وزارت صمت در پی تنظیم بازار

وزارت صمت در پی تنظیم بازار

تداوم روند نزولی نرخ آهن آلات اگرچه برای مصرف‌کننده خوشایند است، اما ممکن است در طولانی مدت به زیان تولیدکنندگان باشد، به همین جهت وزارت صمت در پی تنظیم بازار است و تا دو هفته دیگر نتیجه پیشنهادات ارائه شده مشخص خواهد شد.

آهن پرایس: نخستین روز هفته با تدوام ریزش قیمت روز آهن آلات در غالب مبادی فروش همراه بود و در بسیاری از حوزه‌ها نیز قیمت‌ها ثبات داشتند، اما در عین حال بازار به شدت ساکت و صامت بود و عملا معامله‌ای صورت نمی‌گرفت.

بازار ارز نیز از ابتدای روز با عقبگرد جزئی از کانال 32 هزار تومانی همراه بود، به صورتی که پایان روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد حدود 31 هزار و 750 تومان به فروش رسید. با توجه به اوضاع فعلی جامعه بعید به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک شاهد کاهش نرخ ارز باشیم.

تحلیل بازار آهن آلات

روند کاهشی قیمت اهن که از هفته گذشته آغاز شد به‌ظاهر در هفته جاری نیز ادامه‌دار خواهد بود کما اینکه دیروز نیز شاهد افت قیمت اکثر محصولات فولادی بودیم، اما این روند به افزایش خرید منجر نشد و تقریبا با رکود تقاضا مواجه هستیم.

برای نمونه قیمت میلگرد آجدار از 100 الی 600 تومان در بسیاری از شرکت‌ها ریزش داشت، برخی نیز تغییر قیمت نداشتند. کف نرخ میلگرد روز گذشته حدود 17 هزار و 200 تومان بود که در کارخانه جهان فولاد غرب اتفاق افتاد، قیمت میلگرد کارخانه ابرکوه نیز بین 17 هزار و 450 الی 17 هزار و 500 تومان اعلام شد، اما غالب شرکت‌های نبشی و ناودانی قیمت محصولات خود را ثابت اعلام کردند.

در بخش تیرآهن نیز تقریبا قیمت‌ها با ثبات همراه بود به طوری که در بخش کیلوفروشی کلیه شرکت‌ها ثابت بودند و تیرآهن شاخه‌ای نیز به همین ترتیب بود و جز کاهش مختصر در یک شرکت، سایر مبادی فروش تغییر قیمت نداشتند، همچنین قیمت روز پروفیل و انواع لوله‌های صنعتی، گازی، داربستی و ... نیز در کنار کاهش 100 الی 200 تومانی در بخشی از شرکت‌ها در سایر مبادی فروش ثابت و بدون تغییر بود. انواع ورق‌ها نیز به همین ترتیب عرضه شدند به طوری که قیمت روز ورق سیاه 100 الی 300 تومان کاهش داشت و نرخ روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی هم با کاهش 100 الی 200 تومانی اعلام شدند.

شایان ذکر است بورس کالای روز گذشته نیز مانند بازار آزاد رونق چندانی نداشت و فقط 14 درصد از محصولات عرضه شده مورد معامله قرار گرفتند. به عبارتی رکود تقاضا نه تنها در بازار آزاد که در بورس کالا نیز مشهود است.

عوامل متعددی در ایجاد شرایط فعلی دخیل است که هریک از این فاکتورها نیز درجه اهمیت متفاوتی دارد، یکی از این عوامل تغییر نرخ مبنای دلار قیمت فولاد از نیما به سنا یا دلار بازار آزاد است. مورد بعدی که تورم ادامه‌دار و رشد روزافزون آن است که در کنار چاپ پول و رشد نقدینگی به افزایش چندین برابری قیمت‌ها در بازار منجر شده است، گفتنی است طبق آخرین برآوردها تورم ایران درحال حاضر بیش از 50 درصد است.

عامل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد سرنوشت نامشخص مذاکرات برجام است، اگرچه با کشدار شدن آن دیگر چندان در اقتصاد ایران اثرگذار نیست. مورد مهم دیگری که به شدت بازار داخلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد کاهش روزانه نرخ شمش CIS است که به کاهش نرخ شمش صادراتی ایران منجر شده است. عواملی که بیان شد از جمله پارامترهایی است که هر یک با درجه اولویت متفاوتی بازار آهن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تنظیم بازار آهن با چند راهکار

کاهش قیمت‌های جهانی اگرچه به کاهش قیمت آهن آلات در بازار داخلی منجر می‌شود اما نکته‌ قابل توجه این است که کاهش نرخ محصولات صادراتی ایران به زیر 500 دلار در هر تن، به زیان تولیدکنندگان است و عملا هزینه تولید و سود آن سربه‌سر خواهد بود. از مواردی که به ایجاد شرایط فعلی منجر شده است زیرفروشی محصولات فولادی روسیه و از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی ایران است.

اما پر واضح است که ادامه این روند چندان امکان‌پذیر نیست به همین جهت وزارت صمت در صدد اجرای برخی سیاست‌ها برای جلوگیری از زیان‌ده شدن تولیدکنندگان است. در همین زمینه امیر صباغ مدیر توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو از پنج راه‌حل پیشنهادی برای تنظیم بازار آهن و فولاد در شرایط فعلی خبر داد که امکان دارد در دو هفته آتی به تصویب برسد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که احتمال دارد فرمول قیمتگذاری در بورس کالا تغییر کند به طوری که قرار است به جای ارز نیمایی، از دلار سنا یا دلار بازار آزاد استفاده شود.

موارد بعدی پیشنهاد شده عدم اجرای کاهش 3 درصدی هفتگی در برخی کالاها، لغو لزوم عرضه برخی محصولات فولادی در بورس کالا و اصلاح نرخ ارز نیما است که پس از بررسی‌ها و مذاکرات در نهایت به کمیته مدیریت بازار ارائه خواهد شد.

صباغ در پایان اظهار کرد: در شرایط فعلی انتظار می‌رود همانطور که دولت از انتقال نوسانات افزایشی جهانی به بازار داخلی ممانعت می‌کند از انتقال نوسانات کاهشی که به ضرر تولیدکنندگان خواهد بود نیز ممانعت کند.

کاهش اثرگذاری نرخ ارز در بازار داخلی

در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تأثیر نرخ ارز در بازارهای ایران اظهار کرد: نرخ ارز در سه مورد قیمت‌های بازار داخلی ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد که گاهی به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مواردی که نرخ ارز را به قیمت‌های داخلی متصل می‌کند واردات مواد اولیه است، به این صورت که با افزایش نرخ ارز، نرخ محصول واردشده نیز افزایش می‌یابد. مورد بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد انتظارات تورمی است، به این صورت که با افزایش نرخ ارز مردم از ترس بی‌ارزش شدن پول خود به خرید کالاهای سرمایه‌ای روی می‌آورند، بنابراین تولیدکنندگان نیز نرخ محصولات تولیدی خود را بالا می‌برند در نتیجه موجی از گرانی‌ها در کشور راه می‌افتد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افت نرخ آهن در ایران و جهان

فاطمی‌امین افزود: در تشریح مورد سوم می‌توان گفت که ما با برخی مصوبات، نرخ برخی محصولات را به قیمت ارز وابسته کرده‌ایم به همین دلیل وقوع جریاناتی مانند جنگ روسیه و اوکراین که افزایش نرخ جهانی را در پی دارد، به افزایش قیمت مواد اولیه در بازار داخل منجر خواهد شد. به همین سبب در صدد هستیم اثر عامل سوم در اقتصاد را از میان برداریم اگرچه درحال حاضر نیز بازار فولاد از نرخ دلار پیروی نمی‌کند.

وزیر صمت در پایان درباره قطعی برق صنایع فولادی اظهار داشت: مقرر شده است که شهرک‌های صنعتی یک روز در هفته قطعی برق داشته باشند، همچنین واحدهای تولیدی کوچکی که اشتغالزایی بالایی نیز دارند کمتر دچار قطعی برق خواهند شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 4 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)