نوسانات مصنوعات فولادی در بورس کالا

نوسانات مصنوعات فولادی در بورس کالا
نوسانات مصنوعات فولادی در بورس کالا

نوسانات مصنوعات فولادی در بورس کالا

به تحلیل آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، روز گذشته در بورس کالا شاهد نوسانات نامحسوسی بوده ایم که از دید فعالان بازار پنهان نمانده است. روز گذشته  در بورس کالا با ثبت 7 نوع از مصنوعات فولادی تنها 4 عرضه مورد معامله قرار گرفت که باز هم شمش با رقابت و رشد قیمت‌ها به نسبت قیمت‌های پایه داد و ستد شد. مهم‌ترین عرضه روز گذشته را می‌توان عرضه ۵ هزار تن شمش مجتمع ذوب‌آهن فولاد خزر دانست که با ۲۹ هزار تن تقاضا همراه شد. روند معاملات شمس در بورس کالا هم چنان بر مدار رقابت بوده است و از ۴ معامله ثبت شده در روز چهارشنبه، دو مورد آن به صورت غیر نقدی بوده است یعنی  همان روال نسیه ‌فروشی که هنوز در بورس‌کالا تداوم دارد.

این شرایط در کنار داده‌های واقعی بازار داخلی نشان می‌دهد که فروش حتی برای واحدهای بزرگ و برجسته فولادی نیز در چنین شرایطی بسیار دشوار شده است. نوسان قیمت‌ها نیز طوری غافلگیرانه دچار فراز و فرود می شود که بعضا آزادی عمل را از خریداران در بازار فولاد دریغ می کند. روز گذشته دومین عرضه نسیه و مچینگ در ماه جاری هم به ثبت رسید و فولاد سپید فراب کویر ۱۱۰ تن میلگرد خود را در این چارچوب مورد معامله قرار داد. این وضعیت نشان می‌دهد که فروشنده حتی به ‌صورت نسیه ترجیح می دهد که کالای خود را در بورس‌کالا عرضه و معامله کند؛ حتی در شرایطی که معامله خارج از بورس قطعی شده باشد.

این نوع داده ها را می بایست یک سیگنال مثبت به‌شمار آورد که می‌تواند به تداوم این شیوه معاملاتی و گسترش آن به سایر فروشندگان هم منجر شود. ذات حضور در بورس‌کالا و داد و ستد در این بازار رسمی اگرچه برای برخی توجیه چندانی ندارد ولی ساده‌ترین ویژگی‌ آن ایجاد برند معاملاتی و شناخته شدن تولیدکنندگان خواهد بود.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳