شوک بورس به بازار میلگرد

شوک بورس به بازار میلگرد

سیرکاهشی بازار که در یک ماه اخیر بسیار چشمگیر بوده به افزایش میزان تقاضای مقاطع فولادی منجر نشده است، با وجود اوضاع ناپایدار بازار آهن که روز گذشته نمونه کوچکی از آن نیز مشاهده شد، همه صبر پیشه کرده‌اند و در انتظار افت بیشتر قیمت‌ها هستند؛ درحالی اوضاع بازار ایران به ویژه در شرایط کنونی بسیار ناپایدار است.

آهن پرایس: نوسانات قیمت روزانه آهن‌آلات روز گذشته عمدتا با ثبات همراه بود اما همچنان بسیاری از مبادی فروش قیمت‌ها را کاهش دادند و چند شرکت نیز به افزایش نرخ محصولات خود اقدام کردند و در بازار میلگرد هم شاهد اعلام قیمت دوم در برخی کارخانه‌ها بودیم.

بازار ارز نیز با اینکه تغییرات چندانی نداشت اما در مرز کانال 32 هزار تومانی در نوسان بود، به طوری که قیمت دلار در بازار آزاد 31 هزار و 940 تومان معامله شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

سیر نزول قیمت مقاطع فولادی تا روز گذشته نیز همچنان تداوم داشت به طوری که غالب شرکت‌ها نرخ روز میلگرد آجدار را با 100 الی 300 تومان کاهش اعلام کردند، اما در این میان تعدادی از شرکت‌ها نیز قیمت دوم اعلام کرده و نرخ محصولات خود را افزایش دادند، با وجود این شمار زیادی از شرکت‌ها نیز تغییری در قیمت‌ها اعمال نکردند. طبق آمار کف قیمت میلگرد در روز گذشته حدود 15 هزار 500 تومان برآورد شد که در کارخانه نورد کرمان بود و سقف قیمت آن نیز حدود 17 هزار و 550 تومان بود که به کارخانه پرشین فولاد اختصاص داشت.

نرخ روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی ثابت اعلام شد اما در بخش شاخه‌فروشی کاهش 10 الی 30 هزار تومانی به ویژه در شاخه‌های پرفروش 14 الی 18 تیر ذوبی مشهود بود. نرخ روز نبشی و ناودانی نیز امروز غالبا با ثبات قیمت همراه بود اما چند شرکت نیز کاهش 100 الی 300 تومانی داشتند.

انواع ورق‌ها نوسانات متعددی داشتند به طوری که نرخ روز ورق گالونیزه، رنگی و روغنی در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد درحالی که نرخ روز ورق سیاه با افزایش 100 الی 200 تومانی عرضه شد، همچنین قیمت روز پروفیل و انواع لوله‌های گازی، داربستی، صنعتی و ... تغییر چندانی نداشتند و ثابت اعلام شدند.

اواسط روز گذشته شاهد افزایش جزئی قیمت در برخی مبادی فروش بودیم که به دنبال اشتباه محاسباتی ایجاد شد که برای برخی سود و منفعت در پی داشت و برای برخی نیز ضرر و زیان داشت.

به این صورت که برخی کارگزاری‌ها به اشتباه قیمت پایه میلگرد بورسی روز چهارشنبه را حدود هزار تومان بالاتر از حد انتظار اعلام کردند که به دنبال آن برخی از مبادی فروش به سرعت قیمت دوم اعلام کرده و قیمت‌ها را بالا بردند.

قیمت محاسبه شده برای میلگرد حدود 14 هزار و 945 تومان بود که با احتساب 9درصد ارزش افزوده رقمی معادل 16 هزار و 300 تومان شد، اما با احتساب فاصله 11 درصدی نرخ معاملاتی شمش در روز دوشنبه که حدود 13 هزار و 950 تومان بود، نرخ پایه میلگرد بورسی امروز باید حدود 15 هزار و 200 تومان اعلام می‌شد که همین اشتباه محاسباتی برای دقایقی بازار را بهم ریخت که البته به نفع خیلی از فروشندگان تمام شد و در همین چند دقیقه، براساس شنیده‌ها ده‌ها هزار تن میلگرد معامله شد. اما برخی نیز هیجانی شده و فروش خود را بستند و از این فرصت کوتاه طلایی منتفع نشدند.

 همانطور که از اوضاع بازار آهن برمی‌آید در یک ماه گذشته شاهد کاهش چشمگیر نرخ آهن آلات بودیم اما نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که با وجود اینکه تقاضا همچنان ضعیف است و اشتباه دیروز که موجب افزایش قیمت‌ها شد، برخی از ترس جا ماندن به خرید هیجانی روی آوردند و گویا این امر نهادینه شده است که وقتی قیمت‌ها کاهشی است خریدی صورت نمی‌گیرد اما به محض افزایش قیمت‌ها شاهد هجوم هیجانی خرید محصولات فولادی هستیم.

شایان ذکر است که ضعف تقاضا و رکود بازار، تنها به ایران اختصاص ندارد بلکه امری جهانی است و با توجه به افول اقتصاد چین، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، اوضاع نامناسب اقتصاد روسیه، تنش بین چین و آمریکا و... که به رکود بیشتر بازار جهانی فولاد دامن می‌زند، در ماه‌های آتی جو رکود به مشکلی بزرگ تبدیل می‌شود که حتی تورم جهانی و داخلی را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول افق اقتصادی در این روزها بسیار تیره شده است و جهان به سمت رکود بزرگی پیش می‌رود که از دلایل آن می‌توان به جنگ در اوکراین، تورم و شیوع سویه‌های مختلف ویروس کرونا اشاره کرد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تداوم کاهش تقاضا و رکود جهانی

گفتنی است طبق آمار امروز حدود 97 هزار تن عرضه محصولات فولادی در بورس کالا خواهیم داشت که شامل مقاطع میلگرد، نبشی و ناودانی، تیرآهن و ورق قلع‌اندود است. نرخ پایه میلگرد 13 هزار و 924 تومان تعیین شده و حجم آن نیز 70 هزار تن است که بیانگر کاهش 41 درصدی حجم آن در مقایسه با آخرین عرضه است.

همچنین نرخ تیرآهن نیز حدود 14 هزار و 367 تومان تعیین شده است. تیرآهن نیز با کاهش حجم 76 درصدی در مقایسه با عرضه هفته پیش، امروز حدود 6 هزار و 207 تن در بورس عرضه می‌شود. هرچند حجم عرضه‌ها در مقایسه با هفته گذشته کاهشی است اما تداوم عرضه‌ها در هفته آتی نیز التهاب بازار تیرآهن را کاهش می‌دهد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)