سردرگمی خریداران با افزایش قیمت آهن

سردرگمی خریداران با افزایش قیمت آهن
سردرگمی خریداران با افزایش قیمت آهن

سردرگمی خریداران با افزایش قیمت آهن

روند قیمت آهن در هفته ای که گذشت برای متقاضیان خرید در بازار و کارشناسان این حوزه اصلا جذاب نبوده است و حتی یک هفته نیمه‌تعطیل نتوانست مانعی در برابر  رشد قیمت‌ها شود. کارشناسان معتقدند که جرقه این روند صعودی به دو هفته گذشته باز می‌گردد اما اوج شتاب رشد قیمت‌ها مختص همین چند روز اخیر می باشد که تاکنون این روند صعودی ادامه داشته و هنوز هم نمی‌توان از توقف این جریان افزایشی سخن گفت. برای ترسیم دورنمای بازار باید از دو مسیر مختلف به بحث پرداخت یکی داده‌های بنیادین در بازار داخلی و دیگری جو روانی رشد قیمت‌ها. 

در رابطه با جو روانی ایجاد شده در بازار می توان نگاهی گذرا تغییر فاز قیمت آهن آلات در بازار آهن انداخت: به طوری که اگر اواخر ماه مهر را اولین پله رشد قیمت‌ها مد نظر قرار دهیم، رشد نرخ اوایل آبان‌ماه نیز دومین پله افزایش نرخ به‌شمار می آید که تاکنون نیز تداوم یافته است. البته فعالان این حوزه می دانند که رشد قیمت‌های فعلی عمر چندانی ندارد ولی با هیجان خرید بسیاری از اهالی بازار تقویت شده تا جایی که می‌توان گفت تا زمانی که تلاش برای خرید ادامه دارد، پتانسیل رشد قیمت‌ها نیز وجود خواهد داشت. 

از سوی دیگر موجودی انبارها به نسبت در حال افزایش بوده و تداوم خرید از واحدهای تولیدی و اعلام زمان تحویل بین یک هفته تا ۱۰ روز یا حتی بیشتر، نشان می‌دهد که جو غالب در بازار فولاد هنوز هم در مسیر جذابیت خرید حرکت می‌کند. این شرایط دلیلی برای عدم رشد بیشتر قیمت‌ها را در ذهن تداعی نمی‌کند، بنابراین به گزارش آهن پرایس، جریان روانی غالب در بازار را می‌توان هنوز افزایشی در نظر گرفت. ذات روند صعودی در فکر و ذهن اهالی بازار خود یکی از دلایل مهم برای تداوم رشد قیمت‌هاست. تمامی این موارد درحالی خودنمایی می‌کند که تجربه نشان داده جو روانی در بازار رخدادی کوتاه‌مدت است و به سرعت با تغییر فاز قیمت‌ها تغییر خواهد کرد



اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: