میلگرد آجدار در کانال 15 هزار تومانی

میلگرد آجدار در کانال 15 هزار تومانی

کاهش چشمگیر مقاطع فولادی در روز گذشته به کاهش نرخ میلگرد آجدار به کانال 15 هزار تومانی شده است، تیراهن هم پس از مدتی مقاومت و طی مسیری خلاف جهت بازار آهن، بالاخره در مسیر اصلاح قیمت قرار گرفت.

آهن پرایس: نوسانات قیمت آهن آلات روز گذشته نیز کاهشی بود به طوری که اغلب محصولات فولادی همچنان ریزش چشمگیری را تجربه کردند و تنها چند محصول با ثبات قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

بازار ارز هم تقریبا بدون نوسان و ثابت بود به طوری که قیمت دلار در کانال 32 هزار تومانی تثبیت شده بود و پایان روز گذشته در بازار آزاد به قیمت 32 هزار تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

روز گذشته نیز شاهد ریزش نرخ مقاطع فولادی در اغلب مبادی فروش بودیم به طوری که کف قیمت میلگرد وارد کانال 15 هزار تومانی شد. قیمت میلگرد آجدار حدود 100 تا 400 تومان ریزش داشت و تعدادی از شرکت‌ها هم در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت کردند. قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی نیز مانند اغلب محصولات با کاهش 100 الی 200 تومانی توأم بود.

نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، مانیسمان، گازی و ... در اکثریت کبادی فروش ثابت اعلام شد اما کاهش نسبی هم در برخی شرکت‌ها مشهود بود. قیمت پروفیل ضخامت 2 روز گذشته حدود 20 هزار و 700 الی 21 هزار و 500 تومان به فروش رسید، همچنین قیمت ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز تقریبا تغییر قیمت نداشتند اما نرخ روز ورق سیاه حدود 200 الی 400 تومان ریزش داشت.

قیمت روز تیرآهن کیلویی در برخی شرکت‌ها تغییری نداشت و برخی شرکت‌ها کاهش 500 تومانی داشتند، تیراهن شاخه‌ای نیز علاوه‌بر کاهش حدودی 10 الی 20 هزار تومانی در اکثر کارخانه‌ها، ثبات قیمتی را هم تجربه کرد.

براساس آمار موجود از بازار آهن و فولاد نوسانات کاهشی کاماکان تداوم دارد و ریزش قیمت برخی محصولات بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه گزارش شد.

نکته قابل توجهی که این روزها در بازار مشاهده می‌شود تخلیه حباب نرخ ورق است به دلیل برخی بازارسازی‌ها نرخ آن بالاتر از نرخ واقعی اعلام می‌شد و نکته دیگر هم نزدیک شدن نرخ ورق ضخامت 2 مبارکه به قیمت ورق ضخامت 2 گیلان است.

با نیم نگاهی به نرخ محصولات صادراتی متوجه می‌شویم که نرخ ورق کلاف گرم این روزها هم‌پایه نرخ میلگرد و حتی کمتر از آن اعلام می‌شود، به طوری که نرخ ورق کلاف گرم روسیه که حدود 578 دلار است، از میلگرد ترکیه که حدود 675 دلار است، در هرتن 100 دلار پایین‌تر است.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی از آن است که قیمت شمش در عرضه روز شنبه روی کانال 13 هزار و 948 تومان معامله شد و در عرضه امروز حدود هزار و 500 تومان کاهش یافته و نرخ پایه آن 12 هزار و 129 تومان در نظر گرفته شده که معادل کاهش 13 درصدی نرخ شمش است.

گفتنی است امروز حدود 63 هزار و 400 تن شمش بلوم و 200 هزار تن سنگ آهن در بورس کالا عرضه می‌شود. بنابر آنچه گفته شد احتمال دارد هفته آینده بازار قیمت‌های کف سه ماه گذشته را لمس کند، اگرچه براساس گزارش‌ها روز گذشته قیمت میلگرد بورسی به کانال 15 هزار تومانی رسید و امید است روزهای آتی نیز در همین کانال تثبیت شود.

کاهش جهانی تولید فولاد

آمار منتشر شده از میزان تولید فولاد در نیمه اول سال 2022 بیانگر کاهش چشمگیر نرخ تولید نسبت به ایام مشابه در سال گذشته است. از مهمترین علل این امر به شیوع کرونا و جنگ نظامی روس و اوکراین، فضای مبهم اقتصاد جهانی و ... می‌توان اشاره کرد. از بین ده کشور بزرگ تولید فولاد که شامل کشورهای چین، ایران، برزیل، امریکا، روسیه، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، هند و آلمان است، تنها فولاد هند با رشد 8/8 درصدی داشته است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن و فولاد در مرداد ماه

طبق گزارش‌ها تولید فولاد در نیم سال اول حدود 158 میلیون برآورد شده که بیانگر کاهش 5/5 درصدی میزان تولید در این ایام است. از میان کشورهای ذکر شده بیشترین میزان کاهش تولید که رقمی معادل 18 درصد برآورد شده، به کشور روسیه و اوکراین تعلق دارد. تولید فولاد در ایران هم رقمی حدود 13/6 میلیون تن ثبت شده که بیانگر کاهش 10 درصد تولید در کشور است، در حالی که سال گذشته در ایام مشابه بیش از 15 میلیون تن فولاد تولید شده بود.

کاهش مصرف صنایع وابسته به فولاد از جمله صنعت خودروسازی، کاهش ساخت‌وسازها تأثیر بسزایی در ضعف تقاضا و کاهش تولید داشته است، گفتنی است چین با تولید 526 میلیون تن فولاد، بزرگترین تولیدکننده جهان به شمار می‌رود، اما طبق آمار میزان تولید این کشور هم حدود 6/5 درصد کاهش داشته است. گفتنی است کشور چین ماهانه حدود 90 میلیون تن فولاد تولید می‌کند که نشان از کاهش 3/3 درصدی آن است ولی در کل سیر تولید فولاد در این کشور نزولی بوده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: