صنعت فولاد تحت تأثیر سیاست های دولت

سیاست های مالی دولت در حوزه فولاد
صنعت فولاد تحت تأثیر سیاست های دولت

صنعت فولاد تحت تأثیر سیاست های دولت

بنابر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، یک تحلیل ساده نشان می دهد در 10 ماهه سال گذشته صادرات فولاد میانی 26 درصد کاهش یافته ولی صادرات میلگرد 20 درصد و تیرآهن 48 درصد رشد داشته است. اما از طرف دیگر حجم کل فروش انواع آهن آلات در بورس کالا که در طی سالهای گذشته جمعآ 6820 هزار تن بود، برای سال 97 به 6465 هزار تن رسید. ار آنجا که صادرات در فصل آخر سال 97 به شدت رشد یافت، شاهد  تنگنای عرضه شمش در اوایل سال 98 در بورس کالا شاهد هستیم.
وزارت صمت در 22 اسفند ماه میزان سهمیه عرضه انواع محصولات فولادی را برای هر واحد تولیدی در بورس کالا مشخص کرد، ولی این کافی نیست چرا که صادرات شمش در اواخر بهمن در یکی از اصل های ترانزیت دچار مشکل شد و از طرف دیگر با وجود ادامه داشتن تحریم ها فارغ از آنچه گفته شد، انتظار می رود منحنی بازار فولاد به علت بزرگی این صنعت تحت تاثیر چند عامل قرار بگیرد.
اجرائی شدن قانون پول شویی و ارتباط آن با پرونده های مالیاتی یکی از این عوامل می باشد این امر تنها بازار فولاد را تحت الشعاع قرار نداده است بلکه در بارازهای همچون ساخت و ساز مسکن نیز شاهد آن هستیم  .
سقوط واردات در نیمه دوم سال که باعث تغییر سیاست های دولت در زمینه نقل و انتقال ارز شد عامل دوم به شمار می رود که در این حالت با افزایش نرخ ارز این مورد دست خوش تغییرات می شود.
و سومین مورد که مهم ترین عامل است، مساله سیاست های پولی و مالی دولت می باشد. دولت در سال جاری با کسری بودجه مواجه خواهد بود که به افزایش نقدیندگی منجر می گردد و همین موضوع طبعآ تورم را در سال 98 در پی خواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

پرینت صفحه لیست قیمت ها در تلگرام کانال آهن خبر

نظرات کاربران (1)

  • علی
    علی 1398/01/28 - 10:44 پاسخ

    با این اوصاف هر اتفاقی چه خوب چه بد درانتها منجر به تورم خواهد شد ! البته دراین میان سهم مردم هم در ایجاد این وضعیت کم نیست چون این یک واقعیته که متاسفانه اکثر مردم از تورم بدشون نمیاد چون به ظاهر ارزش دارایی هاشون افزایش پیدا می‌کنه ،!

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳