عوامل جهش قیمت میلگرد

عوامل جهش قیمت میلگرد
عوامل جهش قیمت میلگرد

آهن پرایس: سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در رابطه با افزایش قیمت میلگرد گفت: از آغاز سال 1400 میزان تولیدات فولاد در کشور افزایش یافته است با این حال بارها شاهد افزایش قیمت میلگرد به عنوان یک محصول فولادی هستیم که ...

آهن پرایس: سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در رابطه با افزایش قیمت میلگرد گفت: از آغاز سال 1400 میزان تولیدات فولاد در کشور افزایش یافته است با این حال بارها شاهد افزایش قیمت میلگرد به عنوان یک محصول فولادی هستیم که این موضوع تحت تاثیر دو عامل می باشد.

وی تصریح کرد: اولین مورد عامل خارجی است به صورتی که قیمت های بین المللی به سبب تغییر سیاست های کشور چین که میزان تولید فولاد های معمولی و حتی ساختمانی را حدود 60 میلیون تن کاهش داد که در مقابل برنامه تولید 150 میلیون تن فولاد آلیاژی با ارزش افزوده بالاتر را در برنامه خود قرار داده اند. 

شهرستانی در ادامه افزود: برنامه ای که چین در رابطه با تولید فولاد در دستور کار خود قرارداده است موجب شده است که یک خلاء در این کشور ایجاد شود که در ادامه تعرفه های وارداتی و مشوق های صادراتی خود را حذف کردند از این رو قیمت‌های جهانی با یک افزایش همراه شد که به همین دلیل قیمت میلگرد نیز روند صعودی به خود گرفت. 

وی عنوان کرد: عامل دوم تاثیرگذار بر افزایش قیمت میلگرد، سیاست های داخلی می باشد. افزایش هزینه های انرژی نیز شامل این موضوع می باشد که در قسمت برق مصرفی حدود ۵ الی ۷ برابر با افزایش قیمت همراه بوده و میزان حقوق و دستمزد ۵۰ درصد افزایش داشته و نرخ مواد افزودنی نیز با ۸۰ درصد رشد همراه بوده و این موارد دلایلی بر افزایش قیمت میلگرد به شمار می ‌آیند. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: اعتراض نوردکاران به بورس کالا

از سوی دیگر قیمت سنگ آهن نیز با توجه به کمبود آن و عدم تمایل تولید کنندگان برای فروش در بازار داخلی و همچنین تحت تاثیر جهش قیمت‌ های جهانی کل زنجیره فولاد از تولید کنسانتره تا تولید محصول نهایی با رشد قیمت مواجه شده است.

سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در رابطه با روند قیمت میلگرد بیان کرد: در هر حال هنوز قیمت میلگرد واقعی نشده است و حدود 10 درصد امکان افزایش قیمت‌ نیز وجود دارد که این موضوع فقط شامل میلگرد نیست و تمامی محصولات فولادی را در برمی گیرد. البته باید یادآور شد که اکنون تقاضا برای میلگرد وجود ندارد و این شرایط برای سایر محصولات فولادی نیز به همین شکل است. 

شهرستانی در پایان افزود: از طرفی صنعت مسکن و ساخت ‌و ساز در حال‌ حاضر در رکود به سر می ‌برد در صورت آغاز پروژه‌ های عمرانی با یک تقاضای چشمگیر برای میلگرد مواجه خواهیم شد که در این صورت شاهد جهش قیمتی این نوع محصول فولادی خواهیم شد. این موضوعات در ادامه تاثیر خود را بر قیمت مسکن خواهد گذاشت و با رشد قیمت در این صنعت نیز رو به ‌رو خواهیم شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.