی انبارهای فولادی هم گویا تکمیل است و ظرفیت آن فراتر از نیاز بازار است و درواقع بازار داخلی کمبود محصول ندارد؛ پس با این اوصاف می‌توان گفت عامل اصلی روند افزایشی در بازار آهن، نرخ دلار است که پس از اصلاح نرخ ارز، قیمت آهن و فولاد نیز اصلاح خواهد شد.

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد از بین رفتن مزیت صادرات فولاد به علت الزام به بازگشت دلار 28 هزار و 500 تومانی است. این عامل موجب می‌شود تا محصولات فولادی تولیدی کشور بازاری بهتر از بازار داخل پیدا نکنند بنابراین با اصلاح نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد نیز اصلاح خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: اثر روانی اخبار منفی بر بازار آهن

ناگفته نماند نوسانات بازار داخلی درحالی است که قیمت جهانی فولاد ثابت است و برمبنای گزارش‌ها بیلت صادراتی منطقه cis در هر تن حدود 520 دلار گزارش شده و اسلب صادراتی این منطقه نیز 477 دلار در هر تن اعلام شد که بیانگر ثبات قیمت این محصولات است. همچنین هر تن اسلب صادراتی ایران فوب خلیج فارس با حفظ قیمت در هرتن 404 دلار اعلام شد و بیلت صادراتی ایران هم 477 دلار و 50 سنت به فروش رسید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی