عقب نشینی قیمت آهن در بازار

عقب نشینی قیمت آهن در بازار

به رغم افزایش جزئی مجدد قیمت دلار، روز گذشته بازار آهن روندی کاهشی داشت و تقریبا در کلیه بازارها قیمت‌ها عقب‌نشینی کردند به طوری که بازار میلگرد از ابتدای هفته به طور میانگین کاهش 400 تومانی داشته است... 

آهن پرایس: روز گذشته روند کاهشی قیمت روز آهن آلات تداوم داشت و بسیاری از مبادی فروش پس از روند افزایشی 10 روزه به اصلاح نرخ محصولات خود اقدام کردند و برخی دیگر نیز تغییری در قیمت‌ها اعمال نکردند.

بازار ارز تا ابتدای روز گذشته در فاز اصلاح بود و نرخ دلار در مرز 35 هزار تومان نوسانات اندکی داشت و دچار چسبندگی در مرز این قیمت بود اما اواسط روز حدود 500 تومان افزایش یافت، در پایان روز نیز هر دلار در بازار آزاد حدود 35 هزار و 420 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات نرخ آهن آلات

سیر کاهشی قیمت آهن روز گذشته نیز در عمده مبادی فروش مشهود بود به طوری که بازار میلگرد کاهش 50 الی 500 تومانی را تجربه کرد؛ کف قیمت پیشنهادی میلگرد در بازار روز گذشته در مقایسه با اواخر هفته پیش که حدود 16 هزار تومان بود، حدود 400 تومان عقب‌نشینی کرد و 15 هزار و 600 تومان برآورد شد.

قیمت میلگرد آجدار روز گذشته در بازه 15 هزار و 600 الی 16 هزار و 800 تومان اعلام شد و نرخ متوسط آن نیز 16 هزار و 115 تومان بود که نسبت به پنجشنبه گذشته 225 تومان کاهش یافته بود.

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد. انواع لوله‌های مانیسمان، گازی، داربستی و ... نیز کاهش 100 الی 300 تومانی داشتند؛ همچنین قیمت روز پروفیل در چند کارخانه کاهش 100 الی 300 تومانی داشت و در برخی کارخانه ثابت بود اما پروفیل صدرا افزایش 100 تومانی داشت.

انواع ورق‌های سرد و گرم نیز عمدتا ثابت بودند به این صورت که قیمت روز ورق آهن در برخی ضخامت‌های فولاد مبارکه کاهش 100 الی 300 تومانی داشت اما در سایر مبادی فروش بدون تغییر بود.

قیمت ورق روغنی روز گذشته کاهش نسبی داشت اما ورق گالوانیزه افزایشی بود، ورق رنگی هم بدون تغییر قیمت عرضه شد. قیمت تیرآهن نیز مانند غالب محصولات فولادی روند کاهشی داشت به طوری که هر شاخه تیرآهن از 10 الی 100 هزار تومان کاهش یافت اما چند کارخانه با افزایش 20 الی 30 هزار تومانی اعلام قیمت کردند.

گزارش‌ها حاکی است که امروز حدود 381 هزار و 75 تن شمش بلوم تختال C و ورق گرم در بورس کالا عرضه می‌شود. نرخ پایه شمش حدود 13 هزار و 520 تومان در نظر گرفته شده که گویا افزایش 2 درصدی دارد اما حجم این محصول در عرضه این هفته حدود 13درصد کاهش دارد.

قیمتگذاری براساس عرضه و تقاضا

محمدرضا صادقی معاون بازرگانی گروه ملی فولاد صنعتی یزد در زمینه قیمتگذاری دستوری محصولات فولادی اظهار کرد: دخالت دولت در تعیین قیمت محصولات فولادی کارآمد نیست و بهتر آن است که براساس سیستم عرضه و تقاضا نرخ آهن و فولاد تعیین شود.

وی در ادامه بیان کرد: با بررسی بازارهای مالی دیگر مانند بازار ارز و سایر محصولات ناکارآمدی قیمتگذاری دستوری نمایان می‌شود بنابراین به نظر می‌رسد بهترین روش قیمتگذاری براساس سیستم بازار است و بهتر است بازار مشخص‌کننده قیمت محصولات باشد.

صادقی ضمن تأکید بر قیمتگذاری براساس عرضه و تقاضا، افزود: اگر در واحدهای مختلف زنجیره فولادی میزان عرضه کاهش یا افزایش بیابد، سیستم قیمتگذاری نیز تحت تأثیر این اوضاع قرار می‌گیرد، بنابراین تعیین قیمت دستوری چاره کار نیست.

این فعال صنعت فولاد تصریح کرد: اگر میزان عرضه کاهش بیابد اما تقاضا بالا باشد ناگزیر قیمت‌ها نیز افزایشی خواهد شد در چنین شرایطی قیمتگذاری دستوری نمی‌تواند راهگشا باشد.

وی همچنین گفت: قیمتگذاری دستوری معمولا بر مبنای تقاضا است، اگر تقاضا برای مواد اولیه مانند سنگ آهن افزایشی باشد به‌ناچار قیمت‌ها نیز افزایشی خواهد شد و مصرف‌کننده به قدری پیشنهاد خرید می‌دهد تا بتواند مواد اولیه خود را خریداری کند.

صادقی اظهار کرد: گاهی خلاف این موضوع نیز اتفاق می‌افتد، مثلا اگر نرخ پایه محصولی تعیین شده باشد اما در همان حال مازاد عرضه نیز مشاهده شود، تولیدکننده برای اینکه سرمایه خود را به چرخه تولید بازگرداند ناگزیر است با وجود اینکه قیمت مشخص و تعیین شده، محصول خود را پایین‌تر از قیمت بفروشد تا تولیدش متوقف نشود و بتواند سرمایه‌اش را به چرخه تولید برگرداند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازگشت آرامش نسبی به بازارها

معاون بازرگانی گروه ملی فولاد صنعتی یزد در پایان افزود: با قیمتگذاری مقاطع فولادی، تولیدکننده برای جلوگیری از زیان و حفظ تولید خود، گاهی ناگزیر است تولیدات خود را با ضرر و زیان به فروش برساند برخی مواقع هم به ناچار برای حفظ چرخه تولید خود، فروش یا تولید خود راکم و زیاد کنند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)