صعود قیمت آهن پس از کف‌یابی

صعود قیمت آهن پس از کف‌یابی

آهن پرایس: روند افزایشی نرخ آهن‌آلات در نخستین روز هفته نیز تداوم داشت و بازار آهن باز هم شاهد رشد قیمت‌ها در بازه 100 الی 300 تومانی بود، اگرچه کم‌وبیش در برخی مبادی فروش ثبات قیمت هم رؤیت شد اما جو غالب...

آهن پرایس: روند افزایشی نرخ آهن‌آلات در نخستین روز هفته نیز تداوم داشت و بازار آهن باز هم شاهد رشد قیمت‌ها در بازه 100 الی 300 تومانی بود، اگرچه کم‌وبیش در برخی مبادی فروش ثبات قیمت هم رؤیت شد اما جو غالب بازار روی ریل صعودی بود.

بازار ارز نیز همگام با بازار آهن از ابتدای روز گذشته تا پایان آن همچنان درحال افزایش قیمت بود و نرخ دلار با یک جهش شارپی خود را به کانال 33 هزار تومانی نزدیک کرد، به‌طوری‌که در بازار آزاد حدود 32 هزار و 750 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه قیمت آهن

روند صعودی قیمت‌های داخلی آهن در حالی ادامه‌دار شده است که بازارهای صادراتی کماکان روند نزولی دارند و انتظار می‌رود که بازار داخلی نیز از این فاکتور تأثیرگذار پیروی کرده و در مسیر اصلاح قرار گیرد؛ اما ظاهرا این بازار از هیچ الگویی پیروی نمی‌کند، بر همین اساس نیز نمی‌توان در شرایط فعلی تحلیل دقیق و چشم‌انداز روشنی از بازار آهن ارائه داد و هر سخنی که می‌رود بررسی اوضاع سیاسی و اقتصادی است که تا حدودی موجب روشنگری و آگاهی مخاطبان و فعالان این حوزه می‌گردد.

بر همین اساس آنچه روز گذشته در بازار آهن رؤیت شد استمرار روند افزایشی قیمت روز میلگرد بود به طوری که حدود 100 الی 300 تومان افزایش قیمت داشت. بازار میلگرد در ابتدای هفته در بازه قیمتی 18 الی 19 هزار تومان در نوسان بود و نرخ متوسط آن حدود 18 هزار و 400 تومان برآورد شد. گفتنی است برخی وزن‌های سبک این محصول تا مرز 20 هزار تومان نیز پیش رفته‌اند.

بازار تیرآهن نیز در نوسان بود به طوری که در بخش کیلوفروشی علاوه‌بر ثبات، افزایش قیمت 50 الی 200 تومانی نیز مشاهده شد، همچنین در بخش شاخه‌فروشی برخی شاخه‌ها حدود 50 الی 80 هزار تومان افزایش قیمت داشتند اما برخی مبادی نیز بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

قیمت روز نبشی و ناودانی برخلاف جو کلی بازار تمایل بیشتری به ثبات و سکون داشت از همین رو نوسان چندانی در نرخ این محصولات مشاهده نشد. قیمت روز قوطی و انواع لوله‌های مانیسمان، داربستی و ... نیز عمدتا 300 الی 400 تومان افزایش داشت، به طور مثال نرخ پروفیل ضخامت 2 در بازه 25 هزار و 500 الی 25 هزار و 900 تومان معامله شد.

بازار ورق نیز روندی افزایشی داشت به طوری که نرخ روز ورق سیاه حدود 100 الی 200 تومان افزایش قیمت داشت، قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز از این امر مستثنا نبوده و به طور میانگین حدود 300 الی 400 تومان افزایش یافت.

همانطور که در تحلیل‌های پیشین نیز بیان کردیم پیش‌بینی می‌شد در نیمه خرداد بازار آهن پس از کف‌یابی قیمتی و لمس نرخ پایه، مانند هر بازار دیگری دوباره روندی صعودی در پیش بگیرد که این امر درباره بازار آهن نیز اتفاق افتاد.

به گزارش آهن پرایس، از طرفی دیگر اخبار قطعی برق صنایع فولادی و بازارسازی‌ها و عرضه‌های مهندسی شده بورس کالا همه عاملی شد تا دوباره نرخ اهن‌الات در بازه دوهفته‌ای افزایش چشمگیری داشته باشد. ناگفته نماند که نوسان شارپی نرخ دلار نیز بی‌اثر نبود و دستاویزی برای افزایش هیجانی قیمت‌ها قرار گرفت درحالی که اساس تنظیم بازار فولاد با دلار نیمایی انجام می‌شود.

اگرچه سازوکار تعیین قیمت اهن در ستاد تنظیم بازار فاکتورهایی مشخص و معین است، اما آنچه این روزها در بازار مشاهده می‌شود خلاف این چارچوب‌ها است و از فرمول مشخصی تبعیت نمی‌شود. با وجود اینکه قیمت‌های صادراتی رو به کاهش است، عرضه‌کنندگان نیز با بهانه‌های مختلفی هچون قطعی برق، عرضه‌ محصولات فولادی در بورس کالا را کاهش دادند که این امر موجب ایجاد هیجان کاذب و اضطراب در بازار شد.

از سوی دیگر افزایش روزافزون نرخ تورم در کنار عوامل ذکر شده، مصرف‌کننده را با فرض ترس از افزایش بیشتر قیمت‌ها به خرید مقاطع طویل در این بازاره زمانی ترغیب کرد که خود موجب حمایت بیشتر از افزایش قیمت‌ها شد.

با این اوصاف برخی کارشناسان متعقدند باید وزارتخانه‌های مربوطه برای اصلاح امور و تنظیم بازار راهکارهای عملی و کارشناسی‌شده ارائه دهند؛ بانک مرکزی به کاهش فاصله نرخ دلار آمریکا با دلار نیمایی اقدام کند و وزارت صمت نیز از طریق سامانه جامع تحارت محدودیت‌هایی برای عرضه‌کنندگان ایجاد کند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تقابل بازار داخلی با بازار جهانی

اما نکته قابل تأمل این است که در شرایط فعلی که بازارهای جهانی با ضعف تقاضا و کاهش قیمت‌های روزانه مواجه است، بعید به نظر می‌رسد که تولیدکننده داخلی تمایل چندانی برای صادرات محصولات خود داشته باشد، از همین رو این نوع محدودیت‌ها ممکن است چندان کارساز نباشد و عرضه‌کننده به این نوع قاعده قانون‌ها توجه نکند.

عرضه بورس کالای روز گذشته هم چندان رونقی نداشت زیرا با توجه به درپیش بودن قطعی برق و کاهش میزان تولید و همچنین بالا بودن قیمت محصولات، خریداران تمایل چندانی برای تهیه مواد اولیه نشان ندادند. با این حساب باید دید فرجام این بازار آشفته و نابسامان چه خوهد شد و بین عرضه‌کننده و تنظیم‌کننده چه کسی مغلوب خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)